Една трета от живота си прекарваме в леглото. За да ни е комфортно, трябва внимателно да изберем на какво спим.
Качеството на съня зависи от много фактори – възрастта ни, степента на емоционално изтощение и физическа умора, доколко дневният ни режим съответства на потребностите на организма ни… И не на последно място – удобното легло. Ако постоянно не се наспивате и от сутринта се чувствате „разбити“ и във вяло настроение, помислете си дали спите на подходяща възглавница и каква завивка използвате.
Възглавницата
Днес най-препоръчвани са ортопедичните възглавници. Те са с анатомична форма, която осигурява мека, но устойчива поддръжка на главата и врата по време на сън. Формата и размерът са разнообразни: с един или два повдигнати кръгли елемента, правоъгълни с повдигане под врата или с многослойни пълнежи, вълнообразни, прегънати… Често са противоакарни, хипоалергенни, дълготрайни – могат да ви служат 10 години. Изработват се от най- различни материи. Ето някои от най-новите ортопедични анатомични възглавници.
От натурален латекс
Тези възглавници са еластични, удобни, осигуряват комфорт по време на сън, като свалят мускулното напрежение и предпазват от гръбначни заболявания. Екологично чисти и безопасни са, изработени от натурален материал, който не задържа влагата и притежава вентилационни качества. Затова специалистите
казват, че възглавниците от латекс „дишат“.
От мемори пяна
Този материал е на основата на полиуретана или латекса с ефект да „запаметява“ формата на главата и шията на притежателя си. „Умната“ възглавница от мемори пяна запазва контурите, поддържа главата, врата и раменете в удобна поза, намалява натоварването на гръбнака. Благодарение на порестата структура на материята, тя не се загрява и поддържа оптимална температура по време на сън.
С охлаждащ гел
Тези модели са в основата си от латекс, а на повърхностния слой има хипоалергенен гел, който успешно охлажда и не позволява главата ви да се затопли и запоти по време на сън. Този ефект отпуска мускулите и помага тялото да си отпочине по-добре. Освен това също запазва контурите на притежателя си за повече комфорт.
С растителен биопълнеж
За тях се използват обвивки от органична спелта и просо, обработени с натурален каучук по специална технология, която ги прави стабилни и издръжливи – не се разтрошават, не образуват фина прах, възпрепятстват развитието на акари. Възглавниците с биопълнеж позволяват постоянна циркулация на въздуха, не запарват и се „наместват“ по формите на собственика си.
С пълнеж от микрогранули
Те са продукт на нанотехнологиите – пълнежът им представлява прах от микрогранули с миниатюрен размер. Специалната съставка на микрогранулите и тяхната конструкция позволяват да се изграждат различни вериги с неутрален заряд, които си взаимодействат, пише сп. „Здравен журнал“. Тази технология способства за пълноценното отпускане на мускулите на шията и раменете. Възглавниците не задържат влага, не запарват, нямат никакъв мирис, противоакарни и антиалергични са.
Билкови възглавници
Изберете пълнеж от ароматни треви и билки, които действат успокояващо и ще ви унесат в приятни сънища. Допълнителен бонус е масажният ефект на сухите люспи, който стимулира шийните прешлени.
При избора на възглавница обърнете внимание на твърдостта й (според личните ви предпочитания) и височината й (зависи от ширината на раменете – колкото по-широки, толкова по-висока). Ортопедичните модели са препоръчителни за всички – дори да нямате гръбначни заболявания като остеохондроза на шийните прешлени например.
Вечната класика
Пухените възглавници също не изостават от новостите. Производителите предлагат различни модели, при които пухът е разпределен в отделни секции, за да се възстановява по-бързо формата на възглавницата, или пък е на слоеве с различна плътност – по краищата е повече, а в средата – по- въздушен, за да поддържа шията по-добре, а главата ви да „потъва в облаците“ по време на сън.
Ако сте алергични към този материал, но държите на естествените материи, изберете възглавница с пълнеж от коприна, бамбуково влакно, вълна.
Завивката
Главната задача – да топли и да е удобна. Завивката трябва да поддържа приятна температура за тялото и да не ви тежи. Съвременните олекотени модели отговарят на тези изисквания. Ако все пак държите на класическите одеяла, най-добре е да имате няколко за различните сезони. През зимата са подходящи вълнените одеяла от овча или камилска вълна, както и пухените завивки, които добре задържат топлината. За междинните сезони – пролет и есен, памучни одеяла, за да можете да спите на открехнат прозорец, без да ви е студено. За лятото – коприната, бамбуковото или евкалиптовото влакно са идеалните материи за завивка. Те държат хладно и проветриво, а допълнителен плюс е, че акарите не се чувстват удобно в тях. За всички видове завивки най-подходящи са калъфите от естествени материи или смесени със синтетични, защото са въздухопропускливи и не задържат влага.
Ако обичате да четете в леглото, изберете си одеяло с ръкави – вече предлагат и такива модели.
Правила за пране
Възглавниците и завивките с изкуствен пълнеж обикновено могат да се перат в пералня – само спазвайте препоръките на производителя. За естествените материи има по-голям риск да се степат или свият при машинно пране, но ако на етикета със знаците за поддръжка на изделието е разрешено, действайте. Ако е забранено – дайте ги на химическо чистене.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!