Тиква, тиквички и краставица – тези храни съдържат противораковия компонент кукурбитацин, който при редовната им консумация може да изпълнява успешно профилактична роля.
Съобщението за противораковия ефект на някои обикновени растителни храни идва от Калифорнийския университет. Научен екип от този университет изследва целителните свойства на храни, използвани в традиционната китайска медицина.
Традиционната китайска медицина в съчетание с високотехнологичната геномика дават възможност да бъдат направени изумителни открития, описват от medikforum.ru. Определени са компонентите, отговорни за горчивия вкус на диворастящите краставици, съобщава източникът на информацията, специализираното издание Science. Именно тези съставки са в състояние да повишат имунната защита на организма от рака.
Плодовете и листата на некултивирани “братовчеди” на познатите ни зеленчуци векове наред са били използвани в индийската и китайската медицина като лечебни растения -при запек или разстройство, повръщане и болести на черния дроб. Медиците днес откриват, че диворастящите “роднини” на краставиците, тиквата, тиквичките, дините и пъпешите дължат горчивия си вкус на компонента кукурбитацин. Горчивия си вкус зеленчуците получили в хода на еволюцията, за да се защитят от от търсещите храна животни.
Хората по принцип избягват горчивите плодове. Дивите краставици не стават за ядене освен в случаите, когато е необходимо слабително – така шеговито коментира откритието един от участниците в изследването, професор Уилям Лукас. Странното е, че горчивите краставици носят толкова голяма полза за човешкия организъм.
Компонентът кукурбитацин, който прави дивите краставици и останалите диви зеленчуци горчиви, е вид фитонутриент от групата тритерпени. Въпросният кукурбитацин е в състояние да блокира сигналните пътища, необходими за развитието на ракови клетки. Благодарение на това е възможно да се спре растежът на злокачествени тумори или да започне обратното им развитие. При опити с животни тази хипотеза вече е била доказана.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!