Био, органик, еко, здравословно, местно, традиционно, устойчиво са все термини, които бързо навлизат в делника
Те ни подканят да се замислим откъде идва храната ни, доколко е природна и полезна за здравето. Понятията обаче често се бъркат – дали от незнание, или умишлено, но самите производители подвеждат с етикетите потребителите. Българите не сме добре запознати с биопродуктите и често ни е трудно да различим истинския от ментетата. За да направим добър избор, освен коректно поднесена информация от производителя, са ни нужни познания как да я дешифрираме и правилно да четем „зелените“ етикети.
Кое е био?
Биологичното земеделие осигурява прясна, вкусна и естествена храна, добита с минимално човешко въздействие върху околната среда. При производството й се ограничава използването на пестициди и изкуствени торове, антибиотици, хранителни добавки, спомагателни вещества. Абсолютно забранени са ГМО. Растенията се подхранват с животински тор, а сортовете и породите са местни, пише вестник „Всичко за семейството“.
Добивите от биологичното земеделие са по-ниски, което оскъпява продукцията. Биопроизводителите се сертифицират от държавни органи и независими институции. Сертификатът гарантира на потребителя, че наистина консумира биологични храни, чийто произход може да бъде проследен.
Синонимът „органик“
Органик и органично у нас се използват като синоними на био-, биологично. Някои от етикетите и сертификатите носят в наименованието си „organic“ поради използването на различна терминология в отделните държави и региони. Ако продуктът обаче няма биосертификат, той е менте. Понятието „органик“ би следвало да се използва само за биосертифицирани продукти, но много производители спекулират безнаказано с тази дума, пише вестник „Всичко за семейството“.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!