- Най-сериозните усложнения от тази зависимост към алкохола са полиневрит, деменция и цироза, казва известният психиатър!
Д-р Петър BACИJIEB е психиатър с 10-годишен опит, като завеждащ отделение по наркомании към ВМА, професионален психотерапевт и супервизор по психотерапия, национален представител В Европейската асоциация по когнитивно-поведенческа психотерапия. Автор на монографията „Терапевтични общности“ и на раздел от, книгата „Терапевтични общности за психолози“, публикувана във Великобритания. Редактор е на списанието Когнитивно-поведенческа психотерапия“. През 2001 г. създава „Къща феникс“, която е първата професионална терапевтична общност за зависимости в България. Автор е на над 30 научни публикации. Участва в експертна група за стандарти при терапевтични общности към Royal College of Psychiatrists, Великобритания. Преподава зависимости в СУ „Св. Климент Охридски“ и в Бургаския Свободен университет.
– Д-р Василев, какво представлява зависимостта към алкохола?
– Зависимостта се описва с натрапчивата нужда или навик да се използва едно вещество (наркотик, алкохол) или с непреодолимо желание и импулс да се ангажираш с дадено поведение. Много определящи и важни са характеристики като толеранс и абстиненция (синдром на липсата, на веществото в организма). Толерансът е състояние“, когато човек има нужда да увеличи количеството вещество, за да получи същия ефект на въздействие като в началото на употребата. Пристрастяването или зависимостта се свързва с голям комплекс от поведения. Зависимостта най-често се свързва с принудата да се използват вещества. включително алкохол, предписани медикаменти, нелегални наркотици, цигари и храна. Но също така в по-широк аспект човек може да се пристрасти и към някои прекалени активности, като работа, фитнес, пазаруване, секс, интернет, компютърни игри и хазарт.
– С кое вещество се злоупотребява най-често?
– С алкохола. Той е легален и лесно достъпен. Когато човек е зависим от алкохола, неговото пиене нанася вреди както на приспособяването към живота, така и върху здравето, личните взаимоотношения и работата.
– Има ли опасни сигнали, които са знак за проблемно пиене на алкохол?
– Има. Това са: честото желание за пиене; увеличаването на консумирането на алкохол и неговото количество; празноти В паметта и спомените за събитията; сутрешно пиене. Друг важен сигнал е криенето на алкохол от близките, семейството и колегите, и желанието да се пие тайно.
– Кои са острите състояния след употреба на алкохол?
– Остра интоксикация (спешно състояние при хора с много нисък толеранс към алкохол). Алкохолният делир се наблюдава при рязко спиране на алкохола 3 реакция, СЪПРОВОДЕНА С ХАЛЮЦИНАЦИИ И СИЛНА ТРЕВОЖНОСТ, с риск от фатални последици за живота. Разстройството на Корсаков е състояние, при което има необратими мозъчни увреждания и сериозни нарушения на паметта.
– Има ли проучвания кои възрастови групи се засягат по-често от тази зависимост към алкохола?
– По отношение на алкохолния проблем има понижаване на възрастовата граница. Все по-млади хора започват да злоупотребяват с алкохол още от ученическа възраст. В последно време поради редица емоционални и социални проблеми, много млади жени започнаха да употребяват алкохол. Това се превръща в актуален проблем за България.
– Колко са алкохолно-зависимите у нас?
– Около 300 хиляди души. Това е много сериозен проблем – не само медицински, но и социален. Тези хора във връзка със своето заболяване от алкохолна зависимост, развиват редица сериозни усложнения.
– Кои са най-често срещаните усложнения?
– Полиневрит, деменция, цироза.
– 300 алкохолици много ли са за страната ни?
– Тази бройка е съизмерима с алкохолно-зависимите в Европейската общност.
– Цифрата изглежда доста сериозна.
– Така е, най-лошото е, че става дума за хора, които са в активна възраст – между 15 и 45 години. Това е изключително лошо за просперитета на нашата нация. Особено като имаме предвид големия проблем с емиграцията и модерните зависимости: към хероин и психоактивни вещества. Бих казал, че нещата са направо драматични!
– Бихте ли обяснили как се разпознава алкохолнозависим човек?
– Освен клиничните прояви, първият признаке дъхът. Алкохолът се разгражда до ацеталдехит. Типичният алкохолен дъх е класика. Всеки може да го разпознае.
– Защо се наблюдава увеличение на алкохолната зависимост при младите жени?
– Защото те не могат да се справят със своите проблеми. Алкохолът се превръща в много неадекватен начин за „справяне”.
– Кое лабораторно изследване доказва, че човек има проблем с алкохола?
– Когато се вземе кръв, задължително се изследва ГГТП (гамаглутамилтранспептидаза). Ако е с повишени стойности, това доказва абсолютно, че е употребен алкохол. Това става много преди да са реагирали чернодробните трансаминази. Има много тестове, които се използват най-вече от органите на КАТ. Те са достъпни. Могат да се намерят и по бензиностанции, и по аптеки.
– Когато е на лице втората фаза на алкохолната болест – с изразена физическа зависимост и абстинентен синдром – как разпознавате алкохолния проблем?
– Именно по изразения абстинентен синдром. Най-очевидно е треперенето на ръцете, напрежението. Късните симптоми са свързани с полиневрит. В моята практика в болницата поне два пъти седмично идват хора, които не могат да ходят!
– Сблъсквате ли се често с чернодробна цироза?
– Да. Тя идва като гръм от ясно небе. Известно е, че черният дроб не боли. Но усложненията се развиват изведнъж. Най-тежкото е асцитът.
– Какъв е краят?
– Често фатален.
– Кои са вирусните заболявания при употребата на психоактивни вещества и алкохол?
– Най-честите инфекции, свързани с рискове при употреба на наркотици са HIV (СПИН), хепатит В и С, сифилис, туберкулоза, тетанус, ботулизъм и др. Искам да подчертая, че ако някой е зависим от алкохол или често употребява алкохол, и/или стимуланти (кокаин, амфетамини, екстази), е изложен на риск от ЗАРАЗЯВАНЕ ОТ ПОЛОВОПРЕНОСИМИ ИНФЕКЦИИ.
Става дума най-вече за СПИН и сифилис по време на интоксикация (еуфория, опиянение), която е съпроводена с рисково сексуално поведение без предпазни средства.
– Каква е целта на вашата терапевтична общност?
– Тя е съвременен метод за лечение не само на зависимости към алкохол и психоактивни вещества. Напоследък има доказана ефикасност при лечението на личностови разстройства, хранителни разстройства (преди всичко – були- мия), както и при модерните зависимости – хазарт, компютърна зависимост и др. Най- новите приложения на метода са свързани с помагане на хора, които страдат от тревожни разстройства (социална тревожност).
– Каква е същността на метода?
– Той се изразява в това, че терапевтичните елементи на общността са специфичната социална среда с изградена йерархия: групата със своята групова динамика; членовете на програмата, които са ролеви модели, и членовете на персонала, които реализират индивидуалните терапевтични проекти.
– Имате ли болнични рехабилитационни програми?
– Разбира се. Те са подходящи за хора, които имат нужда от медицинско/психиатрично наблюдение, в животозастрашаващо състояние са или представляват опасност за себе си и за другите, както и за зависими с придружаващи психични заболявания. Тези програми предлагат психосоциална подкрепа, включваща медицинско обслужване от лекар и сестра. Целта е постигане на стабилност, възстановяване на умения и способности, които са загубени по време на употребата на наркотици и алкохол. Болничната програма осигурява дистанция на зависимия човек от проблемната среда, помага за социалното му включване в общността.
Днес има много продукти против алкохолизъм, но са малко тези, които наистина дават резултат в битката за спиране на алкохола и цигарите! Хиляди хора вече са опитали и са се уверили, че най-добрата билка против алкохолизъм е Кудзу Корен на американската фирма „SWANSON”. Тя се предлага в България на изключително изгодна цена и дозата стига за цял месец.
Все още ли искате да пиете? СПРЕТЕ АЛКОХОЛА С КУДЗУ КОРЕН – най-доброто средство в света против алкохолизъм и тютюнопушене! Поръчайте тук и сега!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!