Диарията е проблем, с който всички сме се сблъсквали в един или друг момент от живота си. Характеризира се с честа дефекация и меки, обикновено воднисти изпражнение. Наричана още „стомашен грип” или „разстройство“, диарията може да е изключително тежка и понякога е съпроводена със стомашни болки и остри спазми. Често предизвикава обевзводняване.
Ако бебе или малко дете бъде засегнато от разстройство, непременно се консултирайте с лекар, тъй като децата са по-уязвими, по-лесно се обезводняват и силите им намаляват по-бързо. По-възрастните и хората със заболявания на имунната система и други сериозни здравословни проблеми също е добре да потърсят професионална помощ. При болшинството обаче пристъпите не са опасни, тя е самоограничаващо се състояние, което не продължава повече от три дни. Ако все пак симптомите на разстройство се наблюдават по-дълго време, се свържете с личния си лекар, който да прецени дали не става дума за по- сериозен проблем.
Рискови фактори
В най-общия случай възниква вследствие консумацията на храна или вода, заразени с определени вируси, бактерии или паразити (като например крипто- споридии). Бактериите, пренасяни чрез храната (Е соli, салмонела и листерия), се съдържат в непастьоризирани продукти и по повърхността на зле почистени дъски за рязане или прибори за хранене. Когато готвите месо, непременно мийте с гореща вода и сапун повърхностите, върху които сте го обработвали.
При пътуване в чужбина, особено в развиващи се страни, пийте само бутилирана вода и не консумирайте неизмити плодове. В противен случай може да пострадате от т. нар. „туристическа диария“, която възниква вследствие на консумация на местна вода, лед или сурови храни, които по всяка вероятност съдържат бактерии или паразити.
Добрите хигиенни навици могат да помогнат да се предпазите от диария, дължаща се на вируси и инфекции. Вероятно е тя да бъде причинена и от фекално замърсяване на ръцете или на предмети, което бързо може да се разпространи. Следователно е изключително важно внимателно и обстойно да измивате ръцете си след ходене до тоалетната или смяна на бебешки пелени. Научете и подтиквайте децата си да поддържат добра хигиена, особено преди хранене.
Сред другите фактори, които могат да причинят разстройство, са непоносимост към лактоза, стрес, консумацията на храни, съдържащи сорбитол, някои медикаменти, предозиране на витамин С, антиациди или лекарства, съдържащи магнезий. Възпалителната диария (позната още като хронична диария) се среща по-рядко и обикновено е свързана с определени заболявания като колит, синдром на раздразненото дебело черво и други стомашно-чревни проблеми.
10 обичайни неразположения – да ги преодолеем бързо!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!