Повишена функция на щитовидната жлеза (хипертиреоза)
Има различни причини за това в кръвта да циркулират твърде много хормони на щитовидната жлеза.
Признаците на заболяването са еднакви, но лечението различно.
Базедова болест (дифузна хипертиреоза)
Оплаквания
Повишеното съдържание на хормони на щитовидната жлеза поставят процесите в организма и живота на човек изобщо на високи обороти:
- вътрешно неспокойствие, сърцебиене, треперещи пръсти
- на засегнатите винаги им е прекалено топло, много се изпотяват
- загуба на тегло, въпреки големия апетит
- бързо говорене, нервни движения, разконцентрирано поведение
- може да е налице и гуша, но не е задължително
- при хората над 60 години: намалена работоспособност, загуба на всякакви интереси
Най-малко при един на трима души с хиперфункция на щитовидната жлеза изведнъж очните ябълки ясно изпъкват навън (екзофталм). Това е съпроводено от следните оплаквания:
- парещи, сълзящи очи
- размазано или двойно виждане
- светлочувствителност
- главоболие в челната област
Причини
Базедовата болест се приема за автоимунно заболяване. Щитовидната жлеза произвежда своите хормони в прекомерно и несъобразено с нуждите на организма количество.
Риск от заболяване
Жените боледуват пет пъти по-често от базедова болест в сравнение с мъжете. Болестта се изявява най-често в периодите на „хормонално раздвижване“ като пубертет, бременност или климактериум.
Възможни последици и усложнения
Постоянната работа под високо налягане натоварва сърцето. Костите могат да станат чупливи. Клепачите не се затварят напълно върху изпъкналите напред очни ябълки. В резултат на това могат да настъпят разязвявания по роговицата и възпаления на конюнктивата. В най-лошия случай заплашва слепота.
Профилактика
Не е възможна.
Необходимост от лекарска помощ
Когато усетите гореупоменатите признаци. При по-младите хора лекарят може погрешно да интерпретира симптомите като „нервност“ или „вегетативна дистония“. При по-възрастните хора в такива случаи се казва „от възрастта“. Яснота дава само определянето на хормоните на щитовидната жлеза в кръвта. С ехографско изследване лекарят трябва да изясни дали в щитовидната жлеза има възловидни области.
Самолечение
Отнасяйте се внимателно към себе си и се щадете:
- разпределяйте напрежението и времето за почивка равномерно през деня
- богата на витамини храна
- пийте достатъчно, но избягвайте алкохола и кофеина
- по възможност не пушете
- никакви продължителни слънчеви бани
- никакви посещения на сауна
- избягвайте всичко което съдържа йод: морски животни, йодсъдържащи медикаменти (напр. средства за дезинфекция)
- не плувайте в басейни с вода, богата на йод
Ако и очите са въвлечени в страданието, ще ви помогнат:
- тъмни стъкла на очилата
- спане с повдигната възглавница
- изкуствена слъзна течност
Лечение
Не би трябвало да мислите само за това как да намалите нивото на щитовидните хормони в кръвта. Едно автоимунно заболяване, каквото е базедовата болест, винаги е покана към организма да се занимае със своето душевно състояние. Затова имате нужда от помощ.
Медикаменти
Медикаментите трябва да възпрат щитовидната жлеза да произвежда извънмерно хормони. Прилага се тиамазол (напр. Favistan). Пропилтиоурацила идва в съображение едва на второ място (напр. Propycil, Prothiucil). Не е целесъобразно да се използува карбимазол, тъй като организмът и без това превръща това вещество в тиамазол. Понякога лекарят допълнително назначава към „хормоналните спирачки“ и препарат с хормон на щитовидната жлеза.Това трябва да предпази от недоимък на хормони, който може да възникне, ако в резултат на „хормоналните спирачки“ щитовидната жлеза престане да образува каквито и да било собствени хормони. Освен това се потиска образуването на хормона, който стимулира идитовидната жлеза към повишена хормонална продукция.
Недостатъци: Лечението продължава най-малко една година. Трябва действително да вземате хормони и сравнително често и редовно да се явявате за контролни прегледи при лекаря. При около 40 процента от лекуваните по този начин след преустановяване на медикамента щитовидната жлеза отново произвежда прекалено много хормони.
Лъчелечение
За целта се поглъща радиоактивен медикамент, съдържащ йод. Той се натрупва в щитовидната жлеза и малко по малко разрушава тъканта й. Лъчевото натоварване за останалите органи е както при рентгенова снимка. По този метод лекарите преустановяват около половината от всички състояния на хиперфункция на щитовидната жлеза, ако:
- сте по-възрастен от 40 години
- лечението с таблетки не е дало резултат или изобщо не може да бъде приложено
Лъчелечението е по-щадящо и носи по-малко риск, отколкото операцията, и има по-голям успех от лечението с медикаменти. То се провежда от много години. Засега нищо не показва, че това лечение повишава риска от възникване на рак.
Недостатъци: Известно време след това вие изхвърляте радиоактивен материал. Поради това за известно време трябва да си останете вкъщи при строги правила за живот. Така например около вас не бива да има деца, нямате право да напускате жилището си и трябва да събирате своите „радиоактивни“ изпражнения. Едва след около половин година лъчите са разрушили такава част от тъканта на щитовидната жлеза, че можете да се доверите на медикаментите. Възможное обаче разрушаващото действие да продължи нежелано дълго, така че по-късно да се наложи да приемате таблетки с хормон на щитовидната жлеза, тъй като вашата щито- видна жлеза е престанала да произвежда всякакви собствени хормони. Рискът в резултат на лъчелечението да замените повишената с понижена функция на щитовидната жлеза, е между три и двадесет процента.
Операция
Най-бързо прекомерното натрупване на хормони на щитовидната жлеза се отстранява посредством операция. Поради възможните тежки странични действия обаче, лекарите се решават на такава само в определени случаи.
Възможни усложнения и поетоперативни последици:
- около една трета от оперираните след това трябва да приемат хормон на щитовидната жлеза на таблетки, тъй като собствената хормонална продукция вече не е достатъчна
Лечение на очните изменения
Според това в каква степен изпъкналите очи ви пречат, са целесъобразни следните медикаменти: болкоуспокояващи, капки за очи или мехлеми, несъдържащи йод, облъчване на пространството зад очната ябълка, лечение с медикаменти, които потискат защитната реакция на организма, напр. кортизон. Ако промененият ви външен вид много ви притеснява, би трябвало да обсъдите този проблем със специалист.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!