През лятото рискът вода да попадне в ухото на човек е много по-висок, защото хората масово плуват в морето, в басейна или дори в някоя река. Д-р Радка Липева дава полезни съвети
Д-р Радка Липева е специалист УНГ.
Тя припомня, че първата реакция на човек, в ухото на когото е попаднала вода, е да наведе глава встрани, за да може водата да излезе.
Би било много хубаво, ако водата наистина излезе, но невинаги се случва така.
Ако водата от ухото е влязла навътре, тя може да увреди ушната мембрана, да предизвика остър сърбеж, заглъхване на ухото или да започне да изтича ушен секрет.
В такива случаи не трябва да бъркате с фиба в ухото, а с помощта на тампон с памук (клечка за уши) да подсушите вашето ухо, напомня д-р Радка Липева.
Важно е да пъхнете клечката за уши изключително нежно, защото можете да нараните кожата, като по този начин се получава и ушна инфекция.
Ако имате капки за уши, можете да слагате по 5 или 6 капки не повече от 2 пъти дневно.
Ако нямате под ръка капки за уши, както и аптека, според народната медицина използват сок от листата на билката дебела мара.
Вземате едно листо и го слагате на котлона да се стопли. Изстисквате сока в ухото.
Ако след 24 часа не усетите необходимото облекчение, задължително трябва да потърсите специалист.
За да избегнете вода в ухото, трябва да носите шапки при плуване или поне да слагате подходящи тампони за ушите, докато сте във водата.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!