Известен на хората още от древността, масажът е не само приятен и разтоварващ, но и ефикасен начин за лечение на различни травми и заболявания.
Правилно подбраният и професионално изпълнен масаж оказва благотворно въздействие върху различни органи и системи на организма. Пациентът усеща приятна топлина да се разлива по тялото му, подобрен тонус, самочувствие.
Думата „масаж“ произлиза от древногръцката „massein“ или „massev“, което означава „разтривам, опипвам”. Използвали са го в дълбока древност – в Китай (3000 г. преди Христа), в Индия (300 г. преди Христа). Римляните правели масаж на войните си преди битка, за да събудят кръвта им, а в Гърция по времето на Хи- пократ са приемали масажа като добро средство за лечение на редица болести.
Шведският лекар Петр Хенри Линг е първият, заел се сериозно с изучаването влиянието на масажа върху човешкото тяло и дух (1800 г.). През последните 30 години масажът заема важна част в медицината и често се използва при лечението на различни заболявания.
Подмладява кожата, подобрява обмяната на веществата
Масажът тонизира кожата, спомага за почистването й от мъртвите клетки и за бързото й обновяване, което пък води до по-младия й вид. Подобрява се работата на потните жлези, активизира се лимфо- и кръвообращението, кръвоснабдяването, подхранването. В резултат на всичко това кожата става по-гладка, плътна, еластична.
Масажът възстановява мускулите на тялото след тежки физически натоварвания, забавя мускулната атрофия. С масаж се постигат много по-добри резултати по отношение на уморените мускули, отколкото при почивка от 20-30 мин.
Масажът подобрява кръвоснабдяването на съдовете, стимулира и обмяната на веществата, влияе на нервната система. Премахва напрежението и главоболието, отпуска болезнено напрегнатите мускули и прогонва безсънието. Дава на мускулите повече от обикновена почивка. След пет минути масаж работоспособността на човек се увеличава от три до седем пъти.
Масажът създава условия за ускоряване на оздравителния процес. Много болници ги включват като част от програмите си за рехабилитация на пациенти със заболявания като остеоартрит, фибромиалгия, хронична болка или като средство за освобождаване от стрес. Освен приложението в болнични заведения все повече хора прибягват до тази техника на рехабилитация просто за поддържане на тонус и за разтоварване.
Антистрес масаж
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!