Този важен продукт, характерен за много национални кухни, е сред основните източници на сложни въглехидрати, влакнини и незаменими хранителни вещества. Тъй като не съдържа глутен, оризът е полезен за хората, страдащи от цьолиакия или от алергия към житния глутен.
Полезни вещества
Витамин В6 – Помага при алергии, безпокойство, астма, депресия и сърдечно-съдови заболявания. Кафявият ориз осигурява значителни количества от него – една чаена чаша варен кафяв ориз съдържа 0,3 мг витамин В6 (14% от препоръчителния дневен прием).
Магнезий – Кафявият ориз осигурява голямо количество от този минерал, който помага при предменструален синдром и камъни в бъбреците. (Една чаена чаша варен кафяв ориз съдържа 84 мкг или 21 % от препоръчителния дневен прием.)
Оризанол – Учените все още изучават свойствата на това съединение, за което се счита, че облекчава топлите вълни по време на менопауза и понижава нивата на холестерола. Освен това то предотвратява превръщането на азотните съединения в канцерогенни нитрозамини. Оризанолът – комбинация от различни форми на ферулиева киселина и терпенови фитохимикали, се съдържа в триците на кафявия ориз.
Селен – Този антиоксидант предпазва от алергии, астма, катаракта, безплодие и проблеми с простатата. (Една чаена чаша варен кафяв ориз съдържа 19 мкг или около 27% от препоръчителния дневен прием.)
Сложни въглехидрати – Те осигуряват енергия и ни помагат да усвоим течностите, което на свой ред допринася за славата на ориза като лек срещу диария и киселини.
Фолат – Обогатеният бял ориз е отличен източник на този витамин от групата В, който способства за намаляване риска от вродени дефекти и сърдечносъдови заболявания. (Една чаена чаша варен ориз съдържа 92 мкг фолат или 23% от препоръчителния дневен прием.)
За максимална полза
Когато готвите ориз, не го изплаквайте преди (нито пък след) това, тъй като така отмивате важни хранителни вещества. Освен това ако искате да запазите витамините от групата В, избягвайте да го готвите в прекалено много вода. Поднасяйте ориз в комбинация с боб, грах и други варива, за да си набавяте пълния набор от белтъчини.
Порция здраве
Винаги се спирайте на кафяв ориз, тъй като той съдържа повече витамини и минерали в сравнение с преработения бял ориз, който е лишен от много полезни вещества. Освен това кафявият ориз е с по-високо съдържание на оризанол и неразтворими влакнини.
Пробвайте здравословен режим с АЗИАТСКА диета
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!