Изследвания показват, че ферментът казеинкиназа epsilon (CKIepsilon) управлява „часовниковия механизъм“ на организма
Вътрешни биологични таймери (циркаден часовник) притежават практически всички видове на планетата. При млекопитаещите, включително и човека, могат да се открият в повечето клетки и тъкани на тялото-те организират денонощните ритми на нашата физиология.
Според д-р Бехтолд, оглавяващ изследователска група от Манчестър, в основата на биологичния часовник лежи сложен набор от молекули, чието взаимодействие осигурява точна работа на организма в 24-часов ритъм. Важно е да се отбележи, че нашият часовник се синхронизира с околната среда чрез реагирането на светлата и тъмната част от денонощието.
Изследването установило нов механизъм, чрез който може да се реагира на биологичния часовник. По време на изследванията мишки, лишени от CKIepsilon, много по-бързо преминали на нови светли и тъмни периоди.
Научноизследователската група показала, че препаратите, които инхибират CKIepsilon, могат да ускорят реакцията, което води до по-бърза адаптация към новата среда и намалява метаболичните нарушения, предизвикани от изместването на времето.
Работата на смени, лишаването от сън и смяната на часовите пояси се отразяват неблагоприятно на организма – увеличават се честотата и тежестта на заболяванията, включително затлъстяване и диабет. Човекът не е генетично предразположен бързо да се адаптира и затова часовникът на тялото е настроен да противостои на бързите промени, пише вестник „Феномен“.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!