Гастроентеролози дават полезни съвети за справяне със запек без употребата на лаксативи
„Все повече хора страдат от зпаек през последните три години поради по-заседналия начин на живот по време и след локдауните и пандемията и поради постинфекциозните ефекти от боледуването от COVID-19“ казва, д-р Линда Нгуен, говорител на Американската гастроентерологична асоциация.
Добрата новина е, че има начини да заобиколите нуждата от лаксативи без рецепта, един от които е просто допълнение към вашата тоалетна, според двама доказани експерти по гастроентерология.
„Хубаво е да имаме резервни планове и винаги е хубаво да можем да правим нещата естествено, ако можем“, казва д-р Питър П. Станич, гастроентеролог в Медицинския център Уекснър към Държавния университет в Охайо.
Станич отбеляза, че всяка промяна в изхождането, включително нови пристъпи на запек, винаги трябва да се обсъжда с лекар.
При запек, опитайте да използвате тоалетна табуретка
Едно от най-модерните бързи решения за запек в наши дни е тоалетна табуретка.
„Човешките тела никога не са еволюирали да седят на тоалетни. Клякането остава най-естествената позиция за дефекация” казва Станич. Хората, които живеят в страни, където клекналите тоалетни са често срещани, всъщност имат много по-малко проблеми със запек и хемороиди, добави той.
Тоалетните табуретки се поставят в основата на тоалетната, принуждавайки потребителя да държи коленете си повдигнати и бедрата си под остър ъгъл, което помага на ректума да бъде по-отворен и насърчава свободния поток на изпражненията.
„Идеята зад тоалетните табуретки и устройствата за модифициране на позата при дефекация е, че помагат да се възпроизведе ъгълът при клякане“, каза Станич. „Това е по-естествен начин за изхождане“, добавя още той.
„Тоалетните табуретки са особено полезни за тези, които се борят с непълно изхождане”, подчертава Нгуен.
Хубавото на това помощно средство е, че се купува само веднъж и е сравнително евтино.
Помислете за промени в начина на живота, ако е необходимо
Физическата активност като цяло насърчава добрата перисталтика и подвижността на червата
„Известно е, че поддържането на физическа активност спомага за по-добрата перисталтика “, казва Станич
Сънят е друг важен фактор. Оптималната продължителност на съня е между седем и осем часа за повечето възрастни. Получаването на твърде малко или твърде много сън (пет до шест часа или повече от девет часа) може да бъде свързано с по-висок риск от запек. Хроничният стрес също е често срещан виновник за запек.
„И разбира се, хидратацията е ключова. Пиенето на 1-2,5 литра вода дневно е важна част от предотвратяването на запек”, напомня д-р Нгуен.
Друг важен фактор за лечението на неприятното състояния, разбира се, е храненето. Ако страдате от случаен запек, може да е достатъчно да увеличите приема на фибри за няколко дни, за да се върнете към по-нормално за вас изхождане.
За хроничен запек може да е нужна консултация с диетолог, който да ви помогне да създадете по-богат на фибри, дългосрочен план за хранене.
Следните храни са богати на фибри и е препоръчително да ядете повече от тях:
• Пълнозърнести храни: пълнозърнест хляб и тестени изделия, овесени ядки и зърнени люспи от трици.
• Bобови растения: леща, боб, соя и нахут.
• Плодове: горски плодове, необелени ябълки, портокали и круши.
• Зеленчуци: моркови, броколи, зелен грах и зеленолистни зеленчуци.
Източници: https://www.insider.com; https://www.niddk.nih.gov; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!