Храната на помощ
Най-разумно е да се следва хранителен режим с понижен прием на мазнини и богат на плодове и зеленчуци, които укрепват здравето на дихателните пътища.
Магнезият може да отпусне белите дробове и да облекчи възпалителния процес. Някои изследвания сочат, че магнезият има роля за спокойния сън, което е много важно, тъй като безсънието (обикновено вследствие на кашлица) е често срещан проблем при хората, страдащи от алергии и астма.
Смятан за мощен щит на белите дробове, флавоноидът кверцетин притежава и способността да ограничава отделянето на хистамин. Друг флавоноид, лутеолинът, вероятно има същия ефект. Освен това кверцетинът проявява и противовъзпалителни свойства.
Антиоксидантният минерал селен си партнира с витамин Е и съвместно те предпазват клетките от свободните радикали, като този защитен ефект се проявява и по отношение на мембраните на дихателните пътища. Селенът поддържа оптимални нива на ензима глу- татион пероксидаза, за който се смята, че е изключително силен при борбата със свободните радикали.
Хранителен режим, богат на омега-3 мастни киселини, способства за намаляване на възпалението, а храните с високо съдържание на цинк повишават имунитета. Витамин С действа като антиоксидант и предпазва белите дробове от замърсяванията в околната среда, които често изострят астмата.
Вашия арсенал от храни
Авокадо, амарант, киноа и слънчоглед съдържат магнезий, за който учените предполагат, че отпуска мускулите на белите дробове.
Горски плодове, червен лук, череши, ябълки съдържат кверцетин. Първоначалните изследвания сочат, че противоалергич ното действие на кверцетина вероятно се дължи на не говата способност да ограничава освобождаването на хистамин.
Бразилски орехи, риба, слънчоглед и стриди съдържат селен. Въпреки че все още няма окончателно мнение относно ролята на селена, при астматиците се наблюдават по-ниски нива на този минерал в кръвта.
Броколи, цитрусови, чушки и ягоди съдържат витамин С. Той намалява вредното действие на оксидантите от околната среда, които влошават симптомите при алергия и астма.
Диагноза: Алергична към пролетта
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!