Hyssopus officinalis Lamiaceae (сем. Устоцветни)
ИЗПОЛЗВАНИ ЧАСТИ – Цъфтящите съцветия, листата
Отглеждане
Лечебният исоп е устойчиво, вечнозелено многогодишно растение, полухраст, стигащ на височина 60 см. От основата му се развиват множество разклонени стъбла, а листата му са дребни и издължени и излизат на снопове откъм стъблото. През лятото се образуват дълги и тънки съцветия от тъмносини цветове, богати на нектар и разположени само от едната страна на стъблото. Растението е атрактивно, устойчиво на засушаване и непретенциозно. Можете да го засадите и като нисък плет.
Сортове и видове:
Съществува и разновидност с бели цветове, Н. officinalis f. „albus“, и такъв с розови – „Rosea“.
Скалният исоп (Н. officinalis subsp. aristatus) е дребен и компактен вид с пурпурно-сини цветове, подходящ за плетове и бордюри.
Местоположение – Исопът се нуждае от слънце и добре дренирана почва, която може да е бедна и камениста.
Размножаване – Извършва се лесно чрез семена, засети през пролетта. Можете да го направите и чрез резници, взети през пролетта или през есента. Исопът изисква минимално разстояние от 60 см между растенията, което се намалява наполовина, ако ще го използвате като плет.
Грижи – Леко подкастряйте растенията след цъфтеж и повторно през пролетта.
Болести и вредители – Исопът е непретенциозен. Често се засажда като капан за белите зелеви пеперуди и като съпътстващо растение за гроздето.
Събиране и съхранение – Събирайте листата, когато ви потрябват, за да ги използвате пресни, или ги изсушете далеч от слънчева светлина и ги съхранявайте в херметически затварящи се кутии. Когато започне цъфтежът, съберете съцветията, за да ги ползвате пресни или сушени.
Употреба в медицината
Hyssopus officinalis. Използвани части: надземните. Растението притежава медицински свойства. Облекчава проблеми с респираторния тракт и действа антибактериално и антивирусно, като подпомага лечението на катар и висока температура. Често се предписва при настинка, грип, възпалено гърло, треска, бронхит и кашлица.
Билката успокоява нервната система и намалява тревожността. Използва се при нередовна менструация, особено ако причината са напрежение и стрес. Съвременни проучвания доказват, че е възможно локалното й приложение при херпесни инфекции.
За безопасната и правилна употреба на лечебния исоп се консултирайте с лекар или със специалист билкар. Не се препоръчва при бременност или кърмене, освен ако не е указано друго.
Любопитно:
Исопът се отглежда поради много причини: красив е, привлича пчели и пеперуди, прилага се в медицината и се ползва в готварството. Билката е позната от библейски времена – приписвали й пречистващи свойства и я използвали дори срещу проказа.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!