Обвитият в лигавица храносмилателен тракт представлява канал, преминаващ от устата до ануса – пътят на храната. В устата тя се раздробява от зъбите и смесва със слюнката. По нейния по-нататъшен път съставните й части се разлагат на градивни елементи: полизахаридите (въглехидратите) се разграждат до монозахариди, белтъчините до аминокиселини, мазнините до глицерин и мастни киселини. Само в такава форма те могат да преминат през чревната стена в кръвта. Организмът ги използува като градивни елементи за собствените си продукти като хормони, ензими и т.н. или отново ги синтезира – преди всичко в черния дроб – до собствени мазнини, белтъчини и захари.
През глътката и хранопровода хранителната каша попада в стомаха. Тук тя се примесва със „стомашен сок“, който съдържа солна киселина и ензими. По-късно хранителната каша попада в дванадесетопръстника, първата част на тънките черва. В него се вливат изходните пътища на задстомашната жлеза, която прибавя допълнителни смилателни сокове (ензими) и на жлъчния мехур. Дългото пет до осем метра тънко черво представлява същинското място на храносмилането. Чревните власинки от вътрешната му стена всмукват хранителните сокове. В голямата си част по вените и порталната вена те преминават в кръвта. Порталната вена отвежда хранителните вещества към черния дроб, който ги смила по-нататък. Черният дроб приема кръв и от други коремни органи, например отслезката (далака), вляво от стомаха. Там, където тънкото черво се влива в дебелото черво, е разположено сляпото черво – пет до осем сантиметра червеобразен израстък. Хранителната каша, на която вече са отнети почти всички хранителни вещества, в края на тънкото черво попада в дебелото черво. Тя преминава по възходящата, напречната и низходящата част на дебелото черво до сигмата. По този път непрекъснато й се отнема вода, докато несмилаеми- те частици се изхвърлят през правото черво и ануса под формата на изпражнения. В изпражненията се намират секрети, изхвърлени клетки от лигавицата на червото, минерали и бактерии, които са участвували в преработката на храната. Кафявия си цвят изпражненията дължат на жлъчните пигменти.
Устна кухина
Устната кухина обхваща устните, бузите, езика, небцето, основата на устата, челюстите и челюстните стави, дъвкателната мускулатура и зъбите. Взаимодействието на тази система определя не само мимиката и изражението, но и звученето на езика – врата към културата. В началото на живота устата е най-важният орган за опитване и контактуване – врата към удоволствието.
Като врата към храносмилателния тракт устата има важната задача максимално да раздробява храната. Слюнката я разрежда, прави я хлъзгава и дори разтваря някои хранителни съставки. По езика са разположени зоните на вкусовата чувствителност и той помага при подбора на храната.
Три двойки слюнчени жлези се отварят в устната кухина: подчелюстната, подезичната и околоушната. Други жлези лежат разпръснати в устната лигавица, която обвива устната кухина.
Слюнката плакне и почиства устната кухина. В нея живеят много бактерии, гъби и други микроорганизми в екологично равновесие. Ако то се наруши, могат да възникнат заболявания. Устната лигавица и налепът на езика са огледалото за състоянието на организма. Промените по тях могат да насочат към заболявания на черния дроб или стомашно-чревния тракт, към диабет, заболявания на кръвотворните органи, но също и рак. Значителните промени по лигавицата на устата или езика винаги би трябвало да бъдат повод да потърсите лекар или зъболекар.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!