Заместителите на захарта – бавни убийци и още нещо

Повечето диети изключват захарта от менюто, но малцина обичат неподсладен чай или кафе

 

изкуствен подсладител

Тогава на помощ идват заместителите на захарта. Правилен ли е обаче този избор и могат ли те да бъдат опасни?

Захарозаместителите могат да бъдат натурални и изкуствени и са предназначени предимно за диабетици. За хората, които спазват диета обаче, натуралните не са подходящи, тъй като те имат същата калорийност като захарта.

НАТУРАЛНИ ЗАМЕСТИТЕЛИ

Към тях се отнасят фруктозата, сорбитът, ксилитът. Енергийната им стойност е 1,5 – 2 пъти по-ниска от тази на захарта.

Фруктозата се приготвя от плодове, съдържа се в меда и външно прилича на захар, като е почти два пъти по-сладка. Тя е съвършено безвредна, но неподходяща за диета.

Ксилитът и сорбитът също са натурални. Първият се прави от офика, вторият – от царевични кочани и семена от памук. Основен минус е, че при големи дози могат да предизвикат диария, разстройство на стомаха, способстват за развитието на холецистит. Неподходящи при диети поради високата си калорийност.

ИЗКУСТВЕНИ ЗАМЕСТИТЕЛИ

Такива са захарин, цикламат, аспартам, ацесулфам и др. Повечето от тях не могат да бъдат усвоени от организма, но имат и други „вредности“.

Захаринът е 300 пъти по-сладък от захарта и е един от първите й заместители. В момента е забранен в САЩ, Канада и Евросъюза, тъй като способства за развитието на рак и обостря жлъчнокаменната болест. Категорично противопоказан е при бременност.

Цикламатът е 40 пъти по-сладък от захарта. Категорично противопоказан е за бременни и деца и има данни, че провокира бъбречна недостатъчност. В редица страни, включително САЩ, франция и Великобритания, е забранен от 1969 г.

Аспартамът е 150 пъти по-сладък от захарта. Рядко се използва самостоятелно, като обикновено се смесва с цикламат и захарин. Въпреки това присъства в повече от 6000 наименования на продукти. Признат е за опасен от много експерти, защото може да провокира епилепсия, хронична умора, диабет, умствена изостаналост, тумор и други заболявания на главния мозък. Противопоказан е за бременни жени и деца. При предозиране предизвиква загуба на паметта, заболявания на детеродните органи, припадъци, увеличаване на теглото и т.н.

Ацесулфамът е 200 пъти по-сладък от захарта. Често се „среща“ в сладолед, бонбони, газирани напитки. Не се разтваря добре и съдържа метилов спирт, което влияе негативно на сърдечносъдовата и нервната система. Освен това може да предизвика привикване. Забранен е в САЩ, пише вестник „Феномен“.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *