Ако не се лекува навреме, синдромът на карпалния канал може да доведе до трайно намалена способност за хващане на предмети, а болката да се усили и да обхване лакътя или рамото.
Консултацията с лекар е наложителна и за да се изключи връзка с други заболявания – като ревматоиден артрит, захарен диабет или понижена функция на щитовидната жлеза.
Бързи мерки за лечение на синдрома на крапалния канал:
- За бързо облекчаване на болката и възпалението наложете китките с охлаждащ компрес от торбичка лед, увита в хавлиена кърпа. Оставете да действа 10 минути. Можете да повтаряте процедурата през 1 час.
- Топлината отпуска мускулите и по този начин също съдейства за облекчаване на болката. Всяка вечер преди лягане потапяйте китките си в топла вода за 12-15 минути. Ако забележите, че състоянието ви се влошава (поради увеличеното напрежение в карпалния канал), прекратете процедурата.
- 2 пъти дневно разтривайте вътрешната страна на китките си с мехлем от арника – нанесете количество колкото грахово зърно и го разнесете с леки масажни движения по цялото протежение на дланта. Повтаряйте процедурата всяка сутрин и вечер, докато почувствате подобрение.
- Мнозина постигат облекчение на симптомите и чрез бързи леки потупвания по китката.
- Преди сън обездвижвайте китките с шини – в противен случай може несъзнателно да подложите ръка под главата си, да притиснете карпалния канал и да се събудите от болка. Шините обездвижват пръстите и намаляват натиска върху медианния нерв. Можете да ги намерите в някои аптеки (помолете фармацевта да ви демонстрира как се слагат и да ви помогне при избора на подходящ размер).
- Може да се наложи да носите шина и през деня, особено ако извършвате дейности, изискващи интензивни движения на ръцете.
Рядко споделяни трика за справяне с болката в кръста и гърба
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!