Грипът у нас ще затихне в края на март
Академик Богдан Петрунов е завеждащ лаборатория и кабинет по “Алергология”, един от най-изтъкнатите ни специалисти в областта на алергологията и имунологията.
– Акад. Петрунов, има ли грипна епидемия у нас?
– Да, има в отделни региони, но се очаква затихване в средата на март. Февруари обаче е най-болното време, когато освен грипните вируси върлуват и много респираторни – вируси на дихателната система, които причиняват подобни заболявания, както и грипните вируси. Те не се различават клинически, протичат като грипа – с повишена температура, главоболие, отпадналост, болки в мускулите, хрема, но често с последващите бактериални инфекции като бронхити, пневмонии, ангини, възпаления на синусите, на ушите. След една такава не само грипна инфекция имунната система много отслабва, тя става по-лесно податлива на действието на бактериите, и което е именно страшното, се развиват бактериалните инфекции – те са усложненията на вирусната инфекция. В този смисъл горещо препоръчвам на вашите читатели в този сезон да приемат имуностимулиращи средства, които да подсилят имунната система и тя да може със собствени средства да се справи с вирусите и следващите ги бактерии, които причиняват тези сериозни заболявания.
– Как се отразява върху здравето ни храната?
– Заради многото хранителни добавки, т.нар. Е-та, храната се оказва твърде алергизираща за много хора. Това са външни химически съединения, които може би правят храната по-вкусна, по-трайна, по-добре изглеждаща, по-лесно усвояема от организма. Но тези вещества имат доста сериозно алергично действие, много хора са алергични не към самата храна, към белтъците или въглехидратите, но именно към тези прибавени съставки.
– Искате да кажете да приемаме необработена храна?
– Именно! По-необработената храна въздейства дори по-здравословно върху организма. Топлинната обработка също алергизира сериозно организма ни. Така че е добре да приемаме храна с минимална обработка.
– Сериозно състояние ли е хранителната алергия?
– Хранителната алергия също представлява един не само здравен, но и огромен социален проблем, защото ние се храним най-малко 3 пъти на ден, консумираме най-различен вид храна. Така че съществува проблемът с качествената храна, която съдържа колкото се може по-малко изкуствени добавки, различни стабилизатори, консерванти, оцветители – те сами по себе си са алергизиращи фактори, т.нар. Е-та. Тяхното използване подлежи на строг контрол из целия свят. Те са рисков фактор за развитието на алергични реакции. Както споменах, не самата храна като такава, белтъците, въглехидратите, комплексните съединения в нея, са класическите алергени за организма, но и именно тези допълнителни съставки в нея.
– Кои са най-тежките прояви на тази алергия?
– Най-тежката и най-масовата проява на хранителната алергия е уртикарията, кожните обриви, копривната треска, казано по народному. На второ място са проявите на хранителен гастрит, колит, при които има стомашно-чревни оплаквания, спазми в стомаха, нередовно изхождане. Има случаи, при които хранителната алергия причинява дихателни прояви, когато има кръстосана реакция с някои полени. Това също е известно на алерголозите и много пъти, когато хора са чувствителни към някои дървесни полени, имат и алергия към някои храни, към някои плодове и зеленчуци.
– Трудно ли е лечението?
– Определено трудно е лечението, защото трябва да се спазва диета, което никак не е лесно, когато става дума за едно дете с по-широко изразена хранителна алергия – както и при възрастните хора. Лечението е медикаментозно, с антихистаминови препарати. При по-тежките случаи се използват и кортикостероидни препарати, за да може да се преодолее това състояние.
– Кои хора по-често са засегнати от алергия?
– Потенциалните пациенти, за която вирусите и алергените са твърде опасни, са хората със сърдечносъдови заболявания, страдащите от злокачествени заболявания, с бъбречни болести – тоест тези хора, които са предварително увредени, при които имунната система е засегната и вече не е в състояние да реагира адекватно и да има сили да се пребори с каквато и да е инфекция. Голямо значение за добра имунна защита имат стимулиращи средства като витамините С, А, D в по-големи дози, както и приемането на минерали като магнезий, калций, цинк.
– Доколко цигарите ни разболяват?
– Един от факторите, които водят до много сериозно алергизиране на човешкия организъм, до тежки онкологични заболявания, какъвто е ракът, са именно цигарите, това е никотинът. Категорично е доказано, че никотинът води до стимулиране на антитела, специфични белтъци в човешкия организъм, които са в основата на алергичната реакция. И колкото по-високо е нивото на тези антитела в организма, на тези белтъци, толкова по-застрашен е човек от алергия с непредвидими последици. Вече не можем да говорим само за прякото токсично въздействие на цигарения дим, на никотина, а става дума за подчертано алергизиращо въздействие върху човешкия организъм.
– Българското кисело мляко ще успее ли да ни опази здрави?
– Това е едно чудесно средство със съдържащия се в него лактус бацилиус болгарикус, който е много специфичен микроорганизъм и е гордост за България. Освен че има важна роля за възстановяване на нормалното чревно съдържание, на нормалното бактериално съдържание в червата, като потиска, ако мога да кажа така – фигуративно, лошите бактерии и създава нормални условия за разграждането на храната, този световно известен бацил има и имуностимулиращо действие. Киселото мляко може много добре да се използва като имуностимулатор, само по себе си то засилва имунната система.
– Акад. Петрунов, какъв е вашият чисто медицински и дори човешки съвет за това какво не трябва да правим и как да живеем?
– За мен най-важното е да се придържаме към по-естествения начин на живот – да не стоим дълго време в затворени помещения. Колкото се може повече време да прекарваме на открито – в домовете ни сме в непрекъснат контакт с много алергизиращи фактори. Това са прах, микрокърлежи, бактерии, плесенни спори, газове, аерозоли… На открито в много малка степен сме засегнати от тези фактори. Сред природата могат да се чувстват зле само хората с поленна алергия, към цветния прашец. Трябва да живеем здравословно, колкото и клиширано да звучи това. Да успяваме да преодоляваме стреса, негативните емоции! Казано накратко – да живеем чисто човешки!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!