Пристъпна кашлица и задух. За разлика от бронхита, оплакванията се проявяват пристъпно и ако се лекуват, бързо отзвучават. Астматичният пристъп най-често започва с дразнеща кашлица, която става все по-мъчителна и е свързана с тежък задух. Накрая се отхрачва жилав прозрачен секрет. Отчаяният опит да се вдиша повече въздух не води до облекчение. Напротив, той влошава пристъпа, тъй като така белият дроб се раздува. След пристъпа той отново се нормализира. Особено трудно е издишването. Въздухът предизвиква свиркащ, провлачен шум: свистящо дишане. При леки пристъпи може да го чуе само този, който сложи ухо върху гърдите на астматично болния.
Причини
При астма бронхиалната лигавица е свръхчувствителна. Вероятно съществува вродена предразположеност. Разбира се, нужни са много условия, за да може някой да реагира на отключващия дразнител действително с астма. Откога организма не само не приема многообразието от външни дразнения, а отреагира бурно, зависи също от душевната стабилност и издръжливост на натоварване на засегнатия . Причинители на астматичен пристъп в половината от всички засегнати са инфекциите на дихателните пътища. Само около 20% от астматиците страдат от алергична астма, която се отключва преди всичко от полени, животински косми, домашен прах, химикали и медикаменти. Още по-малко хора страдат от астма при физическо усилие, която се проявява при телесно натоварване. При пристъп бронхиалната лигавица набъбва. Освен това мускулатурата в бронхиалната стена се свива и още повече стеснява бронхите. Тъканната течност задебелява бронхиалната лигавица. Сгъстената слуз запушва просвета на бронхите.
КАКВО ДА ПРАВИМ ПРИ ТЕЖЪК АСТМАТИЧЕН ПРИСТЪП?>>
- По възможност болният да се постави да седне до маса, до която може да седи изправен и да се подпира с ръце
- Да се погрижим за достатъчно свеж въздух
- Да се погрижим за спокойна атмосфера. Страхът влошава пристъпа
- Медикаментите, предписани от лекаря S случай на пристъп, всеки астматик трябва непрекъснато да носи със себе си. След употреба да се запише кога и колко е използуване. При тежък астматичен пристъп са необходими едновременно три медикамента: ампули теофилин за пиене, таблети кортизон за пиене, бронхоразширяващо средство за инхалация
- Ако оплакванията се влошат или не се подобрят в разстояние на един час, трябва да се извика лекуващият лекар. Ако той не бъде открит: да се отведе болният в най-близката болница. Лекарят може да инжектира бронхоразширяващи вещества във вената. Задухът може да се преодолее с въздух, обогатен с кислород. В застрашителни случаи може да се проведе изкуствено обдишване
Рискът от заболяване нараства
- при пушачи, замърсен въздух, мъгла, химикали на работното място
- при чести бронхиални възпаления
- ако засегнатият или други членове на семейството страдат от алергични заболявания
- при децата. Често те се разболяват между петата и десетата година от живота. Астмата обаче отзвучава в края на пубертета отново
Възможни последици и усложнения
Правилно лекуваната астма не е животоопасна, макар че по време на пристъп астматикът преживява смъртни страхове. В повечето случаи астмата не променя трайно белия дроб. Разбира се възможно е особено при по-възрастни и увредени хора един тежък, нелекуван случай да доведе до тежък кислороден недоимък и по този начин до смърт. Неприятно съпътствуващо дългогодишната астма явление са повтарящите се бронхиални възпаления. След по-дълъг период на боледуване понякога астмата се изявява вече не на пристъпи, а преминава в трайна астма. Това може силно да затормози работоспособността.
Здравословното състояние и самочувствието на един астматик могат да се променят много бързо. За необходимата в този случай промяна на лечението е нужен лекар. Тази зависимост от лекари, спешна помощ и болници е много обременяваща. От ограниченията, които се налагат в ежедневието в резултат на това заболяване, еднакво страдат засегнатите, техните партньори и цялото семейство.
Грижата за работното място на един хроничен астматик виси като дамоклев меч над главите на всички. Който не иска или не е в състояние повече да носи сам този товар, може да намери разбиращи събеседници в групите за взаимопомощ или да потърси помощ при професионалист психотерапевт. Профилактика
Астмата сама по себе си не може да се профилактира, но тежките оплаквания и пристъпите могат. При обусловената от алергия астма е необходимо внимателно издирване на болестния причинител. След това трябва, доколкото е възможно, да се избягват контакти с причинителя.
Необходимост от лекарска помощ
- веднага след като се усъмните, че страдате от астма. Лекарят може чрез преслушване на белия дроб и насочени въпроси да установи дали наистина се касае за астма. Тогава заедно можете да се опитате да откриете причинителя на астмата. Понякога освен това се налага белият дроб да бъде сниман на рентген
Ако вече сте започнали лечение по повод на астма, трябва да потърсите лекуващия ви лекар ако:
- въпреки лечението, издръжливостта на организма е ограничена
- нощем се събуждате със задух
- затрудненията в дишането продължат половин час след приемането на медикамент
- се налага вземането на медикаменти по-често от на всеки четири часа, за да липсват оплаквания
Самолечение
Астмата може да бъде лекувана успешно само в тясна съвместна работа на лекар и пациент. Можете да направите няколко неща, за да предотвратите пристъп:
- установете при какви обстоятелства се проявява и се опитайте да избягвате тези ситуации
- престанете да пушите
- избягвайте задимени помещения
- избягвайте дразнещи вещества като силни миризми, кухненски пари, вредни вещества в атмосферата и на работното място
- спортувайте. Препоръчва се предимно плуване. Ако в резултат на напрежението се появят оплаквания, трябва да вземат лекарствата си няколко минути преди натоварването
- ако студеният въздух предизвиква оплаквания, трябва да покривате устата и носа с шал при излизане при студ навън
- занимавайте се с автогенен тренинг . Понякога той може да предотврати пристъпа, по-често обаче го облекчава
Лечение
Най-доброто лечение на астмата е това, при което пациентът може сам правилно да прецени своето състояние и да отреагира своевременно. Това обаче той научава в многоседмично обучение от компетентни лекари. Такава една образователна програма включва разбиране на причините, последиците и проявите на заболяването, измерване на дихателния обем, приложени на предназначените за различни състояния медикаменти, автогенен тренинг, психотерапия. Тъй като възникването на астмата и интензитетът на нейните изяви винаги са свързани с душевното състояние, горещо се препоръчва консултация с лекар, специалист по психосоматични болести.
Релаксиращи упражнения могат да помогнат да се установи по-добро равновесие между напрежение и разтоварване. Някои нетрадиционни лечебни методики като акупунктура и хомеопатия имат известен успех при астмата. В много случаи те могат да подкрепят лечението с медикаменти или да помогнат ограничаването им. Медикаментозното лечение на астмата може да бъде успешно само, когато сте наясно какво и защо трябва да правите. Обсъждайте неяснотите с лекуващия ви лекар дотогава, докато те се изяснят.
Някои шпрейове и таблети трябва да използвате редовно, от други шпрейове имате нужда само тогава, когато изпитвате недостиг на въздух. Помолете да ви обяснят точно разликите и внимавайте да не обърквате предназначението на различните средства.
Медикаменти за профилактика
Веществото кромоглицинова киселина може да предотврати освобождаването от клетките на тези субстанции, които предизвикват астматичните пристъпи. Така с кромоглициновата киселина могат да се предотвратяват пристъпи. Това помага особено на децата, ако я вдишват редовно няколко пъти дневно.
Медикаменти разширяващи бронхите
Тези средства отпускат мускулатурата около бронхите и предпазват бронхите от стесняване при дразнене. Някои от тези медикаменти трябва да се вдишват като „дозиран аерозол“ (шпрей), други да се приемат като таблети, а трети да се пият от ампули. Как правилно да се прилага дозираният аерозол е описано по-горе. При всяко натискане се освобождава точно измерено количество действуваща субстанция.
Кортизонови препарати
Кортизонът води до отбъбване на бронхиалната лигавица и намалява производството на слуз. Действието му трябва да се изчака. Шпрейовете, съдържащи кортизон могат да предотвратят пристъп, но не да го прекратят. Само ако останалите медикаменти не облекчат или намалят пристъпа, е целесъобразно, да се приеме кортизон на таблети. Тези средства могат да имат изразени странични действия.
Медикаменти при астма
За профилактика – Allergospasmin – най-важни странични действия: Сърцебиене, треперене на ръцете, неспокойствие.
Intal – най-важни странични действия: Дразнене на гърлото и бронхите, много рядко бронхоспазъм.
Бронхоразширяващи медикаменти за инхалиране – Berotec, Broncho Spray, Bricanyl , Sultanol.
Бронхоразширяващи медикаменти за пиене – Aerobin, Isophyllen, Aerodyn, Mundiphyllin, Afonilum, PulmiDur, Alupent, Solosin, Atenos, Spiropent, Bricanyl-Duriles, Sultanol, Bronchoretard, Theospirex, Euphyllin, Unifyl, Euspirax, Uniphyllin. Най-важни странични действия: Според медикаментозната група – смущения в храносмилателния тракт, смущения в съня или мускулен тремор, неспокойствие, сърцебиене, болки в сърцето.
Дозирани аерозоли за профилактика, съдържащи кортизон – Auxiloson, Pulmicort, Becloturmant, Sanasthmax, Becotide, Sanasthmyl, Bronalide, Viarox. Най-важни странични действия: Намалена противоинфекциозна защита, чести гъбични инфекции. Могат да се използуват, като след всяко инхалиране устата се измива обилно с вода.
Едновременно използване на медикаменти
При редки астматични пристъпи често е достатъчно да се използва разширяващ бронхите шпрей само при оплаквания. Който страда често от астма и получава опасни пристъпи, трябва редовно да приема различни медикаменти, например редовно да пие бронхоразширяващи таблети и допълнително няколко пъти дневно да се инхалира с един или повече шпрейове. Само ако редовно прилагате предписаните ви медикаменти, водите си точен дневник за това и в допълнение отбелязвате вида и времето на поява на възможни странични действия, можете съвместно с лекаря да установите, кои комбинации от медикаменти ви помагат най-добре и същевременно имат най-малко странични действия.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!