В целия свят болестите, пренасяни по полов път, са сред най-широко разпространените заразни заболявания и през последните десетилетия постоянно се увеличават като цяло. Причините за това следва да се търсят в по-мобилния живот и по-необузданите сексуални контакти и различни сексуални практики. Днес прогресивните методи за диагноза и лечение в повечето случаи на заболявания бързо се справят с инфекциозната опасност от заразените и ги излекуват. „Класическите“ венерически болести сифилис, трипер, мек шанкър и двете по-рядко срещани заболявания венерически лимфогранулом и венерически гранулом трябва да се заявят от лекаря в здравната служба. Върху формулярите се регистрира само броят на заболяванията, но не и името на пациента. По честота на проявление тези „класически“ венерически болести вече са надминати от други преносими по полов път заболявания като инфекции с трихомонади и хла- мидии, гъбични заболявания или обикновен херпес. За тях обаче не са въведени регистрационни данни и сведения за честотата на проявлението им.
Можем да се надяваме, че с постепенно увеличаващото се използване на презервативи като предпазно средство срещу СПИН през следващите години ще се ограничи и разпространението на болестите, преносими по полов път.
Гъбични заболявания на половите органи (кандидиазис)
Оплаквания
При жените: Обикновено възниква силно възпаление на вагината със слабо течение. Срамните устни са зачервени и набъбнали, евентуално обложени с ронливо, подобно на извара покритие и силно сърбят. Могат да се появят и парещи болки и усещане за тежест и горещина в таза. При мъжете: Главичката на члена и препуциума са възпалително зачервени, често дори открити и сълзящи. Понякога по тях има бели налепи.
Причини
Гъбичките паразитират върху кожата и лигавицата на здравия човек. Развитието на болестно състояние се благоприятства от намалена имунна защита срещу болестотворни зародиши при:
- постоянна влажност на кожата
- захарна болест
- изменяща се хормонална картина (напр. при вземане на противозачатъчни таблетки, при бременност, недостиг на естроген в старческа възраст, приемане на кортизон)
- приемане на антибиотици
- приемане на имунопотискащи средства
- тежки форми на анемия
Риск от заболяване
Гъбичните инфекции се срещат все по-често. Причината за това следва да се търси в твърде голямата консумация на захар, увреждане на киселинното покритие на кожата, например в резултат на твърде често къпане, спортуване, сауна и др. под., и понеже лекарите все по-често предписват антибиотици. За гъбични инфекции на половите органи способства и твърде тясното бельо.
Възможни последици и усложнения
Заразяване на сексуалния партньор.
Профилактика
По-свободно долно бельо, храна, бедна на въглехидрати. Презервативите предпазват от инфекции.
Нужда от лекарска помощ
Когато забележите описаните симптоми.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
На първо място следва да бъдат изключени всички фактори, които благоприятстват гъбичната инфекция, например за няколко месеца да се спрат хормоналните противозачатъчни средства. При инфектирането само на единия партньор следва винаги да се лекува и другият, за да се изключи пренасянето на инфекцията.
При жените: Медикаментите се вкарват директно във вагината. Подходящи са съдържащите имидазол вагинални свещички и/или кремове, които се прилагат всяка вечер в продължение на пет до десет дни. Само при упорити случаи се налага вътрешното приемане на кетоконазол – таблетки (Nizoral).
При мъжете: Прилага се крем, съдържащ имидазол, който се нанася по засегнатите места от седем до десет дни и в повечето случаи достатъчно добре се справя с възпалението на главичката и препуциума. Често при недостатъчно последователно проведено лечение са възможни и рецидиви.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!