Преминаването в пенсия рязко влошава физическото и психическото здраве. Такива са изводите от изследване, публикувано преди няколко дни във Великобритания.
Изследването е дело на Института по икономически изследвания (IEA) и благотворителната организация Age Endeavour Fellowship, съобщават от medlinks.ru. Според получените резултати новоизпечените пенсионери се оказват в по-висок с 40% риск от клинична депресия, а опасността да получат някакви физически заболявания се увеличава с 60 процента. Колкото по-дълъг срок прекарват пенсионерите в режима на т.н. “заслужен отдих”, толкова по-голяма е вероятността да се разболеят.
Британските изследователи не откриват Америка – отдавна е известно, че социалният вакуум, в който един пенсионер попада, отключва истински и мними негови болести. Тяхното наблюдение обаче идва във време, когато фигурата на работещия пенсионер може да се окаже удобно и евтино решение на проблеми от трудовия пазар. Ако един възрастен човек е в добро здраве и може да получи работа, подходяща за възрастта и квалификацията му, защо това да не се случи?
Би било цинично обаче, ако политиците злоупотребяват с трудещите се от третата възраст. Не е възможно трудовият пазар с присъствието на тази категория работници да се саморегулира, защото биха възникнали напрежения между възрастовите групи. Вдигането на пенсионната възраст е другата опасност, която може да бъде избрана от политиците с оглед на икономическата криза. Логиката – да работиш, докато си жив, не е 100% приложима, когато става дума за 60-65-годишни хора.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!