Усещането за пареща болка в гърдите естествено предизвиква безпокойство у човека
Пареща болка в гърдите може да се появи при мъже и жени на всякаква възраст. Най-често е локализирана в центъра на гръдната кост, вляво или вдясно от нея. Ако симптомът е тежък, безпокои ви редовно и особено дълго време, трябва да потърсите медицинска помощ.
Какви заболявания могат да провокират усещане за пареща болка в гърдите?
Усещането за пареща болка в гърдите, в средата, вдясно или вляво от центъра на гръдния кош, излъчващо се към различни части на тялото или концентрирано в една точка, има много причини. Тази област на тялото съдържа различни органи. Неизправността на някой от тях може да бъде придружена от усещане за парене. Болката може да възникне поради проблеми със сърцето, гръбначния стълб, гърлото, храносмилателната система, белите дробове и др. Психологическите проблеми, които причиняват такъв дискомфорт, също не са рядкост.
Характерът на пареща болка в гърдите и нейният ход ще се различават в зависимост от причината, която я е причинила. Тази специфика може да ви подскаже към какъв специалист да се обърнете за първоначална консултация. Само лекар може да определи точната причина за пареща болка в гърдите във всеки конкретен случай.
Пареща болка в гърдите при проблеми с черен дроб и жлъчни пътища
Възпаление на черния дроб и неговите канали, панкреаса, жлъчния мехур, хепатит, хепатоза, цироза – гърдите реагират на всички тези заболявания. Симптомите на заболяването на тези органи са дискомфорт зад гръдната кост вдясно, който може да се излъчва към дясната ръка, лопатката и шията. Дискомфортът не е остър, а има пароксизмален характер. Болката е свързана с приема на храна, особено мазна, тежка, пържена храна; няма нищо общо с движението. Допълнителни симптоми: жълто покритие на езика, горчив вкус в устата, тъмна урина и светли изпражнения.
Показана е консултация с терапевт, специалист по инфекциозни заболявания или хирург.
Стомашно-чревен тракт и пареща болка в гърдите
В допълнение към черния дроб, болка зад гръдната кост отдясно и в центъра се причинява от стомаха и дванадесетопръстника.
Това се случва заради наличието на:
- рефлуксен езофагит – възпаление на лигавицата на хранопровода поради постоянното навлизане на киселина от стомаха в него; усещане за парене в гърдите може да се появи периодично или да бъде постоянно;
- чревни колики – поради системна неизправност в стомашно-чревния тракт, патологията се проявява, наред с други неща, чрез кисело оригване, болка в гръдната кост и слънчевия сплит;
- стомашна язва – пронизваща болка зад гръдната кост, която се появява след хранене;
- гастрит, особено с висока киселинност – киселини, болка, усещане за топлина в гръдната област, тъй като стомашният сок засяга хранопровода;
- панкреатит – развива се остра, пареща болка в гърдите, главно вляво;
- травма на хранопровода, наличие на чужди тела в него – органът може да бъде увреден механично, термично, химически, което причинява постоянна болка в гърдите.
Усещането за дискомфорт зад гръдната кост във всички тези случаи е свързано с приемането на храна, но не винаги с вредна храна – нейното естество и качество могат да бъдат различни. Необходимо е да се свържете с гастроентеролог.
Интеркостална невралгия и миозит
Притискането или дразненето на нервите или техните корени между ребрата причинява силни болкови атаки в гърдите. Тази болка продължава дълго време, независимо от времето на деня, засилва се при движение, кашляне, опипване на ребрата и не изчезва след прием на нитроглицерин. Ако заболяването е причинено от остеохондроза, лумбаго може да се появи в дясната страна на врата и ръката. Облекчението се осигурява от топлина, почивка и болкоуспокояващи.
В допълнение към невралгия, пареща болка в гърдите може да бъде причинена от интеркостален миозит, когато междуребрените мускули се възпаляват. При миозит може да се появи подуване на засегнатата част на гръдния кош, кожата може да се зачерви, температурата да се повиши, да се появи кашлица и главоболие, възпалено гърло.
Лечението се предписва от невролог, понякога е необходима консултация с неврохирург.
Пневмония
Различни лезии на дихателната система също са причини за усещане за пареща болка в гърдите. Едно от най-опасните състояния е пневмонията.
Самите бели дробове не болят, защото нямат нервни окончания. Когато е възпалена, плеврата, тъканта, която покрива белите дробове, вътрешната повърхност на гръдната стена и диафрагмата, се дразни. Има пареща болка в гръдната кост, която се засилва при дишане или кашляне. Може да боли както от лявата, така и от дясната страна, както и в средата, в зависимост от това къде се е образувал огнището на възпалението. Пневмонията е придружена от силна слабост, липса на апетит, задух, усещане за липса на въздух, висока или ниска температура и кашлица.
Необходимо е да се потърси съвет от терапевт или пулмолог.
Сколиоза
Ако имате усещане за парене в гърдите, трябва да обърнете внимание на стойката. Изкривяването на гръбначния стълб води до износване на междупрешленните дискове и прищипване на нервни окончания, което води до болка. Дискомфортът се увеличава при движение и намалява след прием на болкоуспокояващи. Трябва да потърсите помощ от физиотерапевт.
Психосоматика
В случай на психосоматична болка, усещането за парене в гърдите не е свързано с движение, дишане, хранене, температура на околната среда или приема на болкоуспокояващи. От физическата страна на тялото всичко също е наред. Единствената насока са емоциите на мъжа или жената. В състояние на покой и благополучие болката намалява. При стрес, емоционално пренапрежение и умора неприятните усещания се увеличават. Лекарствата против тревожност понякога помагат за облекчаване на болката. Необходима е консултация с психолог или психиатър.
Кога пареща болка в гърдите застрашава живота?
Има редица състояния, при които паренето и болката в гръдната кост изискват незабавна медицинска помощ и дори повикване на линейка. Един от най-важните органи, разположени в тази област, е сърцето. Намира се в средата на гръдния кош и само леко е изместено наляво. Следователно, острата болка в тази област трябва да служи като аларма.
Дискомфортът, свързан със сърцето, има редица симптоми:
- болката не зависи от позицията на тялото – сърцето боли еднакво в легнало, седнало или изправено положение;
- дискомфортът не се влияе от честотата на дишане;
- болката в сърцето не зависи от времето на деня;
- болкоуспокояващите не осигуряват облекчение.
Без навременна помощ силната болка в областта на сърцето може да доведе до необратими последици.
Ангина пекторис
Заболяването се нарича още и „гръдна жаба„: пациентът изпитва натискащо усещане за болка в лявата половина на гръдния кош, тахикардия. Причината за болката е липсата на кислород и хранителни вещества в сърдечния мускул, физически или емоционален стрес, а понякога болката се появява след хранене. Облекчението настъпва в покой, след прием на таблетка нитроглицерин.
Състоянието изисква незабавна консултация с кардиолог, тъй като ангина пекторис е изпълнена с развитие на миокардна некроза. Ако болката по време на атака е много силна, трябва да се обадите на Бърза помощ.
Некроза на сърдечния мускул
Ако пристъпът на стенокардия не изчезне дълго време и нитроглицеринът не помага, може би това е инфаркт (смърт на сърдечния мускул поради циркулаторна недостатъчност). Болката зад гръдната кост е много силна, излъчва се към лявата лопатка и ръката, кожата побледнява, появява се пот, дишането става затруднено, кръвното налягане рязко спада, появяват се гадене и чувство на паника.
Трябва спешно да отидете в болницата: обадете се на линейка или сами заведете пациента в спешното отделение.
Миокардит
Миокардитът е възпаление на мускулната тъкан на сърцето, което може да бъде вирусен, бактериален, токсичен или алергичен. По-често се развива при мъжете. Миокардитът е опасен, защото може бързо да прогресира от почти безсимптомно състояние до етапа на кардиогенен шок и внезапна смърт.
Кардиогенният шок е рязко намаляване на контрактилитета на сърдечния мускул, което нарушава кръвоснабдяването на всички органи и системи. Човек изпитва силна болка в гърдите, като инфаркт. Необходима е линейка, след това лечение от кардиолог.
Различен произход на пареща болка в гърдите
Пареща болка в гърдите в гърдите може да бъде причинена и от други фактори:
- прекомерна физическа активност;
- наранявания;
- хиатална херния;
- херпес зостер;
- ревматизъм;
- кардионевроза;
- вегетативно-съдова дистония;
- ОРВИ, болки в гърлото, грип;
- предменструален синдром и мастопатия при жените.
Бременност и пареща болка в гърдите
Жените често изпитват дискомфорт в гърдите по време на бременност.
Това може да бъде причинено от:
- натиск на растящия плод върху диафрагмата;
- уголемяване на млечните жлези и притискане в белодробната област;
- стрес поради предстоящите промени в живота и раждане.
След раждането на бебето дискомфортът в гърдите обикновено изчезва без никакво лечение. Ако обаче продължи, е необходимо жената да се подложи на медицински преглед.
Диагностика и лечение на пареща болка в гърдите
Важно е да се разбере, че усещането за парене в гръдната кост може да бъде симптом на много сериозни патологии и следователно самодиагностиката и самолечението са строго неприемливи. Болката в гърдите изисква квалифицирана медицинска помощ.
При контакт с лекар, обикновено терапевт, пациентът ще бъде интервюиран, ще бъде събрана анамнеза и ще бъде извършена аускултация на белите дробове.
След това лекарят ще предпише серия от прегледи:
- общи и биохимични кръвни изследвания, както и кръвен тест за холестерол;
- тестове за туберкулоза;
- рентгенова снимка на гръдния кош;
ЕКГ; - КТ, ЯМР, ултразвук на различни органи;
- консултации с тесни специалисти.
В зависимост от диагнозата се предписва лечение:
- Ако се открият възпалителни процеси в дихателната система, пациентът ще се нуждае от антибиотици , антивирусни лекарства и муколитични средства.
- Антисекреторни лекарства, спазмолитици, антиациди, ензими и пробиотици се използват за лечение на стомашно-чревни заболявания .
- Неврологичните заболявания ще изискват употребата на НСПВС, витамини от група В и седативи.
- Лечението на сърдечно-съдови заболявания няма да бъде пълно без бета-блокери, диуретици и антиагреганти.
Профилактика на пареща болка в гърдите
За да живеете дълъг и пълноценен живот без сериозни заболявания, трябва да внимавате за здравето си:
- навременно лечение на всякакви заболявания, включително кариес, възпалени сливици и други огнища на инфекция в тялото;
- хранете се добре, като се стремите да получавате достатъчно хранителни вещества, витамини, минерали, фибри;
- спете поне 8 часа на ден, набавете си качествена почивка;
- редовно давайте на тялото осъществима физическа активност;
- подлагайте се на профилактични медицински прегледи на всеки шест месеца.
Няма един-единствен начин за премахване на неприятното усещане, което идва с пареща болка в гърдите. Ако се появят обезпокоителни симптоми, свържете се със специалист – навременното лечение ще ви позволи да забравите за проблема и да се върнете към предишното си качество на живот.
Източник: ayzdorov.ru
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!