Атанас Атанасов е сред най-популярните български актьори. Роден е на 15 септември 1955 г. в София. През 1980 г. завършва специалност “Актьорско майсторство за драматичен театър“ във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Александър Стоянов. От 1980 до 1985 г. работи в драматичния театър в Сливен. От 1985 г. играе и в спектакли на Малък градски театър „Зад канала“, ‘Театър 199″, Младежки театър „Николай Бинев“, Нов драматичен театър „Сълза и смях“. Сатиричен театър „Алеко Константинов“ и Народен театър „Иван Вазов“. От 2002 г. е актьор на свободна практика. Някои от по-значителните му роли са във филмите „Характеристика“, „АкаТаМуС“, „Жребият“. „Подгряване на вчерашния обед“, „Емигранти“, как то и в телевизионните сериали „Дом за нашите деца“, „Неизчезващите“ „Църква за вълци“ и „Стъклен дом“. През 2008 г. печели наградата „Аскеер“ за водеща мъжка роля в „Шведска защита“, а през 1998 г. получава почетна грамота от Министерството на културата за принос в развитието и популяризирането на българската култура. Ето какво разказа за здравето си специално за в. „Доктор” известният актьор.
– Здравейте, г-н Атанасов! Как се чувствате напоследък?
– Обикновено се казва „Благодаря, добре!’. В този смисъл мога да отговоря на въпроса ви по общоприетия скучноват начин. Същевременно с това си давам сметка, че скучното в живота ни не винаги е свързано с липса на усмивка.
– Имали ли сте някакви здравословни проблеми скоро?
– Естествено. Липсата на физическа кондиция беше свързана по-скоро със стрес и психически натоварвания. Намирам се във възраст, която предполага необходимост от повече внимание за здравето. Разбрах ползата от профилактиката. Това ме освободи от негативните хипохондрични състояния, с които съм природно обременен. Да бъдеш актьор-хипохондрик е доста забавно… Актьорът е човек, но не като хората, и подобни параноични състояния са своеобразна роля… доста по-тежка от сценичната.
– Имали ли сте през годините някакви по- сериозни здравословни проблеми?
– За мен сериозни са тези здравословни проблеми, които водят до трайна инвалидност или надгробно слово. С днешна дата при мен не е налице предпоставка за патетично слово. Не съм бил и в състояния на трайна физическа инвалидност, а духовната е временна и всеки от нас я проявява в критични ситуации. Бил съм действащо лице в подобни ситуации, но мисля, че подобни състояния не са трайно закодирани в мен.
– Какво е мнението ви за българското здравеопазване?
– Линейка на „Бърза помощ“ произведена през 1960-та, която се движи в столично задръстване през 2012 година.
– А какъв е опитът ви с българските лекари?
– И перфектен, и изключително непрофесионален. Имам доста приятели, които са лекари. Зная проблемите им. Разбирам ги. Предпочитам обаче да общувам с тях извън темите на професионалната им теория и практика. Не защото тези теми не са ми интересни, а защото едва при обсъждането им започвам да ценя сериала „Спешно отделение“. Сериал, който оценявам твърде ниско.по показателите на своята професия.
– Къде бихте предпочели да се лекувате – тук или в чужбина?
– Естествено, че тук. Ще се НАЛОЖИ ДА ПРЕДПРИЕМА ЛЕЧЕНИЕ В ЧУЖБИНА единствено тогава, когато и последният български лекар, завършил образованието си тук, замине за някоя затънтена европейска клиника. Или тогава, когато образованието в България съвсем се срине. Не мисля, че това е въпрос на много време. Но все повече започвам да се доверявам на народната ни медицина. За да не бия път…
– Означава ли това, че предпочитате нетрадиционната медицина пред традиционната?
– Нямам предпочитания. Вярвам на традицията, но приемаме доверие всичко останало Не съм „вманиачено взрян нито в едното, нито в другото. Доверявам се преди всичко на човека, който стои срещу мен, независимо от това какви умения прилага. Не всеки добър специалист е позитивен човек, както и не всеки усмихнат професионалист. Уповавам се на интуицията си. Тя ми е давала сили да напускам лекарски кабинет или да закупя незнайно за мен биле от приседнала на тротоара възрастна жена.
– Налагало ли ви се е да правите компромиси със здравето си?
– Редовно правя компромиси със здравето си С избора на професия, с живота в големия град, е цигарите… в непрестанната гонитба с бягащото време. Това, с което се успокоявам, е, че си давам достатъчно време за сън.
– Защо според вас 30% от децата у нас са с наднормено тегло?
– Защото се хранят това, което ние, родителите им, произвеждаме. Защото живеят, следвайки нашите навици. Защото на нас, родителите, ни е по-лесно дидактично да ги наставляваме, отколкото да бъдем техен пример.
– Спазвате ли някаква диета или режим за хранене?
– Не! Никога за нищо! Категорично не! Предоставям на тялото си онова, от коетото ми нашепва, че има необходимост. Не съм кулинар или лакомник, не съм претенциозен в храненето. Доста често от леност дори не протягам ръка към хладилника. ГОЛЯМОТО ИЗКУШЕНИЕ ЗА МЕН СА СЛАДКИШИТЕ. За доброто кафе да не говорим! Обичам да готвя и го правя от време на време. Без излишна самоувереност мога да кажа, че съм способен да приготвям разнообразно дневно меню в продължение на цяла седмица. Естествено, нямам време и желание за такъв подвиг. Не съм привърженик на т.нар. „здравословно готвене“. Може би не го разбирам или тълкувам неправилно тази практика. За мен приготвянето на храната трябва да доставя удоволствие. Не ми допада нещата в живота, които смятам за развлечения, да се приготвят по рецепта. Онези неща, които са извън сериозните отговорности, които всеки човек трябва да поеме.
– Как поддържате здравословен начин на живот?
– Струва ми се, че това е измислено понятие… Здравословно е, когато човек е наясно със себе си, когато има увереност по отношение на желанията и възможностите си и по отношение на целите си… Когато има силата да дава и когато липсва алчността да притежава… Когато това не е налице или няма равновесие, само тогава според мен се налага здравословен живот, здравословно хранене… Иначе съм спортувал единствено в казармата. Сега единственото, което правя от време на време, е ДА СЕ КАЧВАМ НА ВЕЛОСИПЕДА – ако това може да се нарече спорт. Работата ми е доста динамична, за да се подлагам на допълнителни физически натоварвания. А може би просто съм един мързелив мъж…
– Кое е най стресира- щото в живота ви?
– Моята професия – по понятни причини. Социумът- също по понятни причини. И всичко онова, което усещам, че съдържам в себе си, но на което не мога да открия корените. Търсенето им понякога предизвиква стресови симптоми. И не само симптоми… Като цяло най-зле на здравето на българите според мен се отразява именно техният характер. Станислав Стратиев е отговорил много по-талантливо от мен на тази тема, както и Иван Хаджийски, и Михаил Арнаудов, и кой ли не още. Но българинът чете не за да се учи, а за да изглежда информиран.
– Какво мислите за цените на лекарствата у нас?
– Не мога да мисля за цените на лекарствата. Мисленето по тази тема ме отвежда в посоки, които нямат нищо общо с причините, поради които приемаме лекарства. Мисленето за цените не е здравословно. Затова ги приемам за такива, каквито са.
– Какво ви кара да се чувствате добре дори когато сте болен?
– Спокойствието, че не съм безсмъртен. И това, че мога да остана за кратко време сам. На болните им е разрешен този каприз.
– Има ли някаква новост около вас и каква е тя?
– В момента имам снимки в италианския сериал „Целуваме ръце“ в София, като ролята ми е на Санто Рицо – мафиотски бос от известна нюйоркска фамилия, а действието се развива в средата на миналия век. Очаква ме и актьорска премиера в спектакъла „Летище“ на Младежкия театър, роля в ‘Театър 199″… Определено смятам, че тези ангажименти са здравословни за мен.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!