Нараняванията на гръбначния мозък винаги се изявяват с парези.
Те могат да бъдат преходни или трайни. Кои части на тялото се засягат зависи от мястото на нараняването. Наранявания на гръбначния мозък в областта на шийната част на гръбначния стълб могат да парализират ръце и крака, функциите на храносмилателните, отделителните и половите органи, да засегнат дишането. При наранявания на гръбначния мозък в областта на горния гръден отдел на гръбначния стълб се парализират краката и често отделителните органи, но не винаги ръцете.
При наранявания на гръбначния мозък в долния белодробен или поясен отдел на гръбначния стълб могат да се парализират двата крака.
Причини
Оток, възникнал от притискане или разтегляне; кръвоизлив или разполовяване на гръбначния мозък.
Риск от заболяване
Не всяко нараняване на гръбначния стълб автоматично се свързва с нараняване на гръбначния мозък. Тази тежка последица от нараняването се среща при 20 до 30 на сто от хората с нараняване на гръбначния стълб.
Експертите преценяват, че около половината от пострадалите с параплегии (двустранни парализи) са получили толкова тежко усложнение от злополуката, тъй като са били погрешно транспортирани.
Възможни последици и усложнения
Всяко нараняване на гръбначния мозък е масивен прелом в живота на засегнатите. Това означава първоначално дълъг престой в болница, по-късно опити за мобилизация и рехабилитация, коиmo могат дa се проточат В продължение на години и чийто ефект не винаги може да се предскаже със сигурност.
За мнозина, ако не и за всички, параплегията означава да бъдеш зависим от грижите на други. Повечето могат да се придвижват само с инва- лидна количка. Понякога е възможно да се разшири радиусът на действие с автомобил, приспособен за управление с ръка.
След нараняване на гръбначния мозък в гръдната или поясната област засегнатите също са инструктирани за движение с инвалидна количка, могат обаче да се възстановят дотолкова, че да нямат нужда от чужда помощ. Като органична последица на невроналното прекъсване често се проявяват инфекции на пикочните пътища, които незабележимо се „изкачват“ и водят след себе си възпаление на бъбречното легенче. Често са нарушени кръвообращението, потоотделя- нето и терморегулацията.
Необходимост от лекарска помощ
Веднага да се извика линейка при съмнение за нараняване на гръбначния мозък. Засегнатите с такъв вид нараняване трябва да бъдат не толкова бързо, колкото „правилно“ обгрижени. Най- важното при това е стабилният транспорт върху твърда, права подложка.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Определя се според вида на нараняването и във всеки случай се провежда в болница. Прибавят се възстановителни и рехабилитационни мерки.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!