Съчетанието на няколко метода е най-доброто лечение. Обикновено се изписват лекарства в комбинация със специални упражнения, почивка, топло- и студотерапия, промени в хранителния режим и хранителни добавки. До оперативно лечение се прибягва само в краен случай, за да се възстановят или заменят увредените стави.
ЕТО И ОСНОВНИТЕ ВИДОВЕ ЛЕКАРСТВА:
Новите медикаменти, използвани за лечение на остеоартрит, са остенил и хиалган, получени на базата на хиалуроновата киселина, която се съдържа в ставната течност. Инжектирането на тези медикаменти директно в колянната става в продължение на една или повече седмици може да намали болката за една година или по-дълго. Първоначално употребявани за лечение на остеоартрит на коленете, сега тези лекарства се прилагат и в определени случаи на остеоартрит на тазобедрената става.
При някои хора обикновените болкоуспокояващи като парацетамол са достатъчни. По-силната болка и възпаление налагат приема на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) като ибупрофен и аспирин. Използвайте противовъзпалителните лекарства с повишено внимание, защото те са рискови за поява на язва и сто- машно-чревни кръвоизливи. Рискът се увеличава с напредване на възрастта. Лекарят може да ви предпише медикамент от новия клас НСПВС – селективни СОХ-2 инхибитори като целекоксиб (целебрекс). Те са също толкова ефикасни, както класическите НСПВС, но не дразнят стомаха. Друг начин да се избегнат страничните ефекти на противовъзпалителни медикаменти е локалното им приложение. В аптечната мрежа се продава гел, съдържащ диклофенак (диклак, верал, фелоран), който значително облекчава болката и сковаността в коляното при остеоартрит. Възможно е да предизвика леко локално дразнене на кожата, но не и стомашни проблеми.
Много хора с ревматоиден артрит установяват, че болката може да се облекчи не само с нестероидни противовъзпалителни лекарства, но и с някои видове антиревматични медикаменти, които освен това забавят процеса на увреждане на ставите. Те включват метотрексат, хидроксихлороквин (резохин), сулфасалазин (салазопирин), азатиоприн (имуран), ауранофин и кортикостероиди като например преднизолон. Твърде вероятно е донякъде тяхната употреба скоро да бъде заместена от по-мощни лекарства с по-малко странични ефекти като лефлуномид (арава) или медикаменти за инжекционно приложение.
Голям интерес сред медицинските среди предизвикват инжекциите с медикамент, който разпознава и въздейства върху веществото, предизвикващо възпалителните процеси в ставата, вместо да потиска цялата имунна система. Можете сами да си инжектирате етанерцепт (енбрел) два пъти седмично след инструкция от вашия лекар. Друг вид лечение е интравенозното вливане на инфликсимаб (ремикейд) в продължение на 2 часа на всеки 3-4 седмици. В този случай ще се наложи да проявите търпение. Понякога са необходими седмици или месеци, за да почувствате облекчение. Освен като болкоуспокояващи тези лекарства могат да забавят или дори напълно да спрат процеса на увреждане на ставите. И най-важното е, че ефектът им е дълготраен – подобрението се задържа месеци наред след серията инжекции или в най-лошия случай ще трябва да се подлагате на лечение веднъж на няколко месеца.
Освен традиционните медикаменти против артритни болки, може да се доверите и на алтернативната медицина и да изберете един от следните помощни и облекчаващи продукти:
Магнитен колан за кръста – НАНОБЕЛТ
Магнитни наколенки – БИОМАГНЕТИК ПАУЪР
Загряваща турмалинова яка за врата – БИОМАГНЕТИК ПАУЪР
Трипластови билкови магнитни пластири – СПОНДИ ГАРД
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!