През последните години до такава степен свикнахме да ползваме климатик, че в мъчително горещите летни дни дори не можем да си представим, че бихме могли да минем без него. Наистина толкова много привикнахме към него, че често пренебрегваме най-елементарните мерки за безопасност. Забравяме например предупрежденията, че ако разликата между външната температура и температурата в климатизирането помещение през лятото е по голяма от седем градуса, ни грозят сериозни здравословни проблеми.
Ето местата, където най-често ни „атакува” климатикът:
Главата
Климатиците могат да предизвикат у много хора на пръв поглед необясними упорити болки в главата. Скорошни изследвания пък дори сочат, че дългият престой в климатизирано помещение може да доведе до депресивни състояния
Челото
Челото и синусите често са подложени на прякото въздействие на студената въздушна струя, особено когато става въпрос за автомобилен климатик. Това често води до болки в областта на челото и още по-лошо – до възпаления на синусите. Не забравяйте, че автомобилният климатик не само простудява челото ви, а може да доведе и до други проблеми. Когато изключите климатика в колата си, зад малките решетки на вашето табло продължава да бъде влажно – резултат от работата на климатичната система. А влагата, както знаем, е идеалната среда за развитие на всякакви бактерии. Така че, влизайки отново в автомобила и насочвайки струята към главата си, вие не само предизвиквате температурен шок, но и насочвате към устата и носа си опасен поток от активни бактерии и микроби.
Очите
Сухият въздух от климатика силно дразни очите, което може да доведе до неприятни възпаления.
Носът
Всеки от нас знае от личен опит – настинката и хремата са най-честата последица след дълъг престой в климатизирано помещение.
Гърлото
В областта на носоглътката, гръкляна и гласните струни под влиянието на въздуха от климатика започва да се събира секрет, който прави гласа ни дрезгав, а често води и до дразнеща кашлица. В по-лошия случай може да се стигне и до ангина.
Бронхите
Когато бронхите ни не са добре, това може да доведе до изостряне на астмата ни, ако имаме такава. В резултат на климатика, за съжаление, можем да се сдобием и с възпаление на горните дихателни пътища, което да е предизвикано от бактерии, намерили убежище именно в климатика, както вече беше обяснено по-горе. Климатиците нерядко са виновници и за възникване и развитие на алергии.
Сърцето
Според някои кардиолози, след дълъг престой в климатизирани помещения може да се повиши кръвното налягане, което, както всички добре знаем, може да бъде предпоставка за по-сериозни кардиологични проблеми.
Ръцете
Ако понякога след дълъг престой в стая с климатик чувствате ръцете си слаби, нищо чудно именно климатикът да е виновен за това – под неговото пряко въздействие не е изключено да се стигне до временно частично обездвижване и схващане на мускули.
Коленете
Ако често преминавате от климатизирани помещения навън и обратно, има риск да получите болки в ставите.
Бъбреците
При настинка често се стига до нарушения във функциите на бъбреците, човек ходи по-често до тоалетна по малка нужда. Появява се опасност от възпаление както на бъбреците, така и на пикочните пътища, пише „Здравен журнал”.
Златните правила:
- Внимавайте с резките промени на температурата. Ако излезете от автомобил, в който климатикът е включен на 18 градуса, а навън е силна лятна горещина, може дори да колабирате. Има опасност кръвоносната ви система да не успее да се справи достатъчно бързо с температурния шок.
- Ако сте в автомобил, никога недейте да редувате духалките на климатика с класическото проветряване през прозореца.
- Ако имате алергия към плесени, не е препоръчително да прекарвате дълго време в климатизирани помещения.
- Филтрите на климатиците трябва да се чистят редовно. В противен случай, както бе споменато по-горе, климатиците могат да се превърнат в развъдник на бактерии. Има данни за случаи, в които пътуващи в самолет хора се заразяват с тежки инфекции, преносими по въздушно-капков път, именно заради лоша хигиена на филтрите на климатиците.
- Според група американски учени, климатиците имат вина дори за напълняването. Версията на специалистите е, че приятната температура, която климатиците поддържат в стаята, пречи на хората да се потят и да изгарят по този начин излишните калории.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!