„Лельо Петя, мама каза, че си напълняла!“
Чути от устата на малчугана, вашите собствени думи ви карат да потънете в земята от неудобство. Как да реагирате и да избегнете подобни конфузни ситуации?
Преди шестата година – неприятно, но нормално Всички дечица правят т.нар. гафове. Ако се замислите обаче, те казват истина, чута от вас. И тъй като вие като родители ги възпитавате да казват истината, не виждат нищо лошо в това да повторят думите ви. В спонтанността си малчуганите нямат представа, че могат с изреченото да наранят или злепоставят околните.
След шестата – може и да е нарочно вече поотраснали, хлапетата понякога правят привидни „гафове“, с които опитват да ви провокират, да ви злепоставят или дори да обидят човека, към когото са насочени думите. Възможен е и друг вариант: ако ваши изказвания са отправени към някого, на когото децата много държат (любимата им баба, другия родител в случай на развод), те се освобождават от мъката си с неуместните си забележки.
Как да реагираме?
• Не обвинявайте детето в лъжа – то не си е измислило това, което е казало. За да излезете от неудобното положение, уточнете думите му пред потърпевшия: „Нямах това предвид“ или „Бях ядосана и не мислех какво казвам“. Така има шанс да предотвратите скарването със засегнатия.
• Когато останете насаме с детето, обяснете му, че възрастните понякога изричат фрази, които могат да наранят човека, за когото се отнасят. Затова някои неща е по-добре да не бъдат повтаряни. След няколко гафа малчуганът ще разбере, че е обидил своите близки и приятели, и ще се научи сам да си налага цензура.
• Ако детето е по-голямо и съзнателно опитва да ви предизвика, заявете му недвусмислено по време на разговор на четири очи, че това е недопустимо. Ако продължава, накажете го, за да разбере, че не бива да напада хората безпричинно.
• Но ако действията му са защитна реакция срещу вашите нападки към човек, който му е скъп, вие трябва да се замислите. Не бива да го въвличате в конфликти, които не го засягат. Ограничете до минимум оскърбителните забележки за онези, които то уважава. Това е най-сигурният начин да избегнете нова конфузна ситуация.
Трябва ли да се извиним?
Детето би е поставило в неудобно положение и е но да се чувствате гузни. Признайте вината си: „Вярно казах неприятни неща за този човек. Съжалявам, не биваше да го правя.” Извинението никога не е признак на слабост, а напротив – то е смела и достойна постъпка. От нея детето може само да се научи на нещо хубаво.
Късогледството – болестта на отличниците
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!