- Какво е рак на дебелото черво с ранно начало?
- Симптоми на рак на дебелото черво с ранно начало
- Причини и рискови фактори за ранна поява на рак на дебелото черво
- Как се диагностицира рак на дебелото черво?
- Лечение на рак на дебелото черво с ранно начало
- Усложнения при рак на дебелото черво
- Превенция на колоректален рак
В тази статия ще откриете всичко за т.нар. рак на дебелото черво с ранно начало. Все повече млади хора развиват колоректален рак в световен мащаб. Тук ще научите всичко за симптомите, лечението, рисковите фактори и усложненията от заболяването
Колоректалният рак с ранно начало се отнася до рак на дебелото черво и ректума, който се развива при хора под 50-годишна възраст. Докато този вид онкология се среща предимно при хора на 50 и повече години, броят на по-младите хора, които се разболяват, се е повишил драстично през последните няколко десетилетия.
Какво е рак на дебелото черво с ранно начало?
При колоректален рак с ранна поява, човек на възраст под 50 години има неконтролируем растеж на клетки в дебелото си черво или ректума (последната част на дебелото черво, свързваща се с ануса). Тези неправилно функциониращи клетки могат да се разпространят в други части на тялото.
Обикновено тялото елиминира клетки с увредена ДНК, преди те да станат ракови. С напредването на възрастта обаче способността на организма да се отърве от тези клетки намалява, което отчасти обяснява защо рискът от рак е по-висок по-късно в живота.
Ето защо сегашният пик на колоректален рак при по-младите е необичаен и обезпокоителен.
Симптоми на рак на дебелото черво с ранно начало
„Тъй като младите хора не очакват да имат рак, те могат да пренебрегнат първите симптоми,а тогава ракът е най-лечим”, казва д-р Джон Маршал, директор на Ruesch Center за лечение на стомашно-чревни ракови заболявания в университета Джорджтаун във Вашингтон, окръг Колумбия.
„Всички ние трябва да сме по-наясно със симптомите, така че веднага да ги приемем сериозно“, обяснява още д-р Маршал, който също така служи като главен медицински консултант на Алианса за колоректален рак в САЩ.
Най-чести симптоми на колоректален рак:
- Ректално кървене – Възможно е да се наблюдават много ярки или тъмночервени петна в изпражненията.
- Болка в корема – Може да се появят газове, подуване на корема, усещане за пълнота или спазми.
- Промени в перисталтиката – Диарията или запекът може да са признак на колоректален рак. Изпражненията може да са по-тънки или да имат различна форма от обичайната.
- Желязодефицитна анемия – Това състояние, дефинирано като липса на здрави червени кръвни клетки поради недостатъчно желязо, може да се дължи отчасти на загуба на кръв и лошо усвояване на хранителни вещества.
- Загуба на апетит
- Необяснима загуба на тегло
- Силната умора и мускулната слабост също могат да бъдат признаци за заболяването.
Причини и рискови фактори за ранна поява на рак на дебелото черво
Неконтролеруеми фактори:
Генетични заболявания: Наследствени физически проблеми като синдром на Линч и фамилна аденоматозна полипоза (която може да доведе до стотици полипи в дебелото черво) увеличават шансовете за развитие на колоректален рак, особено в млада възраст.
Глобалната асоциация за рак на дебелото черво изчислява, че 16 до 25 процента от случаите с ранно начало са свързани с генетичен синдром, докато само до 10 процента от обикновените колоректални случаи са свързани с генетиката.
Други здравословни проблеми: Някои свързани със здравето състояния могат да допринесат за риска от колоректален рак, включително фамилна анамнеза за заболяването, лична анамнеза за облъчване в областта на корема или таза или лична анамнеза за възпалително заболяване на червата (болест на Крон или улцерозен колит).
Токсини в околната среда: Излагането на химикали (от замърсяване на въздуха и водата, химикали в почвата и храната и употреба на пестициди) може да увреди ДНК на чревните клетки, водещо до мутации, причиняващи рак.
Контролируеми фактори:
Смята се, че една трета до половината от всички случаи на колоректален рак с ранно начало се дължат на фактори, които можем да контролираме, включително:
Затлъстяване: Излишните мазнини са свързани с възпаление, което може да повиши вероятността от развитие на рак. Затлъстяването също е свързано с инсулинова резистентност и диабет, повишено производство на хормона лептин и дисбаланс на чревните хормони – всички фактори, свързани с по-висок риск от рак.
Нездравословна диета: Колоректалният рак е свързан с консумацията на червени меса (като говеждо, свинско, агнешко или черен дроб) и преработени меса (като кренвирши, колбаси и т.н.). Изследванията също така установиха, че подсладените със захар напитки също увеличават риска.
Липса на движение: Липсата на физическа активност е добре установен рисков фактори за колоректален рак.
Тютюнопушене: Проучване, включващо повече от 700 възрастни под 55-годишна възраст с колоректален рак, установи, че бившите пушачи имат 139 процента по-висок риск от развитие на колоректален рак в сравнение с непушачите в същата възрастова група. За настоящите пушачи този риск е 150% по-висок.
Употреба на алкохол: Умерената до тежка консумация на алкохол е известен рисков фактор за колоректален рак. Консумацията на алкохол може да увреди чревната лигавица, позволявайки на бактериите и токсините да навлязат в други тъкани на тялото.
Как се диагностицира рак на дебелото черво?
За хората със среден риск от колоректален рак се препоръчват редовни прегледи, започващи от 45-годишна възраст. Ако обаче някой на възраст под 45 години проявява симптоми, може да се наложи колоноскопия.
Прегледите, които могат да открият ранен колоректален рак, включват:
Колоноскопия и други визуални изследвания
Колоноскопията е най-разпространеният метод за скрининг за рак на дебелото черво и за хора със среден риск трябва да се извършва веднъж на всеки 10 години. Това е изследване на дебелото черво, ректума и ануса с помощта на ендоскоп (гъвкава тръба с малка осветена камера в края, която се вкарва през ануса). Колоноскопията може да разкрие дали човек има някаква подозрителна подута или раздразнена тъкан, вътрешно кървене или полипи, които може да са показателни за рак. (Колоректален рак с ранно начало се среща по-често в ректума или лявата страна на дебелото черво.)
Изследвания на изпражненията
- Фекален имунохимичен тест – Този скрининг открива кръв в изпражненията, която може да не се вижда. Този тест се прави веднъж годишно.
- Тест за окултно кървене в изпражненията – Също като гореспоменатия тест и този търси кръв във фекалиите, която може да е скрита и трябва да се прави всяка година.
- Фекален ДНК тест – Този тест търси признаци на генетични мутации и кръв в изпражненията. Трябва да се извършва на всеки три години.
Диагностичните тестове за потвърждаване на наличието на рак включват:
- Пълна кръвна картина.
- Изчерпателен метаболитен панел, рутинен тест за оценка на 14 вещества в кръвта, включително електролити, кръвна захар, холестерол и чернодробни ензими.
- Анализ на карциноембрионален антиген, тест, който измерва протеин, открит в кръвта, който може да бъде повишен при хора с рак.
- Компютърна томография.
- Сканиране с магнитен резонанс (ЯМР).
- Позитронно-емисионна томография.
- Ултразвук
- Биопсия
Лечение на рак на дебелото черво с ранно начало
Диагностичните тестове помагат на клиницистите да определят какъв стадий на рак има пациентът. При по-младите обикновено диагноза се поставя, когато заболяването е в напреднал стадий.
В зависимост от стадия, лекарят ще определи подходящото лечение, което може да включва едно или повече от следните:
- Хирургия – Отстраняване на ракова тъкан и евентуална реконструкция на червата.
- Химиотерапия – Лекарства, които преминават през кръвта и унищожават раковите клетки.
- Имунотерапия – Лекарства, които помагат на имунната система на организма да разпознае и убие раковите клетки.
- Целеви терапии – Лечение, което е насочено към генетичните промени или мутации, които превръщат здравите клетки в ракови клетки
- Лъчева терапия – Високоенергийни лъчи (като рентгенови лъчи), които свиват или премахват туморите.
Усложнения при рак на дебелото черво
- Запушване на дебелото черво: Това предотвратява преминаването на храна, течности, газове и изпражнения през червата.
- Повторна поява на заболяването.
- Развитие на втори първичен колоректален рак: Това е развитие на ново място в дебелото черво, различно от всеки рецидив на първоначалния тумор.
- Хронична диария: Някои оцелели от рак имат дълготрайни проблеми с червата.
- Изтръпване на пръстите на ръцете или краката: Периферната невропатия (изтръпване или изтръпване на пръстите на ръцете или краката) може да засегне някои пациенти.
Леченията, като химиотерапия и радиация, може да имат редица странични ефекти, включително умора, гадене, диария, запек и болка.
Превенция на колоректален рак
Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ препоръчват на хората със среден риск от колоректален рак да правят колоноскопия на всеки 10 години, като се започне от 45-годишна възраст.
Скринингови тестове като колоноскопия могат да идентифицират предракови полипи, които лекарят може да отстрани, за да намали риска от рак.
В допълнение към скрининга, е нужно да се възприемат и някои полезни навици, като:
- Увеличаване на физическата активност.
- Поддържане на здравословно тегло.
- Спазване на диета с ниско съдържание на животински мазнини и високо съдържание на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни.
- Ограничаване на алкохола (две напитки или по-малко на ден за мъже, едно питие или по-малко на ден за жени).
- Ограничаване на подсладените напитки.
- Ограничаване на бързото хранене, преработените храни и храните с високо съдържание на мазнини, нишесте или захари.
Линк към цитирано проучване:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9940696/
Източници: https://www.everydayhealth.com; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!