То помпи, помпи и помпи… Сърцето тупти неуморно, от раждането до смъртта, сто хиляди пъти на ден, два и половина милиарда пъти в хода на един седемдесетгодишен живот.
Дали човек работи или спи, сърцето автоматично се нагажда към различните натоварвания и осигурява с кръв цялото тяло. Тя се изпомпва от сърцето в артериите – или към белия дроб, или към всички останали органи на тялото. Артериите се разклоняват и разклоняват, стават все по-тесни и по-тесни, оформят се артериоли, отново се разклоняват, докато стигнат до най-микроскопичните кръвоносни съдове, които се наричат капиляри. Посредством тези капиляри тъканите се снабдяват с кислород и хранителни вещества.
При преминаването през капилярите кръвта приема отпадъчните вещества. Образувалият се при обмяната на веществата въглероден двуокис оцветява кръвта тъмна. През вените „употребената“ кръв се насочва обратно към сърцето и оттам се изпомпва към белите дробове. Отново се натоварва с кислород и се изпомпва от сърцето в кръвообращението.
Сърце
Във вътрешността си сърцето е разделено от една преграда на две части. Всяка от тези половини се състои от предсърдие и камера, които са свързани посредством вентилоподобна клапа. Дясното предсърдие и камера са за употребената, бедна на кислород кръв, лявото предсърдие и лявата камера – за богатата на кислород кръв, която идва от белия дроб. За да тече кръвта само в една посока, има четири сърдечни клапи: две клапи с платна разделят двете предсър- дия от двете камери и две клапи с джобове се намират на местата, свързващи сърдечните камери с артериите. Последователността на изпомпващите движения се управлява от електрически импулси и система, провеждаща възбужденията. Тръгвайки от синусовия възел в дясното предсърдие, сърдечният ритъм се разпространява по следващите възли и нервни влакна до сърдечната мускулатура.
Изпомпващите движения се извършват по следната схема:
- Предсърдията се изпълват с кръв: кръв, богата на въглероден двуокис, се влива от периферията на тялото в дясното предсърдие; кръв, богата на кислород – от белия дроб в лявото предсърдие.
- Предсърдията се свиват, платната на клапите се отварят и кръвта се изтласква в сърдечните камери.
- Когато сърдечните камери се напълнят, те се свиват: платната на клапите от предсърдията към камерите се затварят, отварят се джобо- видните клапи към аортата и белодробната артерия; богатата на въглероден двуокис кръв от дясната камера се изпомпва в белия дроб, богатата на кислород кръв от лявата камера – в кръвообращението. Тъй като лявата камера трябва да извършва най-много работа, нейната мускулатура е най-силно изразена. Самото сърце не се кръвоснабдява директно от кръвта, която пулсира в камерите и предсърдията, а притежава собствена кръвооросяваща система, коронарните съдове на сърцето.
Вътрешната страна на сърдечния мускул (миокард) е облечена с тънък слой, наречен ендокард. Външната страна на сърдечния мускул е обвита от двуслоен сак или сърдечна торбичка. Вътрешният слой на сака е плътно сраснал със сърдечния мускул (епикард), а посредством външния слой (перикард) сърцето е подвижно закрепено за гръдния кош, гръбначния стълб и хранопровода.
Между двете стени на сърдечната торбичка се намира течност.
Кръвообращение
Общата дължина на всички кръвоносни съдове при един средно голям човек достига около 100 000 км. Кръвта циркулира в тях в два независими кръга: белодробен и телесен (по-малък и по-голям кръг на кръвообращение).
В белодробния кръг от сърцето към белия дроб се изпомпва венозната, „употребена“ кръв, където тя отдава въглеродния двуокис и приема кислород. Тогава кръвта отново се всмуква в сърцето и чрез големия кръг на кръвообращение се разпределя в цялото тяло.
Излизащите от сърцето кръвоносни съдове – артериите – при всеки удар на сърцето трябва да издържат на едно високо налягане. Затова техния мускулен слой е по-силен от този на вените. Вените също така са по-малко еластични от артериите. При всяко движение мускулите на краката и ръцете се свиват, упражняват налягане върху вените и изтласкват по този начин кръвта с помощта на вградени венозни клапи обратно към сърцето.
Тази сложна система от сърце и кръвоносни съдове, която работи без прекъсване, с напредване на възрастта естествено става по-податлива на увреждане. Тъй като очакваната продължителност на живота в индустриалните страни през последните години нарасна, повиши се и числото на страдащите от заболявания на сърцето и кръвообращението.
Рискови фактори
Като причина за сърдечно-съдовите заболявания медицината споменава не едно, а повече основания. Тях тя означава като рискови фактори. Най-важните са: повишено кръвно налягане, повишено ниво на мазнините в кръвта, пушене, диабет, наднормено тегло. Други рискови фактори са вероятно: ограничена двигателна активност, напреднала възраст, ранна артериосклероза у някои роднини и т.н. Колкото повече рискови фактори са налице у един човек, толкова по-голяма е вероятността той да получи увреждане на сърдечно-съдовата система.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!