Представяме избрани откъси от книгата „Всичко за съня на бебето“ на Марис и Санди Джоунс, специалисти по въпросите за грижа и развитие на новороденото и малкото дете.
Въз основа на съвременни изследвания на съня на бебетата Марис и Санди Джоунс предлагат на родителите обстойна информация и множество практични решения на често срещани проблеми в грижата за най-малките. Открий какви са механизмите на детския сън и какво е значението му за развитието на мозъка, какво да очакваш от рожбата си през първите месеци. И още: къде да спи детето, как да реагираш на среднощния му плач и как да преодолееш други трудни моменти.
Не слушай неизбежните „трябва“
Бързо ще установиш, че стане ли дума за сън:
1. Всеки, дори и хората, които никога не са гледали деца, Знае кога, къде и как трябва да спи твоето бебе.
2. Дори лекари и специалисти по детския сън защитават различни мнения по въпроса какво трябва да се случва в семейната спалня нощем.
Докато се подготвяш за изпълнената с противоречия кариера на родителството, научи се да проучваш фактите, да уважаваш индивидуалността на твоето дете и на членовете на семейството и се пази да не попаднеш в капана на стотиците „трябва“ и „препоръчва се“ (каквито са например декларациите „Вече би трябвало да спи през цялата нощ!“, „Не е редно да продължава да иска някой да го приспива“ и много други). Всички подобни категорични изказвания подкопават твоята увереност на родител, а и са в състояние да причинят не малко проблеми, ако ги възприемеш толкова сериозно, че пропуснеш да видиш и забележиш важни знаци в държането на бебето, докато се опитваш да следваш наставленията отвън.
Цикълът на съня се базира на нуждата от храна
Макар и вече отделено от хранителката плацента и пъпната връв, поддържала живота му преди раждането, новороденото не спира ритъма на развитие, поет още в утробата, и се нуждае от денонощно хранене, което поддържа тялото и мозъка му във върхова форма. И докато цикълът сън/будуване при възрастните се заключава в рамките на 24 часа или малко по-дълго, в зависимост от индивидуалността и външни фактори (като изкуствената светлина и броя на изпитите кафета), при бебето цикълът сън/будуване се повтаря на всеки 90 минути, отразявайки нуждата му от почти непрестанно подаване на храна. Ако новородено само на няколко дни спи в продължение на 4-5 часа нощем, това не значи, че е пораснало. Ако рожбата ти не се събужда след поне 4 часа, това е лош знак. Възможно е да не получава достатъчно храна и ще трябва да я будиш за хранене. Стомахът на бебето е толкова малък, че не може да побере мляко, достатъчно за поддържането на нуждите му за по-дълъг период.
За циклите на будуване
Познаването на циклите на будуване на бебето също е важно за правилната ти грижа. Будното състояние на малкото може да се раздели на четири: сънливо, тихо будно, активно будно и плач. Ето как да разгадаеш знаците на всяко от тях. Сънливото бебе е с натежали клепачи, дишането е неравномерно и от време на време малкото трепва. Съществуват две възможности в този случай – ако искаш бебето да продължи да спи, пази тишина и не го докосвай излишно, не прави и резки движения. Но пък ако искаш да го събудиш, защото наближава часът за хранене или е време да смениш пелената, може да го поразбудиш, като го вдигнеш, поговориш му или разтриеш лекичко гърба или коремчето му. Когато бебето е в тихо будно състояние, то ще лежи спокойно с широко отворени очи. Ако не е родено преждевременно или не е имало тежко раждане, то ще бъде за първи път в тихо будно състояние извън утробата още през първия час на своето раждане. Тогава тялото му ще е спокойно, дишането – ритмично, и е възможно да срещне погледа ти или да спре своя на някой от предметите в стаята.
Тихото будно състояние ти предоставя чудесната възможност да му поговориш, да го подържиш, да му направиш снимка или просто да го оставиш да се оглежда спокойно, за да се запознае с новия свят. (Преждевременно родените деца вероятно няма да са достатъчно зрели, за да се задържат в тихото будно, състояние или да спират погледа си върху предмети.)
Началото на активно будното състояние е онова, което родителите бързо се научават да разпознават, защото няма нищо общо със спокойното симпатично оглеждане на малкото човече. Започват по-активни движения, тих хленч и скимтене, вниманието на детето трудно се задържа на едно място. Това е сигурен знак, че едно от необходимите условия, за да е спокойно бебето, е нарушено – гладно е, време е за смяна на пелената или има нужда от утеха. Ако това продължава, опитай първо да го залюлееш, да го преповиеш или да смениш обстановката около него. Ако бебето стане неспокойно в помещение, където има твърде много шум или твърде много хора, е време да се намесиш. Много скоро то ще навлезе в четвъртото състояние: плач. Плачещото бебе казва, че е на границите на възможностите си: гладно е, изморено е, не се чувства добре или околният свят му е дошъл в повече.
Какво се случва по време на сън?
- Клетките в тялото и мозъка на бебето се делят бързо и хормоните на растежа се стимулират;
- Създават се връзки между мозъчните клетки;
- Калориите от млякото се превръщат в енергия и изграждат тъканите на тялото и мускулите;
- Произвеждат се бели кръвни клетки, които помагат на имунната система да се бори с инфекциите.
ВНИМАВАЙ ЗА…
Опасност от дехидратация Напълно нормално е едно новородено да има променлив модел на сън. И все пак прекалено дългият сън би могъл да е сигнал за сериозен медицински проблем. Сигнал за тревога трябва да бъде, ако бебето спи непрекъснато повече от 4 часа и ти е трудно да го събудиш.
Прекалената отпуснатост и сънливост може да е причинена от дехидратация, дължаща се на проблеми в храненето или повишена температура. Това състояние може да е сериозно и животозастрашаващо за новороденото. Ако бебето не е намокрило пелените си през последните няколко часа, спало е непробудно повече от 4 часа и трудно го събуждаш, свържи се незабавно с детския лекар.
сп. „Моето дете”
Осигурете безопасен сън на вашето бебе
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!