Да се вземе пепел от буково дърво и да се омеси с терпентин. Да се направи лапа на болното място.
Да се смесят 100 г зехтин, 50 г йод и 30 г амоняк. Да се разбият добре и с сместа да се мажат болните места.
Да се смачкат листа от прясна зелка и да се завържат на болното място.
1 или 2 глави целина да се нарежат на ситни парчета и да се сварят до омекване в 1 литър вода. Водата да се изпие в продължение на 1 денонощие, а целината да се изяде.
Смесват се и се разбъркват внимателно по 20 г листа от мечо грозде, коренища от акорус, стръкове от жълт канатарион, листа от градински чай и цвят от лавандула. 2 супени лъжици от сместа се заливат с 500 г вряща вода. Кисне 30 минути и запарката се прецежда. Пие се 2 пъти дневно по 1 винена чаша след хранене.
1 белтък се разбива с 1 супена лъжица захар. С получения мехлем се мажат болезнените места и така се спи.
Счуква се 1 глава лук и се поръсва с 1 чаена лъжичка сол и 1 чаена лъжичка пречистена сяра. Налага се върху дланите и стъпалата. Държи се 40 или 50 минути.
Да се накиснат 100 г стръкове от седефче в 1 литър силна ракия. Да се държат 10 дена на слънце и тогава течността да се прецеди. Служи за разтриване.
В 1 шише от 250 г се пуска камфор колкото лешник и се допълва с равни части зехтин, винен спирт и терпентиново масло. Болните места се разтриват с сместа, като се втрива в кожата докато се поеме на пълно. Завива се с вълнено одеало и така се спи.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!