Кои са различните видове лаксативи, кога трябва да ги използвате и как да го правите безопасно? Тук ще намерите отговорите на тези въпроси
Ако имате запек, може да сте опитали промени в начина на живот, като например да ядете повече фибри и да увеличите приема на течности. Ако обаче това не проработи, може да пробвате да си помогнете с лаксативни средства.
Има различни видове лаксативи и те действат по различни начини. Например, някои омекотяват изпражненията, докато други помагат на червата да изхвърлят отпадъците.
Четирите основни вида лаксативи, които се предлагат без рецепта, са:
• Обемно образуващи
• Осмотични
• Стимулиращи
• За омекотяване на изпражненията
Какви са предимствата на различните видове лаксативи?
1. Обемно образуващи
Този вид разхлабващи средства добавят голямо количество фибри към изпражненията, помагайки им да абсорбират повече вода. Това увеличава размера на изпражненията и ги прави по-меки и по-лесни за преминаване.
Обемно образуващите лаксативи се считат за най-безопасния тип слабителни.
Експертите препоръчват да започнете с по-ниска доза и бавно да я увеличавате, ако е необходимо, докато получите желаните резултати. Пийте много течности, докато приемате обемно образуващо слабително средство.
2. Осмотични
Осмотичните слабителни средства действат чрез увеличаване на количеството течност в червата, което насърчава изпражненията да се движат през дебелото черво по-бързо.
Понякога обаче те може да не помогнат при болка и подуване на корема и дори да влошат тези симптоми. Експертите препоръчват да започнете с по-ниска доза и бавно да я увеличавате, ако е необходимо.
3. Стимулиращи
Стимулиращите средства действат на стените на дебелото черво, карайки ги да се свиват и предизвикват движения на червата.
Тези лаксативи обикновено действат в рамките на шест до осем часа, ако се приемат през устава. Видове стимулиращи слабителни се предлагат като супозитории, които се поставят директно в ректума. Те работят по-бързо, само за 15 до 60 минути
Този вид разхлабващи средства обикновено се препоръчват за употреба само за кратки периоди от време. По-продължителният им прием може да повлияе на функцията на червата, което всъщност може да влоши запека.
4. Омекотители за изпражнения
Омекотителите за изпражнения помагат за добавянет на течност в изпражненията, което ги прави по-меки и по-лесни за изхвърляне. Омекотителите за изпражнения понякога се използват след раждане или след операция.
Страничните ефекти могат да включват гадене и стомашен дискомфорт или спазми. Омекотителите за изпражнения обикновено отнемат от един до три дни, за да започнат да действат.
Кои лаксативи препоръчват експертите?
Има малко клинични данни за лечение на временен (случаен) заепк. Повечето данни се фокусират върху хора с продължаващ запек.
Международен екип от експерти обаче предлага някои общи препоръки за лечение на случаен запек.
• Стимулиращите средства трябва да се считат за първи избор при лечение на случаен запек.
• Добре идея е да се приема магнезий, ако тези лечения не работят.
Колко време отнема на слабителните средства, за да подействат?
Различните лаксативи действат по различни начини, като някои действат по-бързо, а други по-бавно.
• Стимулиращите супозитории действат най-бързо (за 15 до 60 минути), последвани от стимуланти, които се приемат през устата (шест до осем часа).
• Омекотителите за изпражнения може да отнемат един до три дни, за да започнат да действат
• Осмотичните слабителни обикновено отнемат два до четири дни
• Обемно образуващите лаксативи обикновено отнемат от 12 часа до три дни
Странични ефекти от прием на лаксативи
Както всяко лекарство, и слабителните средства могат да причинят странични ефекти. Докато различните видове имат различни профили на странични ефекти, някои общи странични ефекти, свързани с този вид медикаменти, са:
• Стомашни спазми
• Газове
• Подуване на корема
• Гадене
• Диария
В някои случаи могат да възникнат сериозни нежелани реакции, особено при хора, които злоупотребяват с тези лекарства.
Например, някои хора попадат в модел на приемане слабителни средства в дози, по-високи от препоръчваните, или за по-дълги периоди от препоръчаните, което води до зависимост.
Сериозни нежелани реакции:
• Запек. Прекомерната употреба на лаксативни средства всъщност може да причини запек, вместо да го облекчи. Това се дължи на факта, че червата губят мускулна и нервна реакция, след което се разширяват и имат проблеми с извеждането на изпражненията. В резултат на това хората трябва да приемат все по-високи дози.
• Редуващи се запек, диария и газове. Заедно със страничния ефект на запека, газовете могат да се задържат в червата, което също кара хората да приемат повече слабителни, започвайки цикъл на употреба на лаксативи и запек.
• Дехидратация. Приемането на твърде много разхлабващи медикаменти може да доведе до загуба на твърде много течности.
• Електролитен дисбаланс. По-високите или по-ниски нива на минерали в тялото като натрий, калций и калий може да причини симптоми като гадене, повръщане, главоболие, объркване, умора и мускулна слабост или спазми.
• Нарушена чревна функция. Дългосрочната злоупотреба със слабителни може да повлияе на червата до точката, в която те вече не могат да се свиват, за да изкарват изпражненията.
Съвети за безопасен прием на лаксативи
• Преди да приемете лекарството, консултирайте се с лекаря си, за да се уверите, че е безопасно за вашите медицински състояния, както и за другите лекарства, които може да приемате.
• Прочетете указанията на етикета за лекарството и се уверете, че разбирате как да го приемате.
• Проследявайте изпражненията си и ако изкарате повече от три дни без изхождане, се свържете с лекаря си.
Приемането на лаксативи от време на време, ако е необходимо, или често, но за по няколко дни, като цяло е безопасно. Въпреки това, ако установите, че трябва да използвате слабително за повече от седмица, е важно да се консултирате със специалист. Възможно е да има основно заболяване, причиняващо запек, което трябва да се установи.
Допълнителни съвети за справяне със запек
• Пийте много течности, поне 8 чаши на ден.
• Постепенно увеличавайте количеството фибри в диетата си с храни като плодове, зеленчуци, ядки и семена.
• Хранете се по-често. Това помага на червата да функционират правилно.
• Движете се редовно. Това помага за насърчаване на нормалната чревна функция.
• Приемайте добавки. Приемът на хранителни добавки, съдържащи фибри и други естествени средства, подпомагащи перисталтиката може да помогне.
Ако страдате от запек, може да опитате добавката БОДИЛАКС, разработена по рецептата на проф. д-р Петър Манолов. Уникалният състав от 7 билки гарантира бърз и дълготраен ефект.
Заключение
Преди да вземете лаксатив, е важно да опитате промени в начина на живот, като например увеличаване на приема на фибри, пиене на повече вода и редовни упражнения. Има различни видове слабителни средства, които могат ефективно да лекуват запек. Всеки тип работи по различен начин и всеки трябва да се използва внимателно.
Следвайте указанията, за да избегнете потенциални странични ефекти като дехидратация или зависимост. Консултирайте се с лекар, преди да използвате слабителни по-дълго от седмица. Говорете със специалист, който да ви даде за съвети относно управлението на запека и откриване на възможни основни здравословни проблеми.
Източници: https://www.verywellhealth.com; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!