Проф. Тодор Кантарджиев обяснява, че комарите са изключително опасни, тъй като предават инфекции. Вижте какво казва още специалистът в интервю за в. „Доктор“.
Проф. Кантарджиев, кои инфекции има голяма опасност да избухнат в летните жеги?
В летните жеги се разпространяват хранителни токсикоинфекции като салмонелозата. Ако оставите храната си за четири часа извън хладилника, рискувате сами да си лепнете салмонелоза. Всяка храна от животински произход трябва да бъде много добре обработена термично преди консумация.
Другата опасност са инфекции, предавани от комарите. В нашата страна има съвсем малко доказани случаи на нилска треска. Тази година имахме един случай в София на 7-годишно дете със западнонилски енцефалит, ухапано от комар в Северния парк. В страната още не сме доказали случаи на нилска треска. Но трябва да се пазим от комари.
Другата предпазна мярка е хигиената, за да избегнем инфекциите, свързани с хранителни натравяния. Важно е да се пие само проверена вода. Неприятното е, че в жегите се явяват и някои ентеровируси, които причиняват инфекции на централната нервна система. Много рядко, но и такива случаи имаме. Миналата седмица беше доказан еховирус при дете с възпаление на мозъка.
Всичко благополучно ли е с това дете?
Да. Трябва да се има предвид, че голяма част от тези възпаления на мозъка вследствие на ентеровируси приключват без последици, освен уплахата на родителите за няколко дни или седмица. Нищо необичайно и
страшно няма в това време на годината. Но трябва да се спазва хигиена.
Има ли опасност от зарази в обществените басейни?
В басейните може да се хванат заболявания на кожата и лигавиците – става въпрос за гъбичните и полово-предаваните инфекции. Ето защо човек трябва да се къпе много хубаво, след като излиза от басейн, и задължително да си сменя банските. Културният човек се къпе и преди да влезе в басейна. В басейните се хваща така нареченият басейнов конюнктивит, което е предаване на бактерии – причинители и на полово-предаваните инфекции. Решението е в хигиената.
Овладяно ли е положението с бруцелозата в град Рила? Има ли нови диагностицирани?
В момента в Националния център по заразни и паразитни болести се изследват серумите на хранително болните. Една част са позитивни, на другите резултатът още не е готов. Изпратени са над 30 серума.
Според Вас защо се стига в България до избухването на огнища с бруцелоза и антракс? Изненадва ли ви?
Не ме изненадва. Причината е в недостатъци на системата. Първо, лекарите трябва да свикват да мислят и за такива болести, когато дойде пациент със съответните симптоми. Второ, трябва да има капацитет за бърза диагностика. И трето, инфекционистите да могат да лекуват такива заболявания.
Сега ще бъдат открити и адекватно лекувани болните хора. Но трябва да се знае, че икономически разходите за такива заболявания са много големи. Затова е важно навреме да бъдат открити огнищата на инфекция и да бъдат ограничавани.
Каква е профилактиката?
Не трябва да се купуват и внасят непроверени животни от чужбина.
Къде доказаха, че се касае за антракс, когато почина мъжът от село Млада гвардия, Варненско?
В микробиологичната лаборатория на Университетска болница “Св. Марина“ във Варна. Щама изпратиха при нас, защото имаме процедура щамовете на особено опасни инфекции да се потвърждават в референтната лаборатория на Националния център по заразни и паразитни болести.
Какво представлява заболяването антракс при хората?
Кожната форма на антракса представлява некротична рана с тъмен цвят. Веднага трябва да се потърси медицинска помощ, защото ако не бъде лекувана, навлиза в подкожието и може да причини сепсис и възпаление на мозъка. Това се е случило с починалия човек от с. Млада гвардия. Лечението трябва да започне в началния стадий на болестта. Ако не се лекува, антраксът завършва със смърт.
Втората форма на антракс е тежка пневмония. Получава се при вдишване на голямо количество антраксни спори при строителни работи в стари обори, измазани с изпражнения на животни отпреди 50-60 години.
Третата форма е стомашно-чревната. Получава се при консумация на недобре опечено месо от болно животно.
Обяснете и симптомите на заболяването бруцелоза?
Това е фебрилно състояние с покачвания на температурата до 39-40 градуса и спадания, после отново покачвания и спадания. Трябва веднага да се търси медицинска помощ и да се споделя за контакт със заразени храни или обслужване на болни животни. Болният човек не е източник на заразата. Предаването й става при консумация на заразено и непреработено мляко, млечни продукти, месо. Също при директен контакт с животните и чрез вдишване на прахови частици с бактерията бруцела. И антраксът, и бруцелозата са в групата на особено опасните инфекции. Те могат да бъдат употребявани и за бактериологично оръжие. Затова с тези щамове се работи в специални лаборатории, с трета степен на биологична опасност, каквато има само в Националния център.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!