- Може ли излизането навън с мокра коса да доведе до настинка? Прочетете, за да отделите фактите от измислицата и да научите 7 мита за настинките, в които много хора вярват, а не трябва
-
7 мита за заболяването, познато като „настнка”, в които не трябва да вярвате
- 1. Мит: Антибиотиците лекуват настинка
- 2. Мит: Витамин С предпазва от настинки
- 3. Мит: Гладуването помага за по-бързо оздравяване
- 4. Мит: Излизането навън с мокра коса ще ви докара настинка
- 5. Мит: Настинката не е заразна, ако нямате температура
- 6. Мит: Не може да се предпазите от настинка
- 7. Мит: Лекарствата лекуват настинка
- Заключение:
Може ли излизането навън с мокра коса да доведе до настинка? Прочетете, за да отделите фактите от измислицата и да научите 7 мита за настинките, в които много хора вярват, а не трябва
Няма нищо по-лошо от усещането, че всички наоколо кашлят, кихат и подсмърчат и настиването е неизбежно.
Всеки от нас следва съветите, които сме усвоили през годините от нашите родители, баби и дядовци или други източници на народна мъдрост. Но тези препоръки може да са повече мит, отколкото факт.
Има множество често срещани схващания, които са напълно грешни и тук ще научите кои са те.
7 мита за заболяването, познато като „настнка”, в които не трябва да вярвате
1. Мит: Антибиотиците лекуват настинка
Факт: „Антибиотиците лекуват инфекции, причинени от бактерии, а настинките са причинени от вируси“, казва Дарън Герш, семеен лекар в болница CentraCare в Лонг Прери, Минесота, и член на борда на Американската академия на семейните лекари. „Антибиотиците действат, като убиват бактериите или забавят растежа им и могат да лекуват бактериални инфекции като бронхит, стрептокок в гърлото и ушни инфекции. Те обаче не могат да „излекуват“ вирусни инфекции и всъщност могат да причинят опасна антибиотична резистентност, ако се използват твърде често и неправилно.“
2. Мит: Витамин С предпазва от настинки
Факт: „Доказателствата не са ясни по отношение на въздействието на витамин С“, казва Катрин Линг, доцент в Училището за медицински сестри на университета „Джон Хопкинс“ в Балтимор. „Има някои доказателства, че може леко да съкрати продължителността на настинката при някои хора. Но хората, които имат бъбречни заболявания и бременните жени, не трябва да приемат големи дози витамин С.” Прекомерните дози витамин C могат да причинят стомашно-чревно разстройство.
3. Мит: Гладуването помага за по-бързо оздравяване
Факт: „Хората трябва да почиват и да се хидратират“, казва д-р Линг. „Ако не Ви се яде или имате температура, е важно останете хидратирани и да поддържате електролитите в организма си. Пилешката супа наистина е отлична – лесно смилаемият протеин, хидратацията и парата помагат да се излекувате.“
4. Мит: Излизането навън с мокра коса ще ви докара настинка
Факт: Това е един от най-популярните митове за настинките. „Въпреки че излизането навън с мокра коса може да доведе до усещане за студ, това няма да причини настинка или друго заболяване“, казва д-р Герш. „Заболяванията се причиняват от вируси и бактерии, обикновено когато сте в близък контакт с друг болен човек. Въпреки това е важно да носите топло облекло, за да се предпазите от по-суров климат”, обяснява още той.
5. Мит: Настинката не е заразна, ако нямате температура
Факт: „Човек не трябва да има температура, за да бъде заразен“, разяснява Герш. „Всъщност някои хора може да имат много малко симптоми, но все пак да бъдат заразни, както видяхме при COVID-19.“
„Настинките могат да се предават ден преди появата на симптомите и са най-заразни през първите четири дни след появата първите признаци“, допълва още Герш. Вирусите могат да останат в тялото седмици дори след като симптомите са изчезнали, но шансът за разпространение на инфекцията намалява с течение на времето.
6. Мит: Не може да се предпазите от настинка
Факт: „През зимните месеци е по-важно от всякога да се вземат предпазни мерки срещу настинки и други вирусни заболявания“, категоричен е д-р Герш.
Най-добрите начини за предпазване от настинка включват:
• Често миене на ръцете със сапун
• Почистване на често докосвани повърхности като маси, плотове и играчки с дезинфектанти
• Яденето на здравословни, богати на полезни вещества храни за укрепване на имунната система
• Набавяне на достатъчно сън
• Стоене надалече от хора, които са болни
„Въпреки че няма ваксина за обикновена настинка, други ваксини също могат да помогнат за предотвратяване на респираторни инфекции, които могат да причинят подобни на настинка симптоми”, добавя Герш. Те включват ваксини срещу грип, срещу COVID-19 и, за хората, които отговарят на условията, ваксини срещу РСВ (респираторен синцитиален вирус).
7. Мит: Лекарствата лекуват настинка
Факт: „Лекарствата не могат да излекуват настинка“, казва Линг. „Няма лек за обикновената настинка. Лекарствата могат да облекчат симптомите, като температура и болки в тялото. Единственото и най-добро лекарство за настинка е почивка, хидратация и време.”, категорична е докторката.
Заключение:
Има много митове около състоянието, известно като настинка. Важно е да разбираме добре какво представява дадено неразположение, за да може да вземем правилните мерки за разрешаването му.
Поддържането на силен имунитет е ключово в сезона на респираторните вируси. В този момент не трябва да забравяме да ядем много плодове и зеленчуци и да се движим, защото това са основите на имунитета.
Ако страдате от грип, настинка или друг сезонен вирус, вземете БОРИНАЛ ПАСТИЛИ. Това е продукт, специално разраборен за облекчаване на болките в гърлото и кашлицата. Комбинацията от евкалипт, мента и джинджифил има антисептичен, анимикробен и дезинфекционен ефект, като същевременно облекчава възпалението на лигавиците в гърлото и улеснява втечняването и изхвърлянето на секрета от бронхите.
Източници: https://www.everydayhealth.com; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!