Изгарящото, неприятно усещане, предизвиквано от т. нар. киселинен рефлукс, е добре познато на повечето хора, като някои от тях страдат от този проблем ежедневно.
Киселините обикновено се появяват след хранене или когато стомашните киселини се връщат обратно към хранопровода (езофага). Парещата болка може да се разпространи към гръдния кош, преминавайки зад гръдната кост до шията. Киселинният рефлукс може да е съпроводен от оригване, газове или гадене, а неприятното усещане най-често трае между един и четири часа.
Проблемът с повтарящите се пристъпи на лошо храносмилане (повече от два пъти седмично) в медицинската терминология се нарича гастроезофагеален рефлукс (ГЕР) и може да протича в доста тежка форма. Симптомите включват болезнено отделяне на киселини, повишено слюноотделяне, хронична дрезгавост на гласа и регургитация. Ако не се предприеме лечение, разяждащата киселина може постепенно да увреди деликатната повърхност на хранопровода – процес, който се свързва с появата на рак на хранопровода. За щастие приемът на някои полезни продукти и промяната в хранителните навици могат да потиснат проблема.
В дъното на езофага има мускулна клапа – долен езофагеален сфинктер (ДЕС), която изпълнява ролята на „портиер“, като изолира стомашното съдържимо и му пречи да се върне в хранопровода. Много фактори обаче нарушават или отслабват функциите на ДЕС, което на свой ред допринася за появата на киселини. (Хиаталната или диафрагмалната херния е друга причина за ГЕР.) Тютюнопушенето и прекомерният натиск върху корема вследствие на бременност или наднормено тегло също могат да нарушат функцията на ДЕС, пречейки на клапата да се затваря плътно. Някои храни и медикаменти могат да провокират отпускане или отваряне на ДЕС, което позволява на стомашната киселина да се насочи към хранопровода. Други причинители на киселините са киселите храни (домати, цитрусови плодове и сокове) – тъй като те могат да повишат отделянето на киселини в стомаха и да раздразнят вече увредената повърхност на хранопровода. Преяждането, плътно прилепналите по тялото дрехи и лягането или навеждането след хранене също могат да предизвикат връщане на стомашното съдържимо нагоре към хранопровода.
Бременност и хранене
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!