Стомашни полипи: какво трябва да знаете?

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Какво представляват т.нар. стомашни полипи, опасни ли са и как се лекуват? 

стомашни полипи

Стомашните полипи, са необичайни тъканни израстъци, които се развиват в лигавицата на стомаха. Над 85% от тях са доброкачествени (неракови) и много от тях не причиняват никакви симптоми. Някои полипи обаче са признак на рак на стомаха.

Стомашни полипи – какво представляват?

Повечето полипи в стомаха са доброкачествени и асимптоматични. Някои обаче са злокачествени (ракови) и могат да доведат до сериозни заплахи за здравето.

Видове полипи:

Аденоматозни полипи:

Аденоматозните полипи или аденоми съставляват 6% до 10% от стомашните полипи. Особено ако са големи, аденоматозните полипи са свързани със значително повишен риск от неоплазия (неконтролиран клетъчен растеж), злокачествено заболяване и инвазивен рак на стомаха.

Полипи на фундалната жлеза:

Полипите на фундалната жлеза е много малко вероятно да станат злокачествени. Те са сравнително чести, като представляват около 47% от диагнозите полипи в стомаха. По-малко от 1% от полипите на фундалната жлеза стават ракови или предракови (клетки, които имат висок риск от развитие в рак).

Стомашни хиперпластични полипи:

Стомашните хиперпластични полипи също са относително често срещани. Подобно на полипите на фундалната жлеза, е малко вероятно да станат ракови или да покажат признаци на дисплазия (анормален клетъчен растеж, свързан със злокачествено заболяване). Въпреки това, някои изследвания показват, че те увеличават риска от рак.

Причини и рискови фактори

Известни са някои от най-честите причини за стомашни полипи. Организирани по тип, те включват:

• Аденоматозни полипи: Те често се причиняват от атрофичен гастрит, независимо дали се дължи на бактериална инфекция, наречена инфекция с Helicobacter pylori (H. pylori), или автоимунно заболяване.

• Полипи на фундалната жлеза: Те се развиват поради продължителна употреба на инхибитори на протонната помпа (ИПП). ИПП са лекарства, които се приемат за намаляване на стомашната киселина и облекчаване на симптомите на гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ). По-рядко те започват да се развиват в ранна възраст поради фамилна аденоматозна полипоза (наследствено заболяване).

• Стомашни хиперпластични полипи: Те са свързани с хронично възпаление на стомаха (гастрит). Те се причиняват от инфекция с H. pylori, пептични язви, стоми и пернициозна анемия.

В допълнение към горните причини, някои от рисковите фактори, които могат да увеличат шанса за развитие на стомашни полипи, включват:

• Възраст (над 45 години)

• Пол (женски, за полипи на фундалната жлеза)

• Пушенето на цигари

Диагностициране на стомашни полипи

Стомашните полипи обикновено се диагностицират чрез процедура, наречена езофагогастродуоденоскопия или ендоскопия на горния стомашно-чревен тракт. Това е форма на ендоскопски ултразвук, който използва дълга, тънка тръба, наречена ендоскоп и ултразвукова технология за изследване на горния стомашен тракт. Полипи се откриват при приблизително 1% до 3% от процедурите.

В зависимост от вида, броя и размера на полипите, които имате, вашият лекар може също да извърши биопсия. По време на вашата ендоскопия те могат да премахнат част от тъкан от полип, за да бъде тествана за признаци на злокачествено заболяване.

Как изглеждат полипите на стомаха?

Те варират по размер, брой и външен вид в зависимост от типа.

• Аденоматозни полипи: Аденомите обикновено се откриват самостоятелно, а не в клъстери. Обикновено са с ширина над 1 сантиметър.

• Полипи на фундалната жлеза: Обикновено се появяват в групи. Те са прозрачни, плоски и малки – често по-малко от 8 милиметра в диаметър.

• Стомашни хипрепластични полипи: Обикновено с диаметър по-малък от 2 cm, хиперпластичните полипи могат да се появят самостоятелно или на групи. Те могат да изглеждат червени и възпалени.

Симптоми на стомашни полипи

Повечето пъти те са безсимптомни. Това е особено вярно за полипите на фундалната жлеза, които обикновено са малки. Някои полипи обаче, особено тези с диаметър 1 см или повече, причиняват симптоми. Може да изпитате:

• Болка в корема

• Анемия (липса на здрави червени кръвни клетки)

• Запушване на стомашния изход, което причинява гадене, повръщане, подуване на корема и нежелана загуба на тегло

• Ректално кървене или кървави изпражнения

Лечение и премахване на стомашни полипи

Не всички стомашни полипи изискват лечение. Вашият лекар ще препоръча подходи за лечение въз основа на размера на полипите и вероятността от злокачествено заболяване.

Хирургията за отстраняване на стомашен полип се нарича полипектомия. Обикновено е минимално инвазивна и често може да се извърши по време на ендоскопия.

Полипектомията се счита за безопасна процедура. Най-честото усложнение при операцията е обилното кървене. Може също така да се наблюдава и перфорация на околните органи и тъкани, която може да доведе до инфекция, но това е много е рядко усложнение.

С доброкачествени резултати от биопсия

Ако полипите в стомаха са доброкачествени, специалистът може да избере да ги премахне по време на ендоскопията, ако са по-големи като размер. Някои клинични препоръки предполагат, че полипите с диаметър над 0,5 cm трябва да бъдат отстранени, докато други определят прага на 1 cm или 2 cm.

Хиперпластичните полипи, причинени от бактерии H. pylori, могат да изчезнат без хирургично отстраняване, ако инфекцията се лекува. Обикновено това включва прием на поне два антибиотика. Междувременно лекарят може да препоръча да спрете приема на ИПП или да преминете към друго лекарство, ако имате полипи на фундалната жлеза.

Със злокачествени резултати от биопсия

Стомашните полипи, за които се установи, че са ракови или за които има по-голяма вероятност да станат ракови с течение на времето, обикновено се отстраняват хирургично.

Това включва аденоми, големи хиперпластични полипи и полипи на фундалната жлеза, които са свързани с фамилна аденоматозна полипоза. Те са по-склонни да станат злокачествени в сравнение с другите.

Специални диетични съображения

Много хора се чудят дали диетичните промени могат да помогнат за предотвратяване или лечение на стомашни полипи (или състояния, които понякога ги причиняват, като гастрит). Например, някои хора с полипи в стомаха избират да избягват:

• Алкохол

• Кофеинови напитки, като кафе и чай

• Mесо

• Преработени или пържени храни

• Пикантни храни

Изследванията обаче показват, че консумацията на тези храни и напитки може всъщност да не е свързана с по-висок риск от състоянието.

Заключение

Докато полипите в стомаха обикновено са доброкачествени и асимптоматични, понякога те стават ракови с течение на времето.

Полипите на фундалната жлеза, най-често срещаният тип стомашен полип, обикновено не са ракови. Те се причиняват от продължителна употреба на инхибитори на протонната помпа или фамилна аденоматозна полипоза. Хиперпластичните полипи, друг често срещан (обикновено доброкачествен) стомашен полип, често се причиняват от инфекции с Helicobacter pylori. Аденоматозните полипи, често свързани с атрофичен гастрит, са малко по-склонни да станат злокачествени.

По време на ендоскопия на горната част на стомашно-чревния тракт те могат да бъдат отстранени, ако са големи или показват признаци на потенциално злокачествено заболяване. Може да се препоръчва повторно подлагане на ендоскопия, за да се гарантира, че полипите са напълно изчезнали.

Източници: https://www.verywellhealth.com; https://www.freepik.com/

витамин b17

Стомашни полипи: какво трябва да знаете?

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *