- Хранителните добавки с деглициризиран гол сладник (предлагат се в магазините за натурални продукти и в интернет) са лечебно средство с доказана ефикасност при язва – те способстват за образуването на защитно покритие, изолиращо стомашната лигавица от агресивните храносмилателни сокове. Вземайте по 1-2 дъвчащи таблетки 30 минути преди хранене (таблетките са по-ефективни от капсулите, защото преработената форма на билката се активира само в комбинация със слюнка). Не се препоръчва чист гол сладник (с глициризин) поради риск от повишаване на кръвното налягане. Приемът на препарата е противопоказан по време на лечение с антибиотици.
- Чаят от червен бряст (с който се лекува и възпалено гърло) също предпазва стомашната лигавица. За приготвянето му се използва вътрешната кора на дървото. Залейте 1 ч. л. кора от червен бряст с 1 чаша вряла вода и пийте 3 пъти дневно. За успокояване на възпалената лигавица се препоръчват и други билкови чайове – от невен, лайка, лечебна ружа и брястолистно орехче.
- Сдъвчете 1 ч. л. ленено семе. Освен че успокоява лигавицата на стомаха, то е отличен източник на омега-3 мастни киселини, които понижават нивото на холестерола в кръвта.
- Сокът от алое вера е домашно лечебно средство, широко използвано в цяла Европа. За справяне с възпалението и намаляване на секрецията на стомашна киселина пийте по 1/3 чаша 3 пъти на ден.
- Суровият зелев сок едва ли ще ви допадне на вкус, но ако страдате от пептична язва, със сигурност ще оцените лечебните му свойства. Народната медицина го препоръчва отдавна, а през 50-те години на XX в. ефикасността му е потвърдена и от едно научно изследване, проведено в САЩ. Счита се, че активната съставка в зелето е аминокиселината глутамин, с която е свързано възстановяването на увредената стомашна лигавица. За оптимални терапевтични резултати пийте по 1 л сок на ден в продължение на 3 седмици.
- Ако не обичате зеле, пийте сок от ананас. Той е отличен източник на глутамин.
- Редовно включвайте в менюто си лук. В него се съдържат серни съединения, които способстват за неутрализиране на вредното въздействие на бактериите Н. pylori.
- Доказано е, че пчелният мед потиска размножаването на Н. pylori. Използвайте го за директна консумация (например с препечена филийка) или като подсладител за чай и зърнени закуски.
Здравословното хранене и пърженето
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!