Всяка кост на тялото посредством става се свързва със съседната кост. Това е предпоставка за подвижността на тялото. Например колянната става прави възможно гъвкавото ходене, лакътната става ни позволява да се подпираме, раменната става – да махаме на някого с ръка.
Ставен хрущял
За да се плъзгат краищата на костите без триене един върху друг, те са снабдени с еластичен и устойчив на натиск хрущял. В него не проникват кръвоносни съдове, но независимо от това той представлява жива тъкан. Вътрешността му е изградена от хрущялни клетки (хондроцити). Те отделят градивния материал, от който хрущялът нараства и който го прави гъвкав. Необходимите им хранителни вещества хрущялните клетки получават бавно, но постоянно от ставната течност. Когато доставката на хранителни вещества секне, хондроцитите умират. Тогава незащитените краища на костите се трият болезнено един върху друг.
Ставната капсула отвън…
Отвън ставата представлява здрава капсула от съединителна тъкан, която се укрепва още повече посредством връзки. Обикновено тези връзки преминават в сухожилия. Те свързват ставата с мускулите.
… и отвътре
Вътрешната страна на ставната капсула е покрита с лигавица. Тази синовиална ципа е богата на кръвоносни съдове и отделя маслоподобната ставна течност (синовия). Тя е смазващо средство, омекотител на сътресенията при удар и предпазен филм на ставата. Ставната течност пренася хранителните вещества, от които се нуждаят хрущялните клетки. Това обаче е възможно само когато ставата е подвижна. Всички изменения, които настъпват в кръвта, се предават и на ставната течност. Посредством кръвта храната и стресовите състояния оказват влияние и върху ставната течност. Измененията в количеството и консистенцията на ставната течност се проявяват посредством болки при движение на ставата.
Навяхване (дистозия)
Оплаквания
В зависимост от силата на нараняването оплакванията се простират от краткотрайна болка, при което издръжливостта на ставата на натоварване не е засегната сериозно, до продължителна болка и видим оток. При сериозни контузии ставата повече изобщо не може да се натоварва.
Причини
При пределно движение на ставата свързващият апарат може така силно да се изопне, че връзките да се разтегнат или дори да се разкъсат.
Подобно прекомерно движение например може да бъде изкривяването на ходилото или падането върху колената при каране на ски.
Рискът нараства
- когато в резултат на чести контузии свързващият апарат е „изхабен“
- при спортуване, най-вече при различните видове бягане
Възможни последици и усложнения
Вследствие на контузията в тъканите или в ставата се получава кръвоизлив. Когато това се случва често, в ставата могат да настъпят артрозни изменения.
Профилактика
- в случай че вече многократно сте се навяхвали: предпазете застрашените места с еластична превръзка
- носете подходящи обувки с мека подметка. Това е особено важно при спортуване
- носете обувки с ниски токове
Нужда от лекарска помощ
Когато ставата се подуе и повече не можете да я движите както обикновено.
Самолечение
- контузената част от тялото се повдига нависоко и се оставя в покой
- три-четири пъти дневно студолечение
- След 12 до 24 часа можете да направите загряващи процедури, за да ускорите разнасянето на кръвоизлива: топлолечение, противоревматични мехлеми
Лечение
Компресиращите и подкрепящите превръзки трябва да се правят само от обучени хора. Неправилното обтягане и натиск могат да навредят. Когато лекарят потвърди, че отново можете да натоварвате контузената част на тялото, трябва да започнете постепенно под ръководството на инструктор по лечебна гимнастика. С научените упражнения трябва да тренирате ставата си възможно най-дълго време. По този начин ще намалите болките, които евентуално могат да се появяват по-късно. За целта е подходяща и подводната гимнастика.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!