Много хора, страдащи от артрит, са въвлечени в пагубен цикъл от болка, депресия и стрес. Като активен участник в контролирането на болката обаче вие можете да развалите този порочен кръг и да преодолеете личните си страхове. Познанието за това, което се случва в тялото ви, ще ви донесе така необходимото спокойствие и ще ви помогне да вземате ясно осъзнати решения.
КОЛКОТО ПОВЕЧЕ ЗНАЕТЕ за вашето заболяване, толкова по-голям шанс имате да преодолеете болката и съпътстващите ограничения.
Кости и стави
Костите се свързват помежду си чрез стави, които могат да бъдат класифицирани в три групи според възможния обем на движение в тях – фиксирани, частично подвижни и свободно подвижни.
Фиксирани стави
Те не позволяват никакво движение. Такива са ставите на таза, които имат значение по време на раждането, като улесняват преминаването на детето през родовия канал, както и свързванията между черепните кости (известни като „шевове“).
Частично подвижни стави
Те позволяват ограничени по обем движения. Такива са например междупрешленните стави на гръбначния стълб, подпомогнати от фиброхрущялни пластини (или „дискове“), които прикрепват прешлените един към друг. Те плътно придържат костите, но и осигуряват известна гъвкавост, така че да можете да се навеждате и разтягате.
Свободно подвижни стави
Известни още като синовиални, обикновено за тях става въпрос, когато говорим за артрит. Такива са тазобедрените стави, коленните, лакътните и ставите на пръстите, както и най-подвижните от всички – раменните стави, при които влизащата в ставна ямка глава на раменната кост позволява пълно завъртане на ръката.
Какво да кажете на лекаря ако имате остеоартрит?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!