- Последици от повишен хомоцистеин
- Висок хомоцистеин
- Висок хомоцистеин симптоми
- Повишен хомоцистеин
- Хомоцистеин нива при бременни жени
- Нисък хомоцистеин
- Висок хомоцистеин лечение
- Хранене при висок хомоцистеин
- Как се прави кръвен тест за хомоцистеин и как се интерпретират резултатите
- Прогноза и профилактика на висок хомоцистеин
Хомоцистеин. Висок хомоцистеин симптоми, какво се прави при повишен хомоцистеин и как да се намали

Доста често изследването на хомоцистеин се предписва не само от терапевти, ендокринолози или гинеколози, но и от невролози. В днешната статия ще говорим за това защо е толкова важно да се наблюдават нивата на хомоцистеин, висок хомоцистеин симптоми, какви нежелани последствия може да доведе до неговото повишаване.
Последици от повишен хомоцистеин
Хомоцистеин е аминокиселина, която е междинен продукт в метаболизма на други аминокиселини: метионин и цистеин. Когато нивото на хомоцистеин се повиши, за съжаление рискът от тромбоза се увеличава значително, а тромбозата от своя страна води до още по-тежки последици за тялото:
- Инфаркти, инсулти;
- Болест на Алцхаймер;
- Паркинсонизъм;
- и спонтанен аборт.
В различните лаборатории референтните стойности за този анализ могат да се различават, но във всеки случай те трябва да бъдат в рамките на 4,44-15,00 μmol/L. В някои случаи, дори при ниво от 13,00 µmol / l, е необходима задължителна корекция на състоянието на пациента, както е предписано от лекуващия специалист.
В какви случаи се предписва изследване за хомоцистеин?
- ако пациентът има роднини с миокарден инфаркт или инсулт;
- ако пациентът има анамнеза за спонтанни аборти;
- при наличие на различни тромботични заболявания (белодробна емболия или тромбофлебит на ръцете и краката);
- при някои видове главоболие.
Висок хомоцистеин
Висок хомоцистеин или хиперхомоцистеинемия е метаболитно нарушение, характеризиращо се с повишени серумни нива на хомоцистеин над 15 μmol/L. Причините могат да бъдат генетични дефекти на ензимите на фолатния цикъл, дефицит на витамини (фолиева киселина, B12, B6) и някои заболявания. Самата хиперхомоцистеинемия може да няма клинични прояви, но значително ускорява процесите на атеросклероза и увеличава риска от тромбоза. За лечение се използват препарати, съдържащи FC, витамин B12 и B6.
Хомоцистеин обща информация
Хомоцистеинът е аминокиселина, съдържаща сяра и междинен продукт от метаболизма на метионин. През 1969 г. американският патолог Килмър Макгили за първи път предполага, че хомоцистеинът във високи концентрации може да има отрицателен ефект върху сърдечно-съдовата система. След това през 1975 г. група британски учени успяха експериментално да потвърдят тази теория. Хиперхомоцистеинемия е по-често срещана сред възрастните хора, по-често при мъжете.
Висок хомоцистеин причини
Хомоцистеинът се метаболизира от няколко ензима: метилентетрахидрофолат редуктаза (MTHFR), B12-зависима метилтрансфераза (MT), бетаин-хомоцистеин метилтрансфераза (BHMT). Ако тези ензими не са достатъчно активни, процесите на метаболитно преобразуване на хомоцистеина се нарушават и той се натрупва в тялото.
Основните причини за хиперхомоцистеинемия са изброени по-долу:
- Недостиг на витамини. Фолиевата киселина, както и B12 и B6, са коензими на изброените по-горе ензими, така че техният дефицит води до хиперхомоцистеинемия. Това се наблюдава по-често при вегетарианци, вегани, хора, страдащи от малабсорбция (целиакия, болест на Крон, панкреатит), както и тези, които злоупотребяват с алкохол и пушат много.
- Генетични мутации. Най-честите мутации са в гена MTHFR (полиморфизми C677-T, A1298C). Хетерозиготни носители на тези мутации са 40-60% от населението на Европа и САЩ, включително и България.
- Бъбречно заболяване. Хомоцистеинът се екскретира от тялото с урината, така че когато отделителната функция на бъбреците е нарушена, възниква хиперхомоцистеинемия. 80% от пациентите с диабетна нефропатия имат различна степен на повишен хомоцистеин, а сред пациентите с хронична бъбречна недостатъчност тази цифра достига 100%.
Някои лекарства, като нарушават усвояването на витамини, могат да доведат до висок хомоцистеин
Тези лекарства включват:
- Инхибитори на протонната помпа: омепразол.
- H2-хистаминови рецепторни антагонисти: ранитидин.
- Хипогликемични лекарства: метформин.
- Цитостатици: метотрексат, циклоспорин.
- Орални контрацептиви.
- Сулфонамиди.
Висок хомоцистеин симптоми
При висок хомоцистеин симптоми се наблюдават по-отчетливо едва когато здравето на пациента е сериозно компрометирано.
На първо място, това състояние има отрицателно въздействие върху сърдечно-съдовата система. Поради прекомерно прогресиране на атеросклерозата и дефицит на азотен оксид възниква исхемична болест на сърцето, проявяваща се с пристъпи на ангина пекторис – притискаща, пареща болка зад гръдната кост по време на физическо натоварване или емоционален стрес. Пациентите с повишен хомоцистеин имат няколко пъти по-висок риск от развитие на миокарден инфаркт и исхемичен инсулт (4-5 пъти).

Поради облитерираща атеросклероза на долните крайници се появяват слабост и болка в краката, което затруднява ходенето. В някои случаи оклузията става толкова изразена, че се появяват трофични промени в кожата на краката, включително гангрена. Заради засилените процеси на хиперкоагулация при висок хомоцистеин често възникват артериални и венозни тромбози.
Състоянието хиперхомоцистеинемия често води до спонтанен аборт
Приблизително 40% от жените, които са имали спонтанен аборт, имат висок хомоцистеин в кръвта. Също така, хиперхомоцитинемия по време на бременност може да доведе до такива последствия като фетоплацентарна недостатъчност , вътрематочно забавяне на растежа, преждевременно отлепване на плацентата, вродени аномалии – аненцефалия, незакриване на гръбначния канал.
Патогенетичната връзка между висок хомоцистеин и болестта на Алцхаймер все още не е напълно изяснена, но нивото на хомоцистеин при хора с това заболяване е с порядък по-висок от нормалното и прогресията на заболяването е много по-бърза.
Повишен хомоцистеин
Причините за повишен хомоцистеин могат да бъдат първични (вродени), където генетиката играе ключова роля, но по-често са вторични (придобити).
Първите включват генетични мутации, които водят до отсъствие или намалена активност на ензима, който катализира превръщането на хомоцистеин –метилентетрахидрофолат редуктаза (MTHFR) и цистатионин бета синтаза (CBS).
Последните включват употребата на определени лекарства с активни съставки метотрексат, фенитоин, тиазиди, карбамазепин, както и стимуланти (кафе, алкохол, цигари). Заради това идват заболявания като хронична бъбречна недостатъчност, псориазис, хипотиреоидизъм, лимфобластна левкемия
(злокачествена анемия).
Оксидативен стрес, хипертония и атеросклероза
Повишените нива на хомоцистеин се наблюдават при много заболявания, включително сърдечно-съдови. Общоприето е, че тази аминокиселина има прооксидантно действие. В резултат на биохимичните му трансформации се образуват свободни кислородни радикали, чийто излишък води до дисбаланс на окислителноредукционния баланс. Това състояние, известно като оксидативен стрес, е опасно за всички клетки в тялото.
Хомоцистеинът уврежда ендотела на кръвоносните съдове, причинявайки възпалителен отговор. Но това не е всичко. Хроничният оксидативен стрес, причинен от хиперхомоцистеинемия, изостря
съдовото възпаление, нарушавайки диастолната им функция. Така те
губят еластичност, удебеляват се и калцират.
В допълнение, процесът на натрупване на свободни радикали под въздействието на високи концентрации на хомоцистеин намалява бионаличността на азотния оксид, който е отговорен за поддържането на съдовата активност и релаксация. Всичко това заедно допринася за развитието на артериална хипертония и атеросклероза.
Хомоцистеин нива при бременни жени
Обикновено хомоцистеинът остава нисък по време на бременност. Неправилният метаболизъм на тази аминокиселина може да доведе до спонтанни аборти, малформации на плода, прееклампсия или преждевременно отлепване на плацентата. Може също да причини гестационна хипертония и тромбоемболични усложнения.
Излишъкът от хомоцистеин затруднява оплождането, което двойките, които искат да имат дете, трябва да знаят. Понякога най-обикновен преглед и подходящи мерки за намаляване са достатъчни, за да се реши проблемът с безплодието. За съжаление, такова изследване все още се провежда рядко. Информираността и знания на пациента могат да му спестят много проблеми.
Жените, които използват орални контрацептиви, са изложени на по-висок риск от развитие на атеросклероза, коронарна болест на сърцето и инфаркт, тъй като някои хормони, използвани за предотвратяване на бременност, увеличават образуването на хомоцистеин.
Хомоцистеин ефект върху депресията
Високите нива на хомоцистеин и ниските нива на фолат и витамин В12 повишават риска от депресия. Това състояние също влошава тежестта на заболяването. Изследванията показват, че повече от половината пациенти с депресия страдат от хиперхомоцистеинемия. Това важи особено за мъжете и възрастните хора. По време на лечението нивата на хомоцистеин бавно намаляват. В някои случаи дори лекото намаляване на съдържанието му има положителен терапевтичен ефект.
Риск от развитие на невродегенеративни заболявания и рак
Твърде високите нива на хомоцистеин повишават риска от развитие на болестта на Алцхаймер и Паркинсон. Тази аминокиселина има не само невротоксичен ефект, но и нарушава синтеза на важни невротрансмитери като допамин, норепинефрин и серотонин.
Образуването на невродегенеративни промени също се улеснява от церебрална атеросклероза, причинена от хиперхомоцистеинемия. Това е подобно на генезата на много туморни заболявания. Хомоцистеинът е от особено значение за развитието на колоректален рак и естрогензависими неоплазми.
Роля в патогенезата на мигрена
Интересен факт е, че хомоцистеинът участва в патогенезата на мигрената, която е сложно нервно-съдово заболяване. Натрупването на тази аминокиселина в организма има отрицателен ефект върху
пропускливостта на кръвоносните съдове на мозъка и тяхното състояние.
Хората, които страдат от пароксизмално главоболие, трябва да проверят нивата на хомоцистеин и, ако резултатите са нежелани, да обмислят приема на витаминни добавки, особено B2, който е от съществено значение за метаболизма и има невропротективен потенциал.
Нисък хомоцистеин
Вече стана ясно, че високият хомоцистеин е токсичен и може да причини много усложнения. Идеалната му стойност е 5-7 mmol/l. Над 7 mmol/l има хиперхомоцистеинемия, която изисква нормализиране. Какво да направите, ако хомоцистеинът е нисък, с нива под 5 mmol/l? Трябва ли да се притеснявате от това, че имате нисък хомоцистеин. Или колкото по-нисък, толкова по-добре? Нека да разберем.
Хипохомоцистеинемия (нисък хомоцистеин, по-малко от 5 mmol/l) не е толкова често срещано състояние, колкото хиперхомоцистеинемия (висок хомоцистеин), но се случва и това повдига много въпроси.
Хомоцистеинът е производно на аминокиселина, която служи като междинен продукт в синтеза на метионин и цистеин. Съдържа сулфхидрилна група, която е важен клон при образуването на важни биологични съединения като глутатион и S-аденозилметионин (SAM)
SAM, наред с други неща, има изразен антидепресивен и хепатопротективен ефект. Глутатионът е основният антиоксидант.
Нисък хомоцистеин често се свързва с идиопатична периферна невропатия (поради ниски нива на глутатион, нервните влакна стават чувствителни към оксидативен стрес и увреждане).
Причини за нисък хомоцистеин
Нисък прием на протеини. Месото съдържа аминокиселините метионин и цистеин. Или достатъчен прием на протеини, но лошо усвоени. Това може да се случи при намалена стомашна киселинност, автоимунен гастрит, недостатъчна механична обработка на храната (необходимо е старателно да се дъвчи), голямо количество вода по време на хранене.
Нисък прием на сяра. Метионинът и цистеинът са аминокиселини, съдържащи сяра. Цистеинът е изключително важен за много реакции. Ако тялото не получава достатъчно храни, съдържащи сяра, хомоцистеинът ще се разгради, за да осигури на тялото необходимия цистеин. След това глутатионът ще бъде разграден, за да го осигури. Това намалява не само хомоцистеина, но и глутатиона. Има много сяра в яйцата, месото, лука и чесъна.
Висока консумация на глутатион. Глутатионът е основният антиоксидант. Ако човек е подложен на стрес или тялото му се бори с възпаление, тогава той се нуждае от голямо количество глутатион. Производството на глутатион изисква хомоцистеин. Високи нива на свободни радикали -> увеличава се нуждата от глутатион -> увеличава използването на хомоцистеин, особено при диети с ниско съдържание на сяра. Решението е да намалите стреса до минимум, да подобрите съня, да вземете мерки за възпалението и да консумирате достатъчно сяра.
Твърде агресивна поддръжка на метилиране. Прекомерна консумация на витамин В12, фолиева киселина – както с храна, така и под формата на хранителни добавки. Ако приемате редовно витамин B12 или фолиева киселина, трябва да си дадете почивка или да намалите дозировката им.
В крайна сметка хомоцистеинът е като глюкозата: той играе важна метаболитна роля, но станат ли нивата му високи е токсичен. Нисък хомоцистеин води до метаболитни проблеми, така човек трябва да се стреми да поддържа нивата на хомоцистеин в диапазона 5-7 mmol/L.
Висок хомоцистеин лечение

При висок хомоцистин лечение се извършва с лекарства и операции.
Висок хомоцистин лечение с консервативна терапия
Лечението на пациенти с диагноза хиперхомоцистеинемия или висок хомоцистеин може да се извършва както амбулаторно, така и в болница. Важен момент в терапията е назначаването на диета. Необходимо е да включите в менюто си храни, богати на фолиева киселина – зелени зеленчуци, бирена мая, черен дроб.
При висок хомоцистеин за лечение се използват и следните лекарства:
- Витамини. Приложението на препарати от фолиева киселина е задължително при лечение на хиперхомоцистеинемия. За постигане на по-голяма ефективност витаминната терапия се допълва с витамин В12 и В6.
- Статини. Тъй като възникват хиперхолестеролемия и прогресивна атеросклероза, е необходимо да се използват лекарства, които намаляват нивото на холестерола в кръвта.
- Антикоагуланти и антиагреганти. Директни инхибитори на тромбина, антагонисти на витамин К и нови перорални антикоагуланти се използват за предотвратяване на образуването на тромби .
- Вазодилататори. Вазодилататорите са необходими, когато пациентите развият пристъпи на ангина пекторис и облитерираща атеросклероза. За тази цел се използват нитрати, блокери на калциевите канали и алфа-адренергични блокери.
Висок хомоцистеин лечение с хирургия
При тежка коронарна болест на сърцето с чести пристъпи на ангина пекторис, развитие на остър коронарен синдром е показано стентиране на коронарните артерии или аортокоронарен байпас. В случай на оклузия на съдовете на долните крайници се извършва стентиране или ендартеректомия.
Хранене при висок хомоцистеин
Най-важният съвет е напълно да промените начина си на живот. Увеличете физическата активност, практикувайте бързо ходене на чист въздух, добавете физически упражнения, плуване, а може и бягане.
Отървете се от вредните навици. Спрете да пушите, да пиете алкохол, кофеинови напитки, всякакви ободряващи тоници и др. Започнете целенасочено да включвате в менюто си храни, съдържащи витамини от група В.
Не забравяйте за Омега-3 мастните киселини. Обикновено те се препоръчват да се приемат в месеци, които съдържат буквата “р” в името си, като октомври, април и др., а през летните месеци се препоръчва да се яде повече морска риба.
Млякото, сиренето и изварата съдържат много метионин, така че не прекалявайте с тях.

Ако диетата и упражненията не помогнат, лекарят ще предпише лекарства за повишен хомоцистеин. Няма общ план за лечение, лекарят трябва да подходи индивидуално към този въпрос. Обикновено предписанията включват витамини от група В и фолиева киселина (или фолати).
Храненето е много важен момент от терапията. Лекарствата, които лекарят ще изпише, ще включват и такива, които предотвратяват образуването на кръвни съсиреци.
Как се прави кръвен тест за хомоцистеин и как се интерпретират резултатите
Кръвният тест се прави на празен стомах, като между вземането на кръвта и последното хранене трябва да минат поне 8, а за предпочитане 12 часа. Може да се пие само вода. Ако се открият повишени нива на хомоцистеин в кръвта, това може да се дължи на недохранване или дефицит на витамин B12 и/или фолат. Някои хора може да имат значителен риск от инсулт и инфаркт, а бременните жени могат да получат сериозни усложнения.
Децата също се изследва за хомоцистеин. Ако резултатът на детето е твърде висок, трябва да се вземат незабавни мерки за понижаване на нивото на хомоцистеин, за да се минимизира появата на някои сериозни заболявания.

По време на бременност, когато се потвърди хомоцистинурия или неблагоприятна наследственост на ранна атеросклероза, могат да бъдат предписани допълнителни генетични тестове. Специфично лекарство за лечение е фолиевата киселина. В допълнение, повече от 90% от пациентите реагират добре на обикновено мултивитаминово лечение в рамките на 2-6 седмици. Отговорът на организма към хомоцистеин-понижаващата терапия е различен за всеки и зависи от много фактори, така че лекарят избира индивидуално лечение за всеки пациент.
Пациентите с хиперхомоцистеинемия се лекуват от общопрактикуващи лекари, кардиолози и акушер-гинеколози. Важни са анамнестичните данни – изяснява се дали е диагностициран висок хомоцистеин при близки членове на семейството, както и какви лекарства приема пациентът.
Тъй като висок хомоцистеин симптоми няма, няма и ясни патогномонични проявления, трябва да се фокусира върху индиректни признаци, които могат да предизвикат подозрение за наличие на високо ниво на хомоцистеин – захарен диабет, бъбречно заболяване, спонтанен аборт.
Предписват се ето тези изследвания:
Биохимичен кръвен тест. Често се отбелязват повишени нива на холестерол и липопротеини с ниска плътност. Захарният диабет се характеризира с високи нива на глюкоза на гладно, нарушен глюкозен толеранс и висок гликиран хемоглобин. Бъбречните заболявания се характеризират с повишаване на концентрацията на урея и креатинин.
Изследвания за натоварване. В някои случаи се предписва изследване за натоварване с метионин за откриване на латентна хиперхомоцистеинемия. Нивата на хомоцистеин се определят в кръвта 4-6 часа след перорално приложение на метионин.
Анализ на урината. При общ анализ на урината при пациенти с диабетна нефропатия се открива наличието на микроалбуминурия. При различни бъбречни заболявания могат да се открият протеинурия , хематурия , левкоцитурия и промени в специфичното тегло на урината.
Изследване на системата за хемостаза. При провеждане на коагулограма и тромбоеластография се отбелязват признаци на хиперкоагулация и образуване на тромби.
Ултразвук на артерии. Благодарение на ултразвуковото изследване с дуплексно сканиране е възможно да се открие и определи степента на стеноза на брахиоцефаличните , феморалните и илиачните артерии.
Ангиография. Рентгеново изследване с контраст се извършва при тежки съдови лезии като предоперативна подготовка.
Генетични изследвания. Ако се подозира генетична природа на хиперхомоцистеинемия, се определят мутации на ензимите на фолатния цикъл C677-T, A2756G, A1298C.
Хиперхомоцистеинемия класификация
Според произхода хиперхомоцистеинемията се разделя на 2 вида:
- Генетична: възниква поради полиморфизъм на гените на фолатния цикъл. Отчита около 30% от случаите.
- Придобита: основният тип, представлява 70% от всички случаи. Развива се поради недостиг на витамини и бъбречни заболявания.
Въз основа нивото на хомоцистеин се разграничават следните степени на тежест на хиперхомоцистеинемия:
- Лека: 15 до 30 µmol/L.
- Средна: от 30 до 100 µmol/L.
- Тежка: повече от 100 µmol/L.
Прогноза и профилактика на висок хомоцистеин
Наличието на хиперхомоцистеинемия се счита за неблагоприятен прогностичен фактор. Основната причина за смъртта са тромбоемболичните усложнения. Ако заболяването е генетично по природа, прогнозата до голяма степен се определя от генотипа. При някои мутации в гените на метаболизма на хомоцистеина смъртта може да настъпи дори в ранна възраст. Методите за превенция включват генетично изследване, определяне на хомоцистеин и фолиева киселина при планиране на бременност и приемане на профилактични дози фолиева киселина, както и всичко което лекуващият лекар изпише.

Източниci: familydoctor.org, ahajournals.org, nature.com
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!