Стара истина е, че музиката има терапевтични свойства и неслучайно се използва за лечението на различни заболявания. Но има нещо ново!
Изследователи откриха още едно свойство на музиката, което може да бъде използвано при контрола на здравния статус. Учени от университета Пардю са разработили сензор, който отчита налягането в кръвоносните съдове. Финото устройство работи не с батерии, а се захранва от вибрациите на рап музиката, пише puls.bg.
Сензорът се имплантира в човешкото тяло с цел да следи за движениего на кръвния поток, да отчита възможни разкъсвания при аневризми и да сигнализира за вътрешни кръвоизливи. Както е известно, в подобни случаи единствено бързата реакция е в състояние да даде на засегнатия човек шанс за живот. Обичайно е подобни устройства да работят с батерии. Но смяната на батериите, които рано или късно изчерпват своя ресурс, винаги е неприятна и дори рискована процедура.
Новият сензор “включва” и започва да трепти, когато в близост до пациента зазвучи музика. Умната техника реагира на звуците с честота 200-500 херца. При тестовете с образци от различни музикални жанрове били използвани блус, джаз, рок, но сензорът реагирал най-добре на рап музиката. Именно при рап парчетата сензорът започвал да работи, като безпогрешно улавял вибрациите през кожата и подавал очакваната информация. Този вариант на включване отстранява всяко опасение, свързано със смяната на батерии при класическата техника.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!