Тук ще научите кои са най-добрите домашни средства за лечение на възпалено гърло, но също така и кои лекарства без рецепта могат да помогнат и кога се налага да потърсите консултация с лекар.
Знаете ли, че човек преглъща между 1000 и 2000 пъти на ден? Ако страдате от драскане и пареща болка в гърлото, това може значително да затрудни този естествен процес.
За съжаление обикновено няма лек или специфично лечение за болка в гърлото. Антибиотикът е от съществено значение, ако възпалението е причинено от стрептокок (бактерия стрептокок от група А), но ако възпалнието е вирусно, каквито са повечето, антибиотиците няма да помогнат и страничните ефекти могат да навредят.
Добрата новина е, че повечето пъти болката в гърлото продължава само около седмица и има много неща, които можете да направите, за да я облекчите у дома. „Домашните лечения могат да бъдат ефективни при управлението на леки до умерени случаи“, казва Никълъс Бауър, регионален медицински директор в Университета на Мериленд за спешна помощ.
Продължете да четете, за да научите за най-добрите домашни средства за болки в гърлото, лекарства без рецепта, които могат да облекчат симптомите, и признаци, че трябва да посетите лекар или да потърсите спешна помощ.
Най-добрите домашни средства за възпалено гърло
Следните неща могат да осигурят облекчение при болки в гърлото както при деца, така и при възрастни.
• Мед (не трябва да се дава на бебета)
• Чай от лайка
• Гаргата със сода бикарбонат
• Гаргара със солена вода
• Чесън
• Пастили за гърло
• Бульон или супа
• Пара или овлажнител на въздуха
Mед
„Смесен с топла вода или чай, медът може да облекчи болката в гърлото”, казва д-р Бауър. Мета-анализ на 14 проучвания показва, че медът е по-добър от лекарствата без рецепта за подобряване на общите симптоми при грип и настинка.
Децата под 1-годишна възраст не трябва да консумират мед, тъй като има риск от развивиане на детски ботулизъм.
Гаргара със солена вода
„Гаргарата с топла солена вода или обикновен водороден пероксид (3 процента) е отличен вариант за елиминиране на излишните бактерии в устата и може да осигури облекчение при болки в гърлото“, обяснява Бауър. Той препоръчва обилно измиване, гаргара и плюене два до три пъти на ден в продължение на няколко дни, докато болката не изчезне.
Гаргара със сода бикарбонат
Активната съставка в содата е натриев бикарбонат. Той е безреден, ако се използва за изплакване на устата или гаргара. Содата няма по-силни антисептични свойства от солената вода, но също е добър вариант за изплакване на гърлото.
Чай от лайка
„Лайката има антисептичен ефект и пиенето на топъл чай, смесен с мед, успокоява болното гърло и наистина няма никакви недостатъци или страничи ефекти”, казва Бауър.
Известно е още, че лайката има успокояващ и отпускаш ефект, а когато сте болни, добрата почивка е от решаващо значение за бързото и пълно възстановяване.
Чесън
Чесънът се използва за борба с най-различни болесто от хилядолетия. Той наистина съдържа много биоактивни съединения, които имат потенциално терапевтичен ефект, както и съединения, богати на сяра,, които осигуряват антиоксидантни и противовъзпалителни ползи.
Въпреки това, чесънът се обработва от организма бързо и има ниска бионаличност, което означава, че е трудно за тялото да абсорбира полезните вещества.
Няма нищо лошо да пробвате да се лекувате с чесън, когато сте настинали или ви боли гърлото, ако смятате, че ви помага.
Бульон или супа
Топлите бульони и супи са отличен начин да останете добре хидратирани и да поддържате нивата на електролитите, когато сте болни. „Допълнителното предимство на тези храни е, че те са много по-лесни за преглъщане и преминават през гърлото и сливиците с минимално триене. Силно препоръчвам бульон или супа на моите пациенти, когато страдат от възпалено гърло“, казва Бауър.
Пастили
Пастилите за гърло са лесен начин за облекчаване на симптомите. На пазара се предлагат редица опции за кашлица и болки в гърлото, които използват най-различни билки.
В пастилите често има много активни съставки включително антисептици, болкоуспокояващи, като ментол и евкалиптово масло, средства за потискане на кашлицата като декстрометорфан и успокояващи съединения.
Чудесен избор са новите пастили Глобал Хелт Боринал. Те съдържат масло от мента, масло от евкалипт и масло от джинджифил. Три доказано ефективни съставки за борба с възпалението в гърлото и горните дихателелни пътища.
Пара или овлажнителн на въздуха
„Вдишването на топла пара или обикновеното овлажняване на въздуха с дифузер са отлични варианти за облекчаване на болката и успокояване на възпалението, особено през нощта“, казва Бауър. Но овлажнител може да се използва по всяко време на деня, за да поддържа лигавиците на гърлото и синусите влажни.
„Когато лигавиците изсъхнат, болката в гърло почти винаги се засилва“, обяснява още д-р Бауър.
Помага ли лютото при възпалено гърло?
Някои хора се кълнат че лютото им помага, тъй като капсаицинът е естествено съединение, което се бори с възпалението и блокира болката.
Малко проучване показа, че капсулите капсаицин могат да подобрят симптомите на кашлица, но няма много доказателства, че помагат при болно гърло. Добавянето на лют червен пипер или сос към топла вода няма да ви навреди в малки дози, ако искате да опитате.
Лекарства за възпалено гърло без рецепта
В зависимост от тежестта на възпалението традиционните медикаменти без рецепта могат да бъдат много ефективни. Ацетаминофен и ибупрофен са добри варианти. .
За деца под 6 месеца използвайте само ацетаминофен и следвайте препоръчителната дозировка на опаковката. Деца на 6 месеца и повече могат да получават ацетаминофен или ибупрофен, но не и аспирин. Аспиринът може да причини синдром на Рей, рядко, но много сериозно заболяване, което може да увреди черния дроб и мозъка.
Анестетичните спрейове са друг добър вариант за временно облекчаване на състоянието.
Комбинация от подходящи лекарства без рецепта, домашни средства и лекарства с рецепта (ако е необходимо и под наблюдението на лицензиран медицински специалист) е най-добрата опция за бързо оздравяване.
Кога да отидете на лекар или да потърсите спешна помощ за възпалено гърло?
В повечето случаи болното гърло трябва да се подобри за по-малко от седмица. Ако болката в гърлото е силна и е придружена от температура над 38,5 градуса, която продължава повече от ден или два, или ако се появи червен обрив, трябва да посетите лекар.
Спешна помощ трябва да потърсите, ако имате проблеми с дишането или ако не можете да преглъщате. При малките деца може да се наблюдава необяснимо слюнкоотделяне, което също е признак, че трябва да потърсите спешна консултация с медицинско лице.
Линк към цитирано проучване:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32817011/
Източници: https://www.everydayhealth.com; https://www.uq.edu.au; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!