Запекът може да доведе до подуване на корема, главоболие и умора. Защо се стига дотам? Как да си помогнем?
Може да се говори за запечен стомах, когато ходенето по голяма нужда става по-рядко от три пъти седмично. С други думи, ако вашият ритъм е през ден, няма големи причини за безпокойство. Ако обаче всеки път изхождането е трудно, трябва да се предприеме нещо. В тази насока хората търсят продукта по рецептата на проф. д-р Петър Манолов, познат като Бодилакс.
При запек изпражненията остават дълго време в дебелото черво. Там се понижава влажността им, обемът им намалява и това води до забавяне на преминаването им. С течение на времето може да се стигне до хемороиди и анални инфекции.
Защо се появява запекът?
Промяната в начина на живот и на хранене, приемът на някои лекарства (сиропи против кашлица с кодеин, антидепресанти), продължително кърмене, пътуване – много неща могат да го причинят. Когато е по-скоро рядкост, разхлабителните средства могат да помогнат. Но при системно запичане без конкретна причина, придружено от болки, евентуално повишена температура и подут корем, трябва да се потърси лекарска помощ.“ Хроничният запек може да е свързан както със заболяване на червата, така и с постоянно неправилно хранене и лоша хигиена на живот. Жените са по-засегнати от мъжете поради техните специфични хормони. Прогесте-ронът намалява способността на чревните мускули да се контрактират, затова по време на бременността и менопаузата запекът е често явление. Някои лекари пък търсят обяснението във факта, че дебелото черво при жените е по-дълго, отколкото при мъжете. Разбира се, и стресът, който влияе подчертано по-силно на дамите, играе допълнителна роля. Зависимост от лаксативите се появява, когато без тях отделянето става невъзможно, дори се налага увеличаване на дозата. С тези лекарства се прекалява много често при неразумни диети за бързо отслабване. В резултат се стига до упорит запек – ако се разреди или спре приемът им. Едновременно с това има опасност от раздразване на лигавицата на дебелото черво, което пък води до кръвни аномалии и недостиг на калий. Разслабителните средства са противопоказни при болестта на Крон, необясними болки в стомаха или опасност от стомашна перфорация.
Какво да се прави?
Пет важни правила могат да ни освободят от запека:
- Правилно хранене с богати на фибри храни – варени зеленчуци (спанак, праз), сурови зеленчуци, плодове (смокини, сушени сини сливи), пълнозърнест хляб. Необходимо е да ограничим захарта, бананите, шоколада, ориза и мазнините.
- Много вода – поне литър и половина на ден. Добре е денят да започне с чаша студена вода.
- Движение – ходене пеша, бягане, спортуване.
- Спазване на чревния ритъм – не се въздържайте, когато усетите позив за голяма нужда. Всяко отлагане ще бъде вредно. След обедното хранене е добре да има тоалетна наблизо до вас.
- Използвайте натурални продукти, които поддържат баланса на стомашно-чревния тракт. Специалистите препоръчват Бодилакс, Гастромакс и други подобни продукти, които наистина са натурални и по естествен път извършват регулацията в организма.
Бързо решение на стомашните проблеми, подутия корем и киселините с “Гастромакс”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!