При използване на мед като лекарство съществуват едва различими нюанси, които са критично важни за здравето на пациента
Според Аюрведа, едни и същи хранителни продукти, растения или подправки, имат различни целебни свойства, които се предопределят от различни фактори. Силата и действието на меда също зависи от източника – растенията или региона, специфичния състав, сезона на събиране, и много други.
Като илюстрация, nature.health.org цитира наименованията на различните видове мед, според Аюрведа. В зависимост от пчелите, които го събират, посветените е тайните на древните индийски мъдреци, различават осем вида мед:
Поутика – се събира от най-едрите пчели, пили от нектара на отровни цветя. Такъв мед причинява подагра и усещане за парене в гърдите, но той може да действа седативно и стопява телесните мазнини, когато е използван при масаж.
Бхрамара – такъв мед събират големите пчели, живеещи само в дивата природа.
Кшудра – мед, който е получен от пчелите през по-хладна година. Притежава по-слаби лековити качества
Макшика – събира се от обикновените медоносните пчели, при него липсват негативни странични ефекти
Чатра – това е „тежък“ мед, който помага при подагра и левкодермия
Аргая – подходящ за лечение на заболявания на очите, но не се препоръчва при артрит
Удалака – полезен при кожни заболявания
Дала – „сух“ мед, който помага за преодоляване на повръщане.
От всички изброени, само макшика (обикновения мед) се разглежда като добър вариант за терапия. Без да навлизаме в подробностите на Аюрведа, може да се изтъкне важността на нюансите за всеки отделен случай. Това е добре да се знае от тези, които редовно използват продуктите на пчеларството за медицински цели, както и всички останали, които просто обичат, и често употребяват мед.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!