Скърцането със зъби често води до болка в темпоро-мандибуларните стави, така че в редица случаи преодоляването на единия проблем способства за елиминирането и на другия.
Вредни навици
- Дъвченето на дъвка претоварва темпоро-мандибуларните стави и напряга лицевите мускули. Откажете се от този навик.
- Щадете челюстите си – избягвайте хрупкави и жилави храни като свински ребърца, ябълки, моркови, препечен хляб и сухари. Предпочитайте супи, макаронени изделия и лесни за дъвчене храни.
- Хранете се на малки хапки, за да не претоварвате челюстите си.
- Ограничете консумацията на напитки, съдържащи кофеин – той повишава напрежението в мускулите и провокира скърцането със зъби.
- Не си гризете ноктите и не дъвчете моливи. Движенията на челюстите през деня се повтарят и по време на сън. Потърсете други начини за облекчаване на нервното напрежение. Можете да си купите броеница или да прегъвате кламер.
Капанът на прозявката
- Когато някой се прозява пред очите ви, е изключително трудно да не последвате примера му. При такива обстоятелства обаче трябва да превъзмогнете изкушението, защото прозявката ще предизвика болка. Ако не можете да я потиснете, постарайте се поне да не отваряте широко устата си.
Защита за челюстите
- Гуменият протектор за зъби е задължителен атрибут не само за боксьорите и ръгбистите, а и за хората, които скърцат със зъби по време на сън. В спортните магазини ще ви предложат различни модели, които обаче според зъболекарите не са подходящи за ползване през нощта, тъй като не се прикрепват добре. Най-добре е да се консултирате с личния си зъболекар относно възможността за изработване на протектор по ваш размер.
Хранителни добавки
- Вземайте всеки ден по 500 мг калций в комбинация с 250 мг магнезий (независимо от дозировката съотношението им трябва да бъде 2:1). И двата минерала отпускат мускулите на челюстите, особено през нощта. Най-подходящи са хранителните добавки на прах, които обикновено се приемат с цитрусов сок. Предлагат се и комбинирани таблетки калций/магнезий, но те се разтварят по-трудно.
Дръжте езика пред зъбите
- През деня се старайте да държите долната челюст отпусната. Поставете езика си между горните и долните резци. Така веднага ще усетите, ако започнете да го хапете. Преодолеете ли скърцането със зъби през деня, рискът да го правите през нощта значително ще се понижи.
Да потърсим ли лекар при болки в челюстите?
Ако болката в челюстите не отшуми до 2 седмици, трябва да се обърнете към лекар. Потърсете медицинска помощ и ако имате силни болки при отваряне на устата. В този случай вероятно ще ви бъдат предписани медикаменти за отпускане на мускулите, а ако е налице възпаление, ще ви бъде поставена инжекция с кортикостероиден препарат. Консултирайте се и със зъболекар, който може да ви препоръча нощем да ползвате гумен протектор за зъби – приспособление, което намалява натиска върху челюстта при скърцане със зъби по време насън.
Знаетe ли, че?
- Темпоро-мандибуларната става е наречена така, защото свързва мандибулата (долната челюст) със слепоочната кост на черепа (от лат. tempus – „слепоочие“).
- Когато скърцате със зъби, натискът, който упражнявате върху всяка коронка, се равнява на 550 кг (което е приблизителното тегло на 1 кон). Това системно натоварване може да доведе до разклащане или счупване на зъбите.
Запазете красивата си усмивка!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!