Когато си купуваме пакет или насипна леща, въобще не си даваме сметка колко полезни са малките плоски зрънца, както и тяхната отвара
Лещата като земеделска култура била известна още по времето на Римската империя.
Германците в древността използвали лещата като празнична храна, защото те я внасяли и цената й била висока.
Англичаните и днес ядат големи количества леща, особено по време на пости. За православните християни Коледните пости започват от 15 ноември.
В България по-голям е култът към зрелия фасул, защото лещата навлиза у нас доста по-късно.
Преди повече от 25 години лещата, която продаваха в магазините, беше прекалено дребна и не рядко трудно увираше, затова и нейната консумация беше ограничена. Други я наричаха храната на бедните.
Сега на пазара се предлага голямо разнообразие от сортове, а някои увират за отрицателно време. И лещата съвсем не е храна за бедните, а за хората, които искат да бъдат здрави.
Зелената леща, чиито зрънца са по-едри има по-нежна консистенция. Тя е полезна и за хора, които страдат от диабет, както и от стомашни проблеми.
Целулозата в лещата също е по-фина, но това не означава, че не прочиства стомаха и червата от шлака.
Полезна и здравословна рецепта за приготвяне на леща
За приготвянето на леща има много рецепти.
Някои хора я правят на яхния, която сгъстяват с брашно. В същото време са добавили и запръжка от червен (кромид) лук.
Други сваряват лещата и после я запичат в тавичка. Някои готвят лещата с месо или с наденички.
Има хора, които пържат задушената леща както пържат зрял боб.
За да не натоварвате вашия организъм със запръжки и глутен от брашното за сгъстяване, трябва да приготвите лещата по следния начин.
Почиствате лещата от камъчета, овес и други отпадъци. Измивате лещата и я слагате в тенджера. Заливате я със студена вода, която трябва да покрие лещата.
Оставяте да се вари на огъня.
Когато водата започне да извира, доливате топла или хладка вода в такова количество, в каквото искате да бъде вашата гозба.
Можете да постъпите по два начина.
1. Когато лещата започне леко да омеква, добавяте нарязан суров червен лук, който ще се свари, заедно със самата леща.
Други готвачи, освен лук, слагат измити цели глави чесън с обелките, който увира и придобива един мек и интересен вкус.
Заедно с лука добавяте сол на вкус и олио (зехтин).
2. Други хора предпочитат да не добавят лук и чесън, а да сварят лещата натурална. Преди да бъде напълно готова добавят сол и мазнина, а когато я свалят от котлона, слагат червен пипер, чубрица (кокоша мерудия) или други подправки.
Оставят лещата с повече сок, който е полезен за стомаха, защото подобрява неговата работа, отделянето на стомашен сок и инсулин от панкреаса в правилните дози.
Отвара от леща
Отварата от леща напомня на нейното готвене, само че не добавяте във водата сол, мазнина и подправки.
Прецеждате водата, която пиете на гладно 3 пъти дневно. Можете да я използвате и през целия ден вместо вода известно време (5-6 дена), за да прочистите тялото си.
Тази отвара прочиства черния дроб, жлъчката и бъбреците.
Самата сварена леща не я изхвърляте, а я ще я изядете както ви е най-вкусна.
С отвара от леща са правят промивки на лицето, когато имате акне. Отварата от леща е полезна, защото прави кожата по-мека и фина.
Брашно от леща
В нашите биомагазини продават брашно от леща и казват, че е смляно с воденични камъни, което го прави и по-полезно.
То е богато на протеини, малко въглехидрати, витамин В1, В6, желязо, фосфор, магнезий.
У нас брашното от леща е скъпо, така че ако имате начин да ви донесат от чужбина, ще ви бъде по-изгодно.
От него правите хляб, питки, курабии, кейкове.
Печивата стават по-клисави, защото в брашното няма глутен.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Ще напиша една рецепта с лук и чесън/не мирише/,само вместо ампула витамин А,аз слагам лъжица тривитаминол.
Една глава чесън и половин глава лук се смилат много добре.Поставят се в плитък съд и се залива със спирт 90% колкото да покрие.Престоява 48 часа в хладилника под капак.След като престои се взима 1 лъжица от сместа и се смесва с една лъжица мед,1 жълтък,1 ампула вит.А,1 лъжица зехтин,1 лъжица лим.сок. Втрива се много добре в корените,завива се главата в найлон и кърпа. Престоява 2-3 часа на главата.
чувал съм,че търкане с чесън на местата без коса водело след упорито третиране до поникване на коса от луковиците,но не знам дали това е така.Не пречи да се опита вечер да се обтриват местата , а сутрин да се къпе човек
zdraveite iskam da popitam poneje sam v chujbina nqkakva otvara da mi ponikne kosa tam kadeto nqmam stave duma za otpred na britona sashto I za kosopad.ako sluchaino znaete nqkakva otvara molqvi da mi kajete.:)ili po hubav shampoan ot koite ste mnogo dovolni kupila sam si vsqkakvi no ne se polochava molqvi za pomosht sve oshte sam mlada da ostana bez kosa:(