Много често се говори за „гастрити“, когато стомахът е раздразнен. С понятието гастрит лекарите наричат острото възпаление на стомашната лигавица в резултат на отравяне.
Оплаквания
Оплакванията са различни според причините: Внезапна силна болка съпроводена от обща слабост, главоболие, чувство за пълнота, гадене до повръщане, евентуално дъх от устата, обложен език, температура. Най-често тези оплаквания преминават за един ден.
Причини
Причините най-често се известни:
- злоупотреба с алкохол
- медикаменти, които дразнят стомаха (напр. обезболяващи и противоревматични средства, предозирани кардиотоници с действу- ващо вещество дигиталис, кортизон, антибиотици, противоракови средства)
- изгаряне с киселини и основи
- рентгеново облъчване (напр. при лъчелечение)
- храни, заразени с бактерия Clostridium botulinum. Токсините на тези бактерии са много опасни, причинителят расте в заразено месо, колбас, зеленчукови консерви и др. Ботулизмът започва с пареза на очния мускул (двойно виждане) затруднения в гълтането, гадене и студена пот. Следват пареза на червата и запек
- вирусни инфекции
- отровни гъби
Риск от заболяване
Злоупотребата с алкохол и приемането на горепосочените медикаменти повишават риска от остър гастрит.
Възможни последици и усложнения
- увредената стомашна лигавица може да кърви. Тогава човек повръща кръв или изхожда черни на цвят изпражнения. В този случай: веднага при лекар
- развалените и отровните гъби най-често водят до преходна диария и диария с повръщане. Опасни са само някои гъби. Така например пантерката уврежда нервната система и парализира сърцето и дишането. Бялата и зелена мухоморка са смъртоносни чрез увреждане на черния дроб.
- нелекуваният ботулизъм за една седмица води до смърт
Профилактика
- избягвайте алкохолни ексцесии и медикаменти, увреждащи стомаха
- изхвърляйте развалените хранителни продукти
- никога не оставяйте средства за почистване на достъпно за децата място
- ако не разпознавате точно видовете, предоставяйте набраните от вас гъби за проверка. Пресните гъби трябва да се изяждат до тридесетия час
Необходимост от лекарска помощ
Първа помощ: Предизвикайте повръщане, като поставите пръст дълбоко в гърлото си. Вземете очистително. Би трябвало да потърсите лекар, ако:
- не сте наясно за причината на оплакванията
- се съмнявате за отравяне.
Веднага при лекаря, ако се появят кръвоизливи. Непременно в болница: При съмнение за ботулизъм.
Самолечение
След един два дни почивка на легло и постене гастритните оплаквания най-често преминават от само себе си. Черен чай, чай от мента или лайка могат да облекчат стомашните болки.
Лечение
В обикновените случаи не се налага лечение. Само ако се появят кръвоизливи, лекарят трябва да изясни с ендоскоп дали не се е образувала стомашна язва. Ако причината за тези оплаквания са медикаменти, от които не можете да се лишите, би трябвало да се консултирате с лекар как по-добре да предпазвате своя стомах.
Медикаменти
- най-доброто средство срещу остри стомашни болки е Buskopan, инжектиран от лекаря или поставен под формата на свещичка. Повечето от останалите т.нар. спазмолитични медикаменти съдържат множество съставки и крият голям риск от странични действия
- срещу продължаващи позиви за повръщане при възрастните по лекарско предписание може да се вземе метоклопрамид
- преди време при болки в стомаха се препоръчваше обръщане на тялото по надлъжната му ос в лежащо положение. Днес това няма значение, а прилаганите при този метод средства се смятат за неефикасни
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!