При проблеми с щитовидната жлеза може да се стигне и до по-лошо
ОСНОВНАТА ПРИЧИНА – НЕДОСТИГЪТ ИЛИ ИЗЛИШЪКЪТ НА ЙОД В ОРГАНИЗМА
Имайте предвид, че първите „слънчеви бани“ в началото на лятото са причина за обострянията на тези заболявания.
Много хора свързват проблемите с щитовидната жлеза с обострянията на пролетните заболявания. Обаче тук няма пряка връзка. Знаем, че основна причина за тези болести е недостигът или излишъкът на йод в организма. Тук е мястото да напомним, че дневната потребност на организма от йод е 100-150 мкг. Така че ако се придържате към основните профилактични принципи през цялата година, пролетните простуди и прочее неприятности няма да окажат пряко влияние. Те само отслабват организма, което наистина може да провокира нарушения.
Ако можем да говорим за някаква сезонност на тези нарушения, непременно ще изтъкнем края на май и началото на юни, когато хората получават първите „слънчеви бани”. Именно слънчевата светлина е причина за обостряния, защото тя провокира изработката на хормони.
ЗАБОЛЯВАНИЯТА СЕ ИЗРАЗЯВАТ В ИСТИНСКИ „БУКЕТ“ ОТ СИМПТОМИ
Така например при хипотиреоидозата се появяват постоянна слабост, прекалена умора. На човек не му се иска нито да отиде където и да било, нито да прави каквото и да било. Понижават се паметта, потентността, нарушава се менструалният цикъл. Кожата става суха, косата и ноктите – чупливи, лицето отекло. Появяват се проблеми в сърдечната дейност, повишава се холестеролът, влошава се сънят, скача кръвното, появява се запек. Покачва се теглото и човек изпада в продължителна депресия. Ако забележите у себе си подобни симптоми, това означава, че организмът проявява ярко изразен недостиг на йод. А вашата ендокринна жлеза буквално „крещи“, че не й достига именно това вещество. При тиреотоксикоза също се учестява сърцебиенето, нарушава се менструалният цикъл, понижава се потентността, нарушава се сънят, може да се покачи теглото. Но освен всичко това болният се изпотява обилно, трепери, рязко се понижава зрението му. Той става раздразнителен и агресивен. В този случай съответно е нужно да се съкрати употребата на йод. И най-напред да промените менюто си. Може и да сте се увлекли по профилактиката.
АКО ДОПУСНЕТЕ ЗАНЕМАРЯВАНЕ НА БОЛЕСТТА, МОГАТ ДА СЕ ПОЯВЯТ ТУМОРНИ
ОБРАЗУВАНИЯ
При ранно откриване на проблемите в щитовидната жлеза всичко може да се реши с промяна в начина на живот, на хранене, както и промяна на навиците. Имайте предвид, че различните токсични въздействия могат да задълбочат състоянието ви – например замърсеният въздух в големите градове, както и използването на миещи средства, в състава на които се съдържат вредни химически вещества. Дори бижуто със съдържание на олово може да наруши дейността на щитовидната жлеза. При занемаряване на болестта могат да се появят туморни образувания – отначало такива, които се поддават на лечение, а след това и злокачествени. И не на последно място, може да се развие дифузна токсична гуша или базедова болест. Затова е толкова важно своевременно да вземете мерки.
Лечението непременно се назначава от специалист след диагностика и редица изследвания. Понякога се стига до операция. Ефективна е и хирудотерапията, а също и приемът на йод в определени от лекаря дози.
Особено внимание отделете на профилактиката. Използвайте йодирана сол за приготвяне на ястията, включете в менюто си морско зеле, риба, фасул, соя, мляко, моркови, шоколад, хляб, салата, ябълки. Естествено, не можете всичко това да го изядете за един ден, достатъчно е да се придържате към дневната доза йод -100-150 мкг.
Така например в 100 грама месо се съдържат 11-12 мкг йод, в 100 г фасул -12-13 мкг в едно яйце -12-13 мкг в морското зеле -10 мкг, в печените картофи – 5-6 мкг.
ОПИТАЙТЕ И СЛЕДНИТЕ НАРОДНИ РЕЦЕПТИ:
- пригответе си салата от накиснато морско зеле, извара, орехи, чесън и растително масло. Поне веднъж седмично си я поднасяйте на трапезата;
- смесете мед със смлени преградки от недозрели орехи и яжте от тази смес 6 седмици. А от зелени орехи можете да си сварите и вкусно сладко, което също е богато на йод;
- стрийте плодчета от офика заедно със захар, добавете лимони и портокали на вкус. Изяждайте по 3 супени лъжици всеки ден.
ВНИМАНИЕ!
Следва да отбележим и продуктите, които могат да задълбочат заболяването. Такива са сланината, мазните сортове месо, ряпата, захарта, бананите, гроздето, царевицата. При подозрение за развитие на болести на щитовидната жлеза, много предпазливо употребявайте бобови продукти, белокочанно зеле, цитрусови плодове, пшеница, растително масло, както и продукти с високо съдържание на витамини В, А и С.
ЗА ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА…
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!