Кои са симптомите на запека?
- Изхождане през голям интервал от време на малки, твърди изпражнения, които трудно се отделят.
- Подут корем, газове, чувство за дискомфорт в ректума и непълно изхождане.
- Загубата на тегло, острата коремна болка или кървенето от ректума са сигнали за по-сериозен проблем.
Какво представлява запекът?
Запекът е състояние, при което изхождането е затруднено, нередовно и изпражненията стават сухи и твърди. Навиците за дефекация при здравите хора се различават. Някои се изхождат обичайно веднъж или повече пъти на ден, докато други правят това само два или три пъти в седмицата и се чувстват добре. Всяка една промяна в навиците за дефекация е тревожен сигнал и трябва да се установи причината.
Промяната в начина на хранене може да доведе до извличане на водата от изпражненията и изсушаването им, докато се придвижват през дебелото черво. Други възможни причини за запек са промяната в двигателната активност и начина на живот, недостатъчният прием на влакнини, натрупаният стрес и съзнателното потискане на позива за дефекация поради външни обстоятелства.
Ако поради някаква причина не сте се хранили нормално няколко дни и отново се върнете към обичайния си хранителен режим, възможно е функцията на стомашно-чревния тракт да се наруши и да страдате от запек за известно време. Това не бива да ви притеснява. Веднага щом храносмилателната ви система набави за организма недостигащите хранителни вещества, тя отново ще започне да отделя остатъците от храносмилането редовно.
Определени медикаменти като желязо, наркотични болкоуспокояващи със съдържание на кодеин, антиациди, съдържащи алуминий, и лекарства срещу високо кръвно налягане, които имат диуретично действие, могат да доведат до запек. Еднокринни заболявания като диабет или болести на щитовидната жлеза също оказват влияние върху навиците за изхождане.
По време на консултацията с лекар той вероятно ще ви попита от колко време имате запек, кога за последен път сте се изходили, каква е била консистенцията на изпражненията и дали сте забелязали кръв в тях.
Профилактични съвети срещу запек (обстипация)
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!