Твърде бързата сърдечна дейност в някои случаи води до слабост, световъртеж, до чувство за стягане и сърцебиене, свързани с пробождане в сърдечната област.
Причини
Има два вида сърцебиене:
1. Причинено от вълнения, страх и телесни усилия. Усещаното в тези случаи сърцебиене е нормално и безвредно. Понякога сърцебиенето може да доведе до задух, световъртеж и пробождане в сърцето. Въпреки всичко и тогава сърцето си е съвсем наред. Медиците означават тази форма на сърдечни болки като дискардия, вегетативни оплаквания, хиперкинетичен сърдечен синдром, сърдечна невроза.
2. В този случай сърцебиенето „пада от небето“. Може да продължи няколко удара или няколко часа и завършва най-често внезапно. След това сърцето обикновено бие лудо: около 180 удара в минута. От това кръвното налягане пада, човек се усеща главозамаян, слаб, притеснен, изпитва страх.
Най-често тази форма на сърцебиене възниква в предсърдието (суправентрикуларна тахикардия). Причините са същите като при предсърдната екстрасистолия. Много по- рядко това сърцебиене възниква в сърдечните камери (вентрикуларна тахикардия) и при това почти само при предварително увредено сърце. В този случай може да се стигне до загуба на съзнание, тъй като помпената функция на сърцето е силно ограничена.
Риск от заболяване
Предизвиканата от вълнения и напрежения форма на сърцебиене (дискардия) е много честа. Предсърдното сърцебиене (суправентрикуларна тахикардия) е рядко, а камерното (вентрикуларна тахикардия) – много рядко.
Възможни последици и усложнения
При първата форма: Не е опасна и изчезва след премахване на натоварващите ситуации. Ако изживяното обаче предизвиква толкова силни телесни реакции, може да се очаква, че по-продължителните натоварвания могат да увредят и други органи.
При втората форма: С оплакванията, които предизвиква, суправентрикуларната тахикардия може да бъде тежко бреме, тъй като по време на сърцебиенето човек не е способен за нищо, може да се появи и световъртеж. Причинената от заболявания вентрикуларна тахикардия при определени обстоятелства може да бъде опасна за живота и да доведе до застой на кръвообращението.
Профилактика
Адекватно лечение на всички заболявания, които могат да предизвикат сърцебиене.
Необходимост от лекарска помощ
Ако нееднократно страдате от необяснимо или тревожно сърцебиене или сте имали единичен, но тежък пристъп.
С помощта на ЕКГ, ергометрия и други изследвания лекарят може да установи точната причина.
Самолечение
Целесъобразно е да пиете по-малко кафе.
Ако сърцебиенето се причинява от психосоциални напрежения, би трябвало да се опитате да ги премахнете или по-добре да се справяте с тях. Ако това не ви се отдаде самостоятелно или с помощта на приятели и познати, можете да потърсите професионална помощ. Полезни могат да се окажат и упражнения за разтоварване. При суправентрикуларната тахикардия често помагат някои „трикове“: притиска се нервът, който забавя пулса (вагусовия нерв). Това се постига например чрез притискане както при ходене по голяма нужда, пиене на леденостудена вода или силен масаж на едната шийна артерия.Това обаче трябва да ви се покаже от лекар.
Лечение
Ако лекарят установи, че сърцебиенето има органична причина (например възпаление на сърдечния мускул, сърдечна слабост), лечението се насочва към тази причина. Ако сърцебиенето е предизвикано от психосоциални напрежения и опитите да си помогнете сами не водят до подобрение, лекарят може да ви изпише медикаменти от рода на бетаблокерите или успокояващи средства. Суправентрикуларните тахикардии не се нуждаят от лечение, ако са редки и краткотрайни. В други случай помагат медикаменти като дигиталис, калциеви антагонисти и специални антиритъмни медикаменти. Вентрикуларните тахикардии се лекуват в болница. Във всеки случай се прави опит да се отстранят напълно чрез антиритъмни медикаменти или операция. В редки случаи се вгражда ритъмен водач на сърцето (пейсмейкър).
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!