Пародонтит: От дълбоки джобчета на зъбите при натиск се отделя гноен секрет. Едва късно се проявява и леко болезнено опъване на пародонциума (всички околозъбни тъкани), понякога зъбите са чувствителни на натиск. Започват да се клатят.
Пародонтоза (атрофия на пародонциума): Без възпаление челюстната кост се разрушава. С напредването на възрастта пародонтозата се среща по-често. Много болезнена е рядко срещаната, разрушаваща тъканите форма на възпаление на пародонциума (ануг), което се среща предимно при млади хора.
Причини
Възпалението на пародонциума е следствие от възпалението на венците. Не всички причини за пародонтоза са изяснени, но със сигурност те включват недостатъчната хигиена на устата и лошата зъболекарска работа.
Ануг е инфекция вследствие на недостатъчна хигиена на устната кухина.
Риск от заболяване
Той нараства при недостатъчна хигиена на устната кухина.
Профилактика
Редовно почистване на зъбите. Зъболекарят обезателно трябва да почиства зъбния камък над и под венечния ръб, защото той способства за заболяване на пародонциума. Почистването с ултразвукови и ръчни апарати трябва да се подразбира от само себе си при всяко посещение при зъболекаря. За съжаление обаче това не винаги е така.
След отстраняването на зъбния камък повърхността на емайла се полира с почистваща паста и ротиращи четки или гумички. По този начин могат да се отстранят и оцветявания от чай или пушене.
Възможни последици и усложнения
При пародонтит и пародонтоза: Разрушава се челюстната кост, зъбите започват да се клатят и падат.
При ануг: Значително се влошава общото здравословно състояние.
Нужда от лекарска помощ
При кървене от венците; при наличието на джобчета около зъбите; при гноен секрет; чувствителност спрямо натиск при някои зъби; болки по венците и устната лигавица.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Няма медикаменти срещу заболяванията на пародонциума. Може да се помогне само чрез хирургическо лечение и редовно поддържане на хигиената в устната кухина след това.
Лечението включва многократни посещения при зъболекаря. Възпалената тъкан трябва хирургически да се отстрани и коренът на зъба да се шлифова (кюртаж). Това е болезнено и затова се прави с местна упойка. При това лечение венецът винаги силно кърви.
За няколко седмици зъбните шийки са свръхчувствителни. Сега зъбите изглеждат „по-дълги“, защото ръбъпа на венеца може да се разруши. Но
все пак венците се затягат и клатещите се зъби се стабилизират.
За да е траен успехът от операцията, след това се налага редовно и обстойно почистване на зъбите. Зъболекарят подробно трябва да информира за правилната хигиена на устната кухина и редовно да я контролира през шест месеца.
Хората, които вече са имали пародонтални заболявания и са загубили част от пародонциума, в бъдеще трябва редовно да почистват зъбите си, за да не се повтори възпалението.
Не съществува ефикасно лечение срещу атрофия на челюстната кост и загуба на зъбите при пародонтоза, която се среща предимно в напреднала възраст, но представлява само пет процента от пародонталните заболявания.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!